Jump to content
RSBurak

Sekonder Hava Pompası Valflerini Temizleme

Tavsiye Edilen Mesajlar

RSBurak    505
RSBurak

Aracımızda ilk çalıştırmada stop etme ve titreme sorunu vardı bende bugün kafayı bozdum mass air flow sensörünü,hava filtresi yollarını,boğaz kelebeğini kontrol edeyim dedim kontrol etmişken temizledim hızımı alamadım egr valflerinide söktüm

kkqaAy.jpg

pgdazN.jpg

1-)Hava filtresi ekipmanlarını çıkarın boğaz kelebeğine kadar sökün sökmüşken onuda temizleyin .

EYXBqq.jpg

2-)Görüldüğü üzere araçta 2 adet egr valfi var 2 sininde sökümü aynı şekilde.Kırmızı ile işaretlediğim yerlerde 12 anahtarla açılan egr valfini tutan 2 tane vida var.Kırmızı yuvarlaklar ise egzozdan gelen boru onunda iki tane somunu var kaçlık lokmayla söktüğümü hatırlamıyorum.Üstteki hortum ve sensörleri sökünce egr valfi elinize geliyor.

g57DAb.jpg

3-) Egr valfini söktüğünüzde üstünde 3 tane vida göreceksiniz onlarıda sökün ikiye ayırın.

EYXBpD.jpg

220.000 kmde yaklaşık 2-3 defa temizlenmiş egr valfleri bu haldeydi

Am9v6Q.jpg

4-) Balata temizleyici spreyi bolca sıkın ortadaki valfi tornavidayla açmaya çalışın rahat çalışana kadar temizleyip yağlayın yağlayıcı olarak wd40 yada zeytinyağı güzel tercih olur

DİKKAT: Sistemi toplarken Valfin contasının düzgün kapandığından emin olun.

Sonra çıkardığımız gibi toplayıp araca monte ediyoruz p2440 arıza kodunun çözümü bu şekilde.

Bu geçici çözüm. Sürekli bu arızayı alanlar yaklaşık 3000 lira verip sekonder hava pompası sistemini valfleriyle birlikte yenilemeli ortalama ömürleri 200.000 km bu aletlerin.

İzmir oto İsmail usta sağolsun daha önce yaparken öğrenmiş oldum burda imkan olmayınca kendim yapayım dedim.eliniz yatkın değilse oraya gidip yaptırın hiç uğraşmayın :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    505
RSBurak

BİZİMLE ÇALIŞMAK İSTERMİSİNİZ.  :D

:D kabul ediyorum hemen :D Subap ayarı olmasın diye nerelere giriyorum gör bunları :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Altan-b    3
Altan-b

:D kabul ediyorum hemen :D Subap ayarı olmasın diye nerelere giriyorum gör bunları :D

Bİ ARA YOLUN DÜŞERSE UĞRADA DERECELİ EGZANTRİK KASNAKLARIN DERECE YÜZDELERİNİ KONTROL EDEYİM BİLGİSAYAR DAN.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Metin Durgut    105
Metin Durgut

maşallah forumda yetişkin iyi ustalar var eli takım tutan adamı severim

iPhone using Tapatalk

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Serhat44    102
Serhat44

Emre lokma takımını aldın artık sökmedik yer bırakmazsın  :D boğaz kelebeğini söktün şimdi egr'yemi dadanacan  :D yakında pistonlarada girişirsen hiç şaşırmam.  :D

Takımdan memnunmusun ,

Resimler kayıp Burak'ta varmıdır acaba bi lokma takımıda ben alayım ramazanda vakit geçirmeye birebir.  ;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    505
RSBurak

Resimler en kısa sürede güncellenecektir :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
lokomotif    51
lokomotif

Resimler en kısa sürede güncellenecektir :)

Elinize saglik guzel anlatim olmus.. peki ne oldu stop etme titreme sorunu geçti mi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

Abi takım güzelde zorlayacak iş yapmadım daha, köyde dedemin almanyadn 30-40 sene önce getirdiği lokma gibi parlamıyor ama çok güzel bir özelliği var cir cir a anahtar takılınca kilitleniyor ve tepedeki düğmeye basmazsan cikaramiyirsun.

Birde 6-7-9-10-14-16-17 numaralı kopmaların. Uzun versiyonlari var ki çok rahat kullanım sağlıyor, ara uzatici ile uğraşmadan güzelce çalışılıyor.

Buragin lokma başlığına yazıp benim gözden kaçırdığım bir husus var ki o da göz önünde bulundurulabilir bim den 20 liraya küçük lokma seti almış , büyük lokmalik pek iş çıkmıyor arabada gerçi beniim hep hevesin vardı büyük set olması güzel oldu.

Bimden 20 liraya aldığı seti 61 liraya gördüm netten, gene bim e gelirse bir tane alıp arabaya stepne bölgesine atabilirim ondan

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
r@lph    9
r@lph

Fotoğrafları bi göreydik eyiydi. Söküpte doplayemeycez vallahi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    30
Tourist

Evet fotolar gelirse ben de haftaya söküp takıcam :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    30
Tourist

haftaya pazartesi salı tatilim :)

cila, muayene, kapı içi cam kılavuzlarının yağlanması gibi işlerim var :)

arada bu da çıkar :)

Emre, senin bi cilaların vardı, seni haftasonuna doğru arayıp bi görüşmek isterim :)

öksüz kalmasın onlar :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

Numaram vardı sende.

bu lokma takımında tornavidası cır cırlı değil diye üzülüyordum ki tornavida arkasına cır cır girdiğini fark ettim ki çok iyi oldu çokda güzel iyi oldu , el freni ayarı yaparken işe yaradı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    274
İrfan ÖZKAN

Numaram vardı sende.

bu lokma takımında tornavidası cır cırlı değil diye üzülüyordum ki tornavida arkasına cır cır girdiğini fark ettim ki çok iyi oldu çokda güzel iyi oldu , el freni ayarı yaparken işe yaradı

El freni ayarı yaparken teli gergin yapma el fren kolunda çok hafif boşluk olmalı gergin ayarlasana yük telde kalır frenler in kampana ise her pedala basista tel üzerine yük biner asıl ayar poyrazdan yapılır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

Arkalar disk hafif boşluk ta var yarın biraz gevsetirik olmadı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

kaputu açmışlar bir de egr yi çalmışlar, kaputu açıyorsun bari egri niye çalışıyorsun egryi çalmamış olsalardı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    30
Tourist

Priketi de kırmışlar işin kötüsü

Aküyü alsalar gene iyi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Serhat44    102
Serhat44

kaputu açmışlar bir de egr yi çalmışlar, kaputu açıyorsun bari egri niye çalışıyorsun egryi çalmamış olsalardı

Priketi de kırmışlar işin kötüsü

Aküyü alsalar gene iyi

VL5Mzv.png

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş