Jump to content
Kusva

LPG'yi Nereden Alalım?

Tavsiye Edilen Mesajlar

basscanabi    19
basscanabi

Merhaba

Arkadaşlar aracı aldım alalı tam bilmiyorum ama 15000 km geçtim. Ayar için Burdurun Bucak ilçesindeki mtm ayar ve montaj yapan bir yer buldum. Ayardan önce Lpg filtresi değiştimi diye sordu bende hayır diyince bir bakalım dedi. İçini sekman pensesi ile açıp gösterdi, filtre temiz dedi tam yerine takacaktı ki atıldım abi kaç paralık mataf değiştir gitsin dedim. Bilemiyorum ama internette saatlerdir forumlara bakıyorum birçok insan Aygaz'dan benim gibi çok memnun. Çoğu şikayet 2011 yılından kalma ama şu sonuca vardım lpg filtresini zamanında değiştirmek bu işin altın kuralı. Daha önceki yazımda olduğu gibi Aygaz haricinde nereden aldıysam cruise arızası hemen yanıyor. Kimseye şunu kullan bunu kullan diyemem sonuçta bu işin kompedanı değilim. Sadece kendi deneyimlerimi paylaşıyorum.

İyi günler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Salim    108
Salim

Lpg kaynaklı yanan arıza lambalarına cok takılmayın,belirli sure sonra alışınca sönüyor. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
speedtext    14
speedtext

opet tercihim ama bilmiyorum en cok gaza karşı olan bendim ama aldığım arac lpg li ve lpgde kullanmıyorum hala ısrarla neyse ay sonu yaklaşıyor malum :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
avukat1907    0
avukat1907

Benim arıza lambası 2 aydır sönmüyor önce ara ara yanmaya başladı sonra devamlı yandı ve öylece kaldı. Mecbur sensör ü değiştireceğim ama tekrar yanma ihtimali lpg den dolayı var denmesi  tereddüte düşürüyor. Jaspa dan475+kdv ye  alayım diyorum burda birde taktırmak için 100,00TL vereceğim gene yetkili servisle aynı paraya gelecek. Malum cruise özellikle uzun ve düz yollarda büyük rahatlık veriyor ayak sürekli gazda durmuyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Benim arıza lambası 2 aydır sönmüyor önce ara ara yanmaya başladı sonra devamlı yandı ve öylece kaldı. Mecbur sensör ü değiştireceğim ama tekrar yanma ihtimali lpg den dolayı var denmesi  tereddüte düşürüyor. Jaspa dan475+kdv ye  alayım diyorum burda birde taktırmak için 100,00TL vereceğim gene yetkili servisle aynı paraya gelecek. Malum cruise özellikle uzun ve düz yollarda büyük rahatlık veriyor ayak sürekli gazda durmuyor.

Yetkili servisle aynı fiyata geliyorsa git yetkili serviste taktır.

Yoksa bizim Metin in konusunda vardı sanki o2 sensör. Bir de oraya bak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
avukat1907    0
avukat1907

Yetkili servisle aynı fiyata geliyorsa git yetkili serviste taktır.

Yoksa bizim Metin in konusunda vardı sanki o2 sensör. Bir de oraya bak.

Bende 1,5 impreza var ondaki forester için sanırım kafamı kurcalayan garanti veremiyorlar tekrar yakar arıza lambasını diyorlar. Ondan tereddütlerim var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Bende 1,5 impreza var ondaki forester için sanırım kafamı kurcalayan garanti veremiyorlar tekrar yakar arıza lambasını diyorlar. Ondan tereddütlerim var.

Parça koduna bakın. Bence aynı parçalar olması lazım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
avukat1907    0
avukat1907

blank2 ..891 le bitiyor ordaki farklı kodu. Tam xv  almaya karar verdim İzmir de ki 2014 xv ler satılmış :(( arabaları verip üzerine 25 daha verip tam niyeti bozmuştum ne güzel :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
CrossTrek    22
CrossTrek

daha önceki aracımda bana da ustam kesinlikle katkılı otogaz kullanmamamı söylemişti. Bende mecbur kalmadıkça almadım ama bir kere ankara dan Kırklareli ye dönerken bp den aldım Kırklareli ye gelene kadar defalarca gazda çıktı araba, taki gaz bitti sonra Shell yada po dan aldım (ta hatırlayamadım) normale döndü. Galiba bazı istasyonlar da da farklı uygulamalar var  dökme gaz mı koyuyorlar belli değil o yüzden bir standart oluşturulmalı oluşturuldu gibi gözüküyor bazı firmalar için.O yüzden şehiriçi genelde bildiğimiz yerden almak mantıklı.Son zamanlarda aytemizden alıyordum oda iyi idi.Birde dikkat eden oldumu bilmem  milangaz ile daha uzun mesafe gidiyordum ama araç atak olmuyordu...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    72
ceyhunugur

Acaba bu lpgnin kacak olani var midir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Acaba bu lpgnin kacak olani var midir

LPG nin Kaçağı olmaz da Ceyhun. Yazın kıştan ellerinde kışlık LPG kalmış olanlar olabilir o da %50/50 bütan propanlı karışım olur. Daha az yol götürür.

Ancak ben bir şeyi test ettim Kırıkkale de getirilen gaz Hatay'dan getirilenden daha çok yol götürüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Salim    108
Salim

İstasyonların cogunda lpg nin katkılı olup olmadıgını nerden anlayacagız,yazmıyor.

Bir liste yapsak:) birde kafama takılan bir durum,ıstanbuldaki aygaz ile bursadakı aygaz farklı olabılıyor mu bırısı katkılı bırısı katkısız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erolkan    258
erolkan

Katkılı lpg nın içindeki propan oranı biraz daha fazla oldugundan zamanla lpg enjektörlerinin içinde biriken yağlar lpg enjektorunun tıkanmasına sebep olabılıyormuş..

Lpg az gidip çok gitme olayı ise bence istasyona ve kullandıgı pompanın basıncına bağlı.. Ve son zamanlarda da lpg depolarına  parfum gibi uçucu bimadde karıştırılıyormuş..Oda ucucu oldugu için lpg yi tam dolum yapsak bile km olarak daha az gidiyormuş..Bunu burada benzin istasyonu sahibi abimizden sohbet esnasında öğrendik..O yüzden bilindik marka ve istasyonlardan şaşmamak en iyisi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erolkan    258
erolkan

Parfüm değilde aerosol olmasın o

Parfum gibi yazmıştım zaten tam olarak ne oldugunu hatırlamadıgım için  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Carisma70    0
Carisma70
23.10.2014 at 07:18, Salim :

Tecrübe eden abilerimiz bilir belirli zaman sonra araç lpg kalitesine alışınca ariza lambası sönüyor,tam tersi sürekli aynı yerden alıp arıza lambasini yakmayan mecburen baska bi yerden lpg alınca arıza lambasinin yandığını söylüyor,o yüzden tek bi yerden yada markadan almak önemli bence.

yeni üye olarak biraz Hortlatma yaparak kusur ediyorsak affola :)

bende mümkün olduğunca aynı marka almaya çalışrdım ama Antalya HBA otogaz(prins bayi) tek marka dan ziyade farklı markaları kullanmamı "diğer vitaminleri de alsın" diyerek tavsiye etti. sanırım yukarıdaki gerekçe ile aynı: araç aynı gaza alışınca diğer gazları yadırgıyor. farklı marka alarak aracın aynı markaya alışmayarak genel olarak lpg ye alışması daha iyi olabilir. tabi araç alışmayıp habire arıza lambası yakar ve sorunlara yol açarsa farklı gaz kullanmakta ısar etmenin anlamı yoktur.

Katkılı gazı ben genelde aracında ateşleme sorunu olursa kullanıyorum ve tavsiye ediyorum. Buralardaki - Bilecik- ustalarda katkılı (!) tavsiye etmiyorlar. ben genelde shell, total, ipragaz  bu 3'ünü ortaya karışık tercih ediyorum :)

fikrine ve tecrübesine itibar ettiğim başka arkadaşlarımda hiç marka ayırmayıp filtrelerin zamanında değişmesinin yeterli olduğunu söyler

Carisma70 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
34_Srkn_61    354
34_Srkn_61
7 saat önce, Carisma70 :

yeni üye olarak biraz Hortlatma yaparak kusur ediyorsak affola :)

bende mümkün olduğunca aynı marka almaya çalışrdım ama Antalya HBA otogaz(prins bayi) tek marka dan ziyade farklı markaları kullanmamı "diğer vitaminleri de alsın" diyerek tavsiye etti. sanırım yukarıdaki gerekçe ile aynı: araç aynı gaza alışınca diğer gazları yadırgıyor. farklı marka alarak aracın aynı markaya alışmayarak genel olarak lpg ye alışması daha iyi olabilir. tabi araç alışmayıp habire arıza lambası yakar ve sorunlara yol açarsa farklı gaz kullanmakta ısar etmenin anlamı yoktur.

Katkılı gazı ben genelde aracında ateşleme sorunu olursa kullanıyorum ve tavsiye ediyorum. Buralardaki - Bilecik- ustalarda katkılı (!) tavsiye etmiyorlar. ben genelde shell, total, ipragaz  bu 3'ünü ortaya karışık tercih ediyorum :)

fikrine ve tecrübesine itibar ettiğim başka arkadaşlarımda hiç marka ayırmayıp filtrelerin zamanında değişmesinin yeterli olduğunu söyler

Ustanızın söylemine birşey diyemem. Ama ben genelde total, PO ve shellden alıyordum. Opetten mümkün mertebe almamaya dikkat ediyordum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş