Jump to content
Kusva

LPG ayarı sonrası motor ve cruise lambası yandı

Tavsiye Edilen Mesajlar

Can Alp ZEĞEREK    54
Can Alp ZEĞEREK
10 saat önce, muhtesem subaru :

Arkadaşlar merhaba benimde motor ışığı yanıyor ve cruise control yanıp sönüyor 3 kez gaz ayarı yaptırdım . fayda etmedi . lambda sensörünü bugün değiştirdim . söndü tekrar yandı lambda sensörü orjinal olmayabilir zira ucuz olduğu için yurt dışından aldım. bu konuda bilgisi olan paylaşabilir mi özelden benimle.

P0037 o2 sensör hatası verdiği için Cruise ışığı ve ESP ışığı yanıyordu bende de. OBDII cihazıyla baktığımızda bahsettiğim hata çıktı. Sensör değişecek dedi servis. Özel serviste değişim öncesi boğaz kelebeği temizliği önerildi. Temizlik yapıldı baya kurum çıktı bildiğin. Sonra yeni yakıt ile performanslı kullanım yaptım. Işık kendiliğinden söndü 1 ay yaklaşık 800 km oldu hala da yanan ışık yok ve yakıt tüketimi azaldı. Performansta hissedilir derecede arttı. Eğer hata kodu P0037 O2 sensör ise değişimden önce denemende fayda var. Çünkü sensör serviste 1200 TL civarı :) Tabi benim araç LPG siz önü baştan söylemeyi unuttum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vartanik25    0
vartanik25

Konuyu hortlatmış olacağım ama.. 2009 Subaru Forester AWD 2.0X 4AT Limited aracım var.  Ek olarak araçta Lovato OBD II Lpg sistemi var. Ben de motor check ışığı (sabit ve sarı renk) + esp off (sabit ve sarı) + cruise (yeşil ve yanıp sönüyor) şeklinde tezahür etti. P0037 o2 sensör hatası mı bu? Sadece boğaz kelebeği temizliği mi yapılacak yoksa temizlikten sonra sensör değişecek mi? Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.145
Erçay

arıza kodunu okutursanız daha faydalı  olur. P0037’dir diyemeyiz bu şekilde, can’ın önerisi titreme ve sarsıntılı çalışma ile alakalıydı. Rakım farkı olan bir mesafe katettiniz mi bu arıza ışığı yanmadan önce veya yandığı sırada

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vartanik25    0
vartanik25

İstanbul'dan Çanakkale'ye geliyordum. Kocaeli civarında yandı. Bu arada ilginç bir bilgi vereyim. Benzeri sorunları olan arkadaşlar genelde yakıtı Opet'ten aldıklarını belirtmişler. Ben de İstanbuldayken Opet'ten benzin aldım. Kocaeli civarında ise Total'den gaz aldım. Gaz aldıktan sonra ışıklar yandı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
doctor    73
doctor

@Erçay haklı, arıza kodunu görmeden bi şey söylemek zor. 

SH kasalarda motor arıza yandığında hangi koddan yandığı önemli değil Cruise ve Esp otamatik devreden çıkıyor.

motor arızasını söndürdüğünüzde kendiliğinden düzeliyorlar ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.145
Erçay
2 saat önce, vartanik25 :

İstanbul'dan Çanakkale'ye geliyordum. Kocaeli civarında yandı. Bu arada ilginç bir bilgi vereyim. Benzeri sorunları olan arkadaşlar genelde yakıtı Opet'ten aldıklarını belirtmişler. Ben de İstanbuldayken Opet'ten benzin aldım. Kocaeli civarında ise Total'den gaz aldım. Gaz aldıktan sonra ışıklar yandı.

Kötü yakıt yaktırır, rakım farkı da arıza ışığının yanmasına sebep olur yüksek rakımda o2 az olduğundan alçak yerlerde ise fazla olduğundan dolayı yakıt hava karşımı zengin ve fakir karışım arasında gitgel yapar ve bu git gel arıza ışığının yanmasına sebep olur, arıza kodunuzu okutun ki daha sağlıklı yorum yapabilelim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vartanik25    0
vartanik25

Haklısınız. Arıza kodunu okutmak için forumda daha önce konusu geçmiş olan "Vgate iCar 2 bluetooth" cihazından sipariş vereceğim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş