Jump to content
Kusva

LPG ayarı sonrası motor ve cruise lambası yandı

Tavsiye Edilen Mesajlar

Kusva    3
Kusva

Merhaba arkadaslar, aracıma LPG ayarı yaptırdım, ancak motor lambası yanmaya başladı, ayrıca cruise lambası da yanıp sönüyor ve cruise sistemi çalışmıyor, aracı aldığım arkadaşı aradım sordum. Dediği; ben LPG ayarını araç yürürken yolda yaptırmıştım, sen sabitken yaptırdığın için yakıt yeterli gelmeyince lambalar yanmış cruise devre dısı kalmıştır, aracı yeniden yolda performanslı sürerken LPG ayarını yaptir sorun çözülecektir dedi. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ertuğrul    30
Ertuğrul

senin arabayla benim arabanın motoru aynı motor. ikimizinki de lpgli. benim araçta motor lambası ben bildim bileli hep yanıyor. ustaya itimat ettim ve motor arıza ışığına aldırış etmeden aracı aldım.

ilerleyen zamanlarda bakım zamanı gelipte servise gittiğimde arabada bir sıkıntı var mıdır yok mudur diye baktığımızda cihazda bir şey çıkmadı. bazen de vuruntu sensörünün 1-2 defa geçici sinyal verdiğini ustam bana söyledi. hatta bana "motor arıza ışığı araç lpgli olduğu için yanıyor, şimdi resetleyeceğim ama sonra gene yanacak" demişti dediği gibi de oldu. hatta ben bu durumu 2 ustaya daha sormuştum (birisi JaspaSubarudan İbrahim abi) "lpg yüzüden o ışık yanıyor, kafanı takma bin" dediler, ben de biniyorum. Allaha şükür bir sıkıntıyla karşılaşmadım. 1 seneyi aşkın süredir biniyorum, motor ışığım hep yanıyor. ama aracın bütün fonksiyonları (cruise vs.) kusursuz çalışıyor :)

ayrıca lpgyi shell'den almanı tavsiye ederim, motor ışığı ahmetin (adr) imprezada da yanıyordu. sadece shell'den almaya başlayınca lamba sönmüş. ben 1 sene boyunca shell ve opetten almıştım halbuki. keşke sadece shell'den alsaymışım. neyse son 2 aydır shell'in gazı hariç gaz koymadım arabaya. bundan sonra böyle :) bilgin olsun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kusva    3
Kusva

Teşekkürler Ertuğrul Bey, yolda LPG ayarını bir yaptırayım, sonuc alırsam sizde yaptırırsınız

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ertuğrul    30
Ertuğrul

yanlış hatırlamıyorsam "lpg ile ne kadar yakıyorsunuz" isimli bir konu vardı, orada yazmıştım ama tekrar yazayım buraya. araca bir sene bindim. lpg filtresini keşke alır almaz değiştirseydim. yazın lpg filtresini değiştirdim, aracım şehir içinde 33 krş yakmaya başladı, daha önce bu rakam 38 krş idi. lpg ayarları kontrol edildi, bir sıkıntı yok. ama simsiyah eski filtreyi eline alan adamın ilk sorduğu soru şu oldu: lpgyi nerden alıyorsunuz. opet ve shell dedim. lpg ustası "sadece shell'den al" dedi. katkısız çünkü. bu arada benim lpgnin markası MTM. sizinki ne? ayrıca merakla sizden gelecek o haberi bekliyorum :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
subaru35.5    15
subaru35.5

Mtm nin enjektorler keihin mi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kusva    3
Kusva

Ertuğrul ve Erhan Bey, benim sistem MTM enjökterler Keihin, LPG ye geçiş ısı derecesi 33

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
subaru35.5    15
subaru35.5

Keihin enjektörün motor arıza ışığı yakmadığı söyleniyordu, keihin direk manifolta saplandığı için, O2 sensörü hatası olabilirmi acaba 2cm yukarı çekince düzelirmiki???

benim arabada yok lpg ama zamanında çok araştırmıştım mtm yi ondan soruyorum. Hatta MTM nin ecusu aracın ecusu ile iletişime geçip bu hataları siliyormuş diye bile okumuştum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kusva    3
Kusva

Keihin Enjektörün yanındaki Isı sensörünü 140 TL ye yeni değiştirdim, bugün ustaya gidip; motor ve cruise lambalarının sönmesi için LPG ayarı (yaparsa yolda), T atma işlemi yaptıracağım, inşallah sorun çözülür, ayrıca dediğiniz gibi  02 sensörünü de  sorayım ustaya. (02 sensörü nedir Erhan kardeş?  :) )

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
subaru35.5    15
subaru35.5

Selim abi LPG takan yer bununla ilgili birşey yapamaz ama işlemler bittikten sonra bir serviste ecuyu sıfırlatırsan belki faydalı olduğunu görme şansınız olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    565
emre-sti

İki adet o2 sensoru var biri egzozda öbürü emmede önemli olan emmede egzkzdaki ışık yapıyorsa pul yardımı ile yukseltince ışık sonuyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kusva    3
Kusva

Sağolun arkadaşlar sorun çözüldü.. Motor lambası söndürüldü Cruise ise sağlıklı çalışmaya başladı. Sorun kodu: P0171 yani boru çatladığından yeterli gaz gelmiyormuş boru yenilendi sorun halledilmiş oldu.. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erolkan    258
erolkan

Sağolun arkadaşlar sorun çözüldü.. Motor lambası söndürüldü Cruise ise sağlıklı çalışmaya başladı. Sorun kodu: P0171 yani boru çatladığından yeterli gaz gelmiyormuş boru yenilendi sorun halledilmiş oldu.. :)

Ne borusu çatlağı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kusva    3
Kusva

Teşekkürler Erhan Bey,

Erolkan Bey ben pek anlamıyorum ama sanırım gaz ile ilgili bir boru, çünkü usta çatlaktan dolayı  gazı yeterince alamamış dedi. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlter    420
İlter

Araç lpg ile alakalı bir boruyla ilgili nasıl hata kodu verebilir ki? Hava emiş borusu olsa anlarım da, ilginç..

Sorunun çözülmesi sevindirici tabi, ama net bilgi alırsak daha iyi olur

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ertuğrul    30
Ertuğrul

sorunun çözülmesine sevindim, geçmiş olsun diyelim :) benim arabanın ise cruise vs. bütün her şey sağlıklı çalışıyor, bugüne kadar hiç çalışmamazlık etmedi ama ışığım da bi türlü sönmedi  :( rutin bakımlara gittiğimde cihaz bağlandı bakıldı, sadece 1-2 defa vuruntu sensörü geçici hata vermiş. ve başka bir gidişimde katalizör görüldü. reset yapıldıktan sonra söndü ve (ustanın dediği gibi) gene yandı. hatta gözüm bile alıştı arık o sarı lambaya. nadiren söndüğüne de tanıklık ettim ama. ne yapacağımı bilemiyorum  :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
subaru35.5    15
subaru35.5

Bence sizin lamba sorunu lpg kaynakli degil, katalizor veya knock sensoru kaynakli, manual olarak hatalara baksaniza, direksiyonun altindaki kablolari birlestirerek

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ertuğrul    30
Ertuğrul

Bence sizin lamba sorunu lpg kaynakli degil, katalizor veya knock sensoru kaynakli, manual olarak hatalara baksaniza, direksiyonun altindaki kablolari birlestirerek

ok Erhan ona bi bakalım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
subaru35.5    15
subaru35.5

Knock sensoru motor lambasini yakmiyo ama, benim sensor catlamisti, kablolari birbirine baglauinca kesfettim, yenisini aldim ibrahim abiden taktim ama oncesinde motor lambasi yanmamisti, olmazsa bi kutup basini sokun 15 dakika  0 lansin odan sonra yine bakin

(Ama oncesinde kablolari birlestirerek hatalarin notunu alin)

Uzun ve kisa yanip sonme gozlemliyeceksiniz uzun ve kisalarin sayisini yazin bir kenera

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
muhtesem subaru    7
muhtesem subaru

Arkadaşlar merhaba benimde motor ışığı yanıyor ve cruise control yanıp sönüyor 3 kez gaz ayarı yaptırdım . fayda etmedi . lambda sensörünü bugün değiştirdim . söndü tekrar yandı lambda sensörü orjinal olmayabilir zira ucuz olduğu için yurt dışından aldım. bu konuda bilgisi olan paylaşabilir mi özelden benimle.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    519
RSBurak

Aracınız hangi arızayı veriyor baktırdınızmı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erolkan    258
erolkan

Lpg niz hangi marka? Obd2 bağlantısı olan kitlerde genelde ışık yakmıyor..

Sony Xperia Z5

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş