Jump to content
Erd3m

Jaspa Subaru

Tavsiye Edilen Mesajlar

Erd3m    8
Erd3m

[tt]Merhaba Arkadaşlar

Servis konusundaki antipatik düşüncelerim hakkında daha önceki konularda biraz serzenişte bulunmuştum. Ön yargılarım ve sabit fikirliliğimden ötürü hem subarumu hemde önceki arabalarımı özel servise götürmektense İstanbul dolapdere ki ustalara götürüyordum. Kalitesiz parça kötü işçilik özensiz yapılan işlerden ötürü 1 sorunla gittiğim her seferde birden fazla sorunla geri döndüm. Ne yapılan iş hakkında bir doküman bir evrak aldım nede ne kadar ödedim ne kadar borcum kaldı takip edemedim. Takılan ürünün orijinal olup olmadığı ne kadar süre garantisi olduğunu bilmeden aylarca yıllarca gittiğim ustalar oldu.

Amacım hiç bir ustayı yada tamirciyi kötülemek vs değil ama talihsiz bir şekilde tanıştığım Jaspa Subaru da yaşadıklarımdan sonra boşa harcadığım zamana ve paraya üzüldüm.

Hafta sonu aracımın ısıtması ile alakalı sıkıntısından ötürü radyatörüne baktırmak maksatlı dolapdere ye indim. Tabi burnu büyük ustamız bu havada bakılmaz kardeşim pazartesi gel diyerek başından savdı. Biraz aşağılara doğru indiğimde helal süt emmiş bir oto elektrikcisine rastladım. Aracı yanaştırmamla kontağı kapattırdı bana. Kaputu açtık radyatör kapağını açtı kenarda duran yarım kutu antifrizi boşalttı içine birazda su koydu radyatör delik o kesin ama başka neresi patlak bilemedim dedikten sonra radyatör bulabilir misin dedi o sırada bir kaç yeri aradım ama aklımdaki en son yer di Jaspa. Aradım parçayı temin edebileceğimi söylediler. Arabama su takviyesi yapıp çıktım yola. Servise geldiğimde sadece malzemeyi alacağımı düşünüyordum. Servis yetkilisi beyfendi radyatörün montajının yapılmasını sağladı ve olabilecek muhtelif sorunlarında kontrolünün yapılmasını istedi. O esnada ben sıcak bir ofiste çayımı yudumluyordum. Arada bir çıkıp baktığımda Vedat usta gözü kapalı zaten işlemlerini yapıyordu. Hepiniz buna aşinasınızdır aslında, Bizim araçların kaputunu açıp boş gözlerle bakıp "hallederiz ya" diyen ustalara ama Jaspa da ki ustalar tam manası ile subaru ustası çünkü ne yapacağını neyi nereden çıkaracağını nasıl montajının yapılacağını yani "öyle miydi bu yoksa şöylemiydi nasıl çıkıyordu bu parça" durumu yok. Usta abartmıyorum radyatörü 7-8  dk gibi bir sürede değiştirdi antifirizini koydu testi yapıyordu. O sırada arızalı olan radyatör giriş çıkış borularımın değişmesi gerektiğini söyledi ben değişelim o zaman dediğimde "sen kalsın deseydin zaten sökecektim boruları" dedi çünkü gerçekten aracımın eski sahibi aracı antifirizsiz kullanmış ve borularım perişan haldeydi çatlamış kurumuş ve araca antifiriz koyduğum için bir kaç gün içinde mutlaka patlak verecek durumdaydılar. Servis Yetkilisi Beyefendi tam bir subaru tutkunu hoş sohbet birisi. İşler bittiğinde aracımın kaydının yapıldığını bu değişimden sonra olabilecek şeyleri detaylı bir şekilde anlattı aynı şekilde Vedat usta da önemli trikler verdi. İş hesap ödemeye gelince parçaların parasını tutarını gösterdi. İşçiliği sorduğumda hediye olduğunu söyledi. Biraz daha subaru sohbeti ettikten sonra hediye olarak yine bir paket ıslak mendil ve uzun zamandır aradığım subaru logo lu anahtarlığı hediye etti. 

Bu gün gittiğimde ise yine hoş bir karşılama ile karşılaştım. Biraz sohbetin ardından antifirizden ötürü patlak verebilecek olduğunu söyledikleri bir parçanın tamirinin yapılması gerektiğini bildirdiler. Vedat usta aracı ince ince test edip sorununu giderdi ve yine çok cüz i bir miktar (parça tamirine ve değişmesi gereken bir kayış) ödeyip çıktım. Sistemlerine beni kaydettiler ortalama yaptığım km söyledim ve bakım zamanım geldiğinde telefonuma sms geleceğini ayrıca web siteleri üzerinden aracıma yapılan işlemleri parça fiyatlarını sipariş ettiğim beklediğim ürünleri görebileceğimin bilgisini iletti. Açık konuşmak gerekirse arkadaşlar sizler benden daha tecrübelisinizdir bu konuda ama yetkili serviste göremeyeceğim ilgiyi alakalı gördüm ve sizi temin ederim ödediğim her kuruşun hakkını aldığımı düşünüyorum. 

Bu yazıyı neden yazdığım konusuna da gelince, Benim gibi servis fobisi fiyatlardan yapılan işlemlerden tedirgin olup bir gözü arkada kalan benim gibi amatör arkadaşlar için çok çok çok iyi bir hizmetle karşılaştım. Belki ustanıza yada imitasyona ödediğini parçadan çok az daha pahalı olabilir ama yıllardır subaruya gönül vermiş birinin teknik servisinde ne olduğu belirsiz parçalar değil orjinal subaru parçaları ile ve subaru dan başka araç ile uğraşmayan bir yerde aracımı yaptırmanın vermiş olduğu en azından işin gerçek manası ile ustasına arabamı gönül rahatlığı ile emanet edip sorunlarımın çözülmesinin verdiği rahatlığı uzun zamandır yaşamamıştım. Hep aklımda "acaba doğru parça mı kullandık" "bu usta ilk defa subaru kaputu açıyor inşallah bir yerini bozmaz" endişesi olmadan usta atölyede aracı tamir ederken başında bekleme endişesi olmadan aracımı tamir ettirdim.

Kafasında benim gibi endişesi olan kendine usta bulamamış ve ne yapacağını bilmeden babasının yada akrabasının ustasına subarusunu götüren arkadaşlara en az bir kere arabalarını götürüp göstermelerini tavsiye ediyorum. Emin olun gözünüz arkada kalmayacaktır. Aracınızı orada tamir ettirmeyecekseniz bile emin olun işin ustasından ve mutfağından çok faydalı bilgiler alıyorsunuz.

Zahmet edip okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Erdem Küçükıslıkcı

[/tt]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
arf66    8
arf66

Subaru ustaları hep mi böyle hasip usta da çok samimi filan elinden geleni yapar eder :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erd3m    8
Erd3m

Radyatör montajını ücretsiz yaptı sanırım endişemin farkında olarak diyelim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
skyline7    97
skyline7

Radyatör montajını ücretsiz yaptı sanırım endişemin farkında olarak diyelim.

takılıyorum sadece ibrahim abi iyidir  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ameyt    240
ameyt

Ben İstanbul'da olmadığımdan henüz yüz yüze tanışmışlığım yok İbrahim Abi'yle ama telefonda bile çok yardımcı oluyor aklımda soru olduğu zaman. İstanbul'a bi yol düşse uğrayacağım kesin :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erd3m    8
Erd3m

Ben İstanbul'da olmadığımdan henüz yüz yüze tanışmışlığım yok İbrahim Abi'yle ama telefonda bile çok yardımcı oluyor aklımda soru olduğu zaman. İstanbul'a bi yol düşse uğrayacağım kesin :)

İbrahim Bey çok naif bir beyefendi. Olaya iş olarak bakmaktan çok daha farklı bir bakış açısı var ve amacı para kazanmaktan çok insan kazanmak olan birisi bence. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın hatta haber verirseniz bende katılırım size :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erd3m    8
Erd3m

takılıyorum sadece ibrahim abi iyidir  :)

:) evet ibrahim bey ve ekibi gerçekten çok iyiler ve dürüstler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erd3m    8
Erd3m

Subaru ustaları hep mi böyle hasip usta da çok samimi filan elinden geleni yapar eder :)

Sanırım subaru aşkı böyle yapıyor insanları. Ayrıca belirtmem gerekirse bir kaç gruba daha üyeyim ama hiç birisinde subaruculara kadar iç içe ve birbirini destekleyen bir grup görmedim. Hem ustaları hem kullanıcıları...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Jaspasubaru özellikle de yedek parça konusunda yetkili servisten bile daha geniş ürün gamına sahiptir. Yok yok dedirtecek kadar çok ürün var elinde. Hem alternatif hem de orijinal olarak. Ve de malının arkasında kesinlikle durur yamuk olmaz İbrahim abi'de. Şanslısınız diyelim. Ayrıca yetkili servisler de olmazsa olmazımız gerçi özel servis de yetkili servis de Allah yokluğunu göstermesin aynı Zaman'da düşürmesin diyelim. Bakımdan bakıma görüşüp arayı soğutmadan kazasız belasız kullanalım araçlarımızı da. 😊

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mecnun Y.    1
Mecnun Y.

bende aracım sorun çıkarınca iletişime geçmiştim her parçada ustanın bana dediği fiyatın 30-50 tl arası düşük fiyat söyledi bikaç gün sonra geri aradı ve çok sağolsun usta konusunda beni uyardı. (tahminimce benim usta 0,50 piston yerine 0,25 piston falan düşünüyodu yada bana değişecek diye 50 parça söylerken kendi 2 parça değiştirip komple yapıldı deyip köşeyi dönecekti) haa bide hava filtresiyle 2 tane yağ filtresi aldım hiçbi sorun çıkmadı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erd3m    8
Erd3m

ibrahim abi candır:)

Evet çok ilgili alakalı kendisi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erd3m    8
Erd3m

bende aracım sorun çıkarınca iletişime geçmiştim her parçada ustanın bana dediği fiyatın 30-50 tl arası düşük fiyat söyledi bikaç gün sonra geri aradı ve çok sağolsun usta konusunda beni uyardı. (tahminimce benim usta 0,50 piston yerine 0,25 piston falan düşünüyodu yada bana değişecek diye 50 parça söylerken kendi 2 parça değiştirip komple yapıldı deyip köşeyi dönecekti) haa bide hava filtresiyle 2 tane yağ filtresi aldım hiçbi sorun çıkmadı

Geçmiş olsun öncelikle. Tabi herkesin amacı ticaret ve para kazanmak ama bu konuda Jaspa Subaru nun bir ilkesi var çok kısa sürede gördüğüm anladığım kadarı ile. Bazı kaideleri var ve bundan kesinlikle ödün vermiyor. Herkes para kazanmak ister fakat söyledikleri şey çok net "başımı ağrıtacak parça satmam alıp gelirsen takmam yaptığım işin arkasında dururum arkasında duramayacağım iş yapmam"

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    807
SequentiaL

İbrahim abiyi Forumdaki herkes bilir, çoğunluk ise tanır. Camiamız maalesef ki küçük. Gönül isterdi ki bir VW, bir Toyota kadar çok olsun, ama değil. Olmasa da, olmamasınında avantajları var tabi, dezavantajları olduğu kadar. Dolayısıyla, piyasanın içerisindeki iyilerde, kötülerde bilinir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kursad    119
kursad

İbrahim abiyi tanımıyorum ama Argos Abbas abinin istanbul şubesi sanırım. bende her türlü memnunum argostan. o mübarek sakallı Abbas abiden Allah razı olsun :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ameyt    240
ameyt
05.01.2016 at 01:27, Erd3m :

İbrahim Bey çok naif bir beyefendi. Olaya iş olarak bakmaktan çok daha farklı bir bakış açısı var ve amacı para kazanmaktan çok insan kazanmak olan birisi bence. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın hatta haber verirseniz bende katılırım size :)

orası çok net :) Ben son alışverişimde yanlış bildiğimden fazla yağ almışım mesela, onu sepetten çıkarttırmıştı bana. Ufak bi detay ama bence niyeti ortaya koyan bir şey. İstanbul'a arabaya la gittiğim bir seferde uğramak aklımda zaten, size de haber veririm :)

07.01.2016 at 08:51, SequentiaL :

İbrahim abiyi Forumdaki herkes bilir, çoğunluk ise tanır. Camiamız maalesef ki küçük. Gönül isterdi ki bir VW, bir Toyota kadar çok olsun, ama değil. Olmasa da, olmamasınında avantajları var tabi, dezavantajları olduğu kadar. Dolayısıyla, piyasanın içerisindeki iyilerde, kötülerde bilinir.

VW kadar yaygın olsa bizim bakım,parça vs masraflarda düşer o kısım iyi güzel hoşta, o kadar yaygın olsa bu araçları alabilir miydik bu kısımda üzücü kısım :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Metin Durgut    105
Metin Durgut

ibrahim abi bu piyasa nadide insanlardan biri bence tabi yine gerçekten çok iyi abilerimiz var ama isterdim ki ibrahim abi daha önce bizlere küsmese de her buluşmaya gelse onu çoğu insan tanısa... biliyorkm ki bizi halen takip ediyor... en azından sözünde bir insan ibrahim abi..

Sent from my iPhone using Tapatalk

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ameyt    240
ameyt
Bir saat önce, Metin Durgut :

ibrahim abi bu piyasa nadide insanlardan biri bence tabi yine gerçekten çok iyi abilerimiz var ama isterdim ki ibrahim abi daha önce bizlere küsmese de her buluşmaya gelse onu çoğu insan tanısa... biliyorkm ki bizi halen takip ediyor... en azından sözünde bir insan ibrahim abi..

Sent from my iPhone using Tapatalk

ben bilmiyordum tabi öyle bir durum olduğunu falan. Olsun önemli olan küslükler değil , küslükleri bitişidir :) Konunun içeriğini bilmediğimden bir şey diyemiyorum tabi ama gerekirse kalkar gideriz barıştırırız :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903

arkadaşlar konuyu hortlatıcam ama bana İst de adam akıllı bir servs lazım subarunun kendi servisine vermek istemiyorum guvenmıyorum cunku tavsiye edebileceğiniz bir yer varmı 45 bin bakımı için

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    807
SequentiaL

Bu linkte Subaru araçların servisteki bakım periyotları ve içeriği yeralıyor. Normal kullanıcılar bakım denince motor yağı, yağ hava yakıt ve polen filtresi değişimi ile sıvı kontrolünü anlamaktadır. Araç otomatikse fazladan şanzıman ve difransiyel yağı da kontrol ediliyor. Bu işlemler yağ ve filtrelerini seçtikten sonra her yağcının veya ustanın yapabileceği kolay şeyler. Hatta yağını filtrelerini alıp bir yerde değiştritebilirsin bile. Ama tam bir bakım ve içeriğinde yer alan kontroller nelerdir dersen linke bir göz atman yeterli

http://www.subaru.com.tr/Bakim-Tablolari

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş