Jump to content
Korhan

klima soğutma problemi

Recommended Posts

Korhan    1
Korhan

arkadaşlar merhaba.bir arkadaşımın aracının kliması (dijital) 4-5 saat yolculuktan sonra soğutma modunda olmasına rağmen oldukça ılık üfleme yapıyormuş.ilk 3-4 saatte herhangi bir problem yokmuş.sorun daha sonra(4-5 saatten sonra) başlıyormuş.klima motorunun olduğu kısımdaki tesisat son derece soğuk olduğu halde içeriye ılık üflüyormuş.arkadaşımın aracı 2005 model hyundai elentra.

yardımcı olursanız çok seviniriz.

Metin Durgut    105
Metin Durgut

klima gazı yenileyecek

Sent from my iPhone using Tapatalk

Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Polen filtresini değiştirsin

Metin Durgut    105
Metin Durgut

Polen filtresini değiştirsin

özgür nasıl bu sonuca vardın??

Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Bazıları bakımda polen filtresini değiştirmiyor. Bizim arkadaş Albeasına kaloriferi hiç ısıtmıyor diyordu bakıma götürdük. 3 yıllık simsiyah polen filtresi çıktı içinden. Ben değiştir dedim o ne gerek var dedi. Sonra çıkan filtreye hayret etti. Ertesi gün bana uzun yolda bile ısıtmayın kalorifer beş dakikada ısıttı dedi.

Ben de ona istinaden dedim. Genelde ucuzdan pahalıya yol izlemek lazım.

Tabi gazın eksilmiş olma ihtimali de çok yüksek. Ama değişmediyse önce filtre değişsin. Sonra gaza baksın. 

Korhan    1
Korhan

fikirleriniz için teşekkürler arkadaşlar.2 sini de kontrol ettirecek arkadaşım.4-5 saat düzgün çalıştıktan sonra klimanın soğuk yerine ılık üflemesi çok garip geldi bana.sorun tespit edilirse buraya da yazarım.

İrfan ÖZKAN    276
İrfan ÖZKAN

Elantra çok güzel bir klima sistemine sahiptir, arkadaşınız muhtemelen sistemi gereği gibi kullanmadığı için bu sorunu yaşıyor olabilir, aracın içini 20 dereceden daha soğuk yapmak yerine 22 yada 23 dereceye ayarlayarak kullanmak en iyi seçenek olacaktır, ayrıca klimayiyuksek üflemede kullanmak yerine kademeli olarak fanı hızlandırmak daha verimli olacaktır, sözkonusu aracın iç havalandırma düğmesini Auto konumuna alırsanız dış ortamdaki karbonmonoksit gaz yoğunluğu arttığında havalandırma klapesini otomatik olarak kapatacak, bir sure sonra tekrar açacaktır, boylece araç içi hava kalitesini yuksek tutacaktır.

Son olarak olası en yuksek sorun klima radyatörünün kirlenmiş olması düşünülebilir, oto yıkamada radyatörü basınçlı su ile çok yakın olmamak koşulu ile temizleyin bu işlem ile klimanın performansını gözle görülür bicimde arttırmak mümkündür.

Metin Durgut    105
Metin Durgut

Son olarak olası en yuksek sorun klima radyatörünün kirlenmiş olması düşünülebilir, oto yıkamada radyatörü basınçlı su ile çok yakın olmamak koşulu ile temizleyin bu işlem ile klimanın performansını gözle görülür bicimde arttırmak mümkündür.

son yazdıklarını ben her yıkamada yapıyorum

İrfan ÖZKAN    276
İrfan ÖZKAN

son yazdıklarını ben her yıkamada yapıyorum

Önemli bir ayrıntı....

bariscam    5
bariscam

Merhaba arkadaşlar, aracım 2009 model impreza 1.5 awd, benimde şöyle bir sorunum var, klima soğutmayı kesti motor kaputunu açıp baktığımda klima kompresörü kavraması çalışıyor ama soğutmuyor klima gazını ve klima yağını klimacı yeniden yükledi klima çalışmaya ve soğutmaya başladı, maalesef ki 2 gün sonra tekrar aynı sorun devam ediyor klima soğutmuyor, lütfen yardımcı olurmusunuz bilgisi ve deneyimi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum...

Erçay    2,435
Erçay

Klimaciniz gaz ve yağ eklemeden önce sistemde kaçak var mı kontrol etti mi? 

bariscam    5
bariscam

Evet kaçak kontrolü yaptı

Erçay    2,435
Erçay

Şimdi düğmeden klimayı açıyorsunuz, sinyal basınç sensörüne gidiyor, basınç sensörü onay veriyor, sinyal röleye ulaşıyor, röle tetikleniyor, kompresir bobinine + çıkarıyor, bobin kasnağ tutunuyor. Kompresör çalışıyor. Buraya kadar işlem böyle gitmesi gerek, eğer düğmeye bastığınızda kompresör kasnak bobini ile birlikte dönüyorsa. Bu durumda klimanız çalışıyor demektir. Motor kaputunu açtığınızda klima kompresöründen çıkan iki aleminyum hortumu el ile yoklayin, birisi sıcak diğeri ise buz gibi olmalı. Bunu bir deneyin lütfen. Eğer dediğim gibiyse klape ana motoru çalışmıyor demektir

bariscam    5
bariscam

Bu dediklerinizi yaptım ve klima kompresör kasnak manyetik çekimini yapıp devreye giriyor ve klima gaz basıncınıda kontrol ettirdim soğutucu gaz da normal basınçta, sanki başka bir şey var kompresörden çıkan gazın trpido içindeki soğutucu radyatör pekeğine gelmiyor gibi, bir sensör veya gaz girip dolaşmasını sağlayan sensörlü vana elgelyebilir mi böyle bir şey var mı?

Erçay    2,435
Erçay

Alüminyum hortumlarını biri buz gibi diğeri sıcak mi klima çalıştığında? Buna cevap alamadım.

bariscam    5
bariscam

Klimayı açtığımda klima kompresörün kayış kasnağı kavrama yapıyor ve klimadan çıkan alüminyum boruların ikiside ılık, birinin soğuk buz gibi olması gerekiyor geri dönen gaz borusu sıcak olması gerekiyor ama maalesef her iki boruda ılık, klimaya gaz basılması için gittiğim zaman abi bunda gaz basıncı normal başka bir sorun var diyor.:-\

Erçay    2,435
Erçay

Klima radyatörünün durumu nasil. Petrolde basınçlı su ile yıkayın durumu kötü ise