Jump to content
darkstalker

XV Şanzımandan Gelen "Tık" Sesi

Tavsiye Edilen Mesajlar

darkstalker    1
darkstalker

arkadaşlar 2012 xv premium kullanıcısıyım. araç 68000 de. son 1 aydır dikkatimi çeken bi husus var. araç normal seyir halinden durma pozisyonuna geçeceği sırada vites kolunun olduğu yerden "tık" diye bir ses duyuyorum. ses daha önce varmıydı bilmiyorum ama dediğim gibi 1 aydır dikkatimi çekmiş durumda. sizce sebebi ne olabilir. aydınlatırsanız sevinirim. bu arada araç 60000 bakımına girmiştir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Serhat44    106
Serhat44

şanzıman yanılmıyorsam cvt. servise gitmeniz gerekecek vites kutusunda adını anımsayamadığım bir parça yapar o sesi yağlanması veya değişmesi gerekir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Serhat44    106
Serhat44

Frene basmadan vites geçişini engelleyen selenoid var o ses yapıyordur ciddi bir sorun değildir diye tahmin ediyorum ama ilk fırsatta servise göstermeniz iyi olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    276
İrfan ÖZKAN

8 km/h hızı aştığınızda veya altına düştüğünde oluşan bir sesi ki gayet normal bir sestir. Bu hızı aştığınızda vitesin R konumuna geçmesini engelleyen kilit aktifleşiyor, 8 km/h altında ise pasifleşerek R+P konumuna geçişe izin veriyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    276
İrfan ÖZKAN

Ayrıca vites kapağı üzerinde  minik bir kapak vardır, bazı durumlarda aracınızı P konumundan çıkaramazsanız bu kapağı açıp aracın anahtarı ile içeri bastırarak vitesi P konumundan çıkarmak için kilidi pasif hale getirebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
darkstalker    1
darkstalker

Bir sıkıntı yok diyorsunuz yani. teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
eeeburkay    19
eeeburkay

Son zamanlarda aynı ses benden de gelmeye başladı. Önceden yoktu. Nedenini tam olarak anlayamadım. Tam durma anı kadar yavaşladığımda (kasisten vs geçerken) tık diye bir ses geliyor. Çok önemli gibi durmuyor ama önem derecesini tam bilmiyorumda. Kesin bir yorum alma şansımız olursa memnun olurum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    368
Subim

korkacak bir şey yok, araçla d veya n konumunda ilerlerken r konumuna geçmesini engelleyen bir kilit mekanizması var, siz yavaşladığınızda aracın r konumuna geçmesine olanak tanımak için kilit devreden çıkıyor o esnada tık sesini duyuyorsunuz. yağsızlıktan o ses biraz artmıştır belki biraz gresle halledilir. @İrfan ÖZKAN abimiz çok güzel açıklamış

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
eeeburkay    19
eeeburkay

durum aynen bahsettiğiniz gibi. korkacak bir durumdan ziyade aracın normali buymuş zaten. işin enteresan tarafı araca bunca zamandır biniyorum neden bu sesi yeni fark ettim onu soruyorum kendime :) yüksek hızda kazara yaşanması muhtemel vites geçişini engellemek için devreye giren ve devreden çıkan bir kilit mekanizmasının sesi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş