Jump to content
zuhtu

80.000 Bakımı ve Yağ Lambası

Tavsiye Edilen Mesajlar

zuhtu    2
zuhtu

Selamlar,

Aracım 80 bin km'ye yaklaştı. Alırken de bakımının geldiği söylenmişti. Bu hafta içinde veya 2 hafta sonra tatil dönüşü bakıma götüreceğim aracımı. Bu ağır bir bakım mıdır ve tahmini ne kadar tutar?  Servis olarak da Çekmeköy'deki Bayraktar önerilmişti forumda, oraya götüreyim değil mi?

Ayrıca bazı yokuşlarda yağ lambası yanıyordu, bugün artık yandı ve sönmedi. Normalde yağ değişimi nasıl yapılır? Araca uygun yağ alıp kendimiz dökerek halledemiyoruz heralde değil mi? :)

Teşekkürler şimdiden.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
static    76
static

Aracinizin servis lambasi mi yandi yoksa kirmizi renkli yag lambasimi? Ikincisi yandi ise bir sorun var demektir ve aracinizda yag kalmamistir. Bu sekilde aracinizi kullanmayin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
volktyurk    0
volktyurk

Selamlar,

Aracım 80 bin km'ye yaklaştı. Alırken de bakımının geldiği söylenmişti. Bu hafta içinde veya 2 hafta sonra tatil dönüşü bakıma götüreceğim aracımı. Bu ağır bir bakım mıdır ve tahmini ne kadar tutar?  Servis olarak da Çekmeköy'deki Bayraktar önerilmişti forumda, oraya götüreyim değil mi?

Ayrıca bazı yokuşlarda yağ lambası yanıyordu, bugün artık yandı ve sönmedi. Normalde yağ değişimi nasıl yapılır? Araca uygun yağ alıp kendimiz dökerek halledemiyoruz heralde değil mi? :)

Teşekkürler şimdiden.

Yağ kontrol çubuğundan bakin buyuk ihtimale yag basıncı düşmüştür.

Ve bence imkaniniz varsa tatilde once girin bakima sonra tatilde rahat rahat gezersiniz.

Yada imkaniniz yoksa yağı değiştirip cikin yoa bence cunku eski yağin uzerine yeni yağ koymak pek iyi olmaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    565
emre-sti

Selamlar,

Teşekkürler şimdiden.

Yetkili serviste 500TL civarıdır özel servislerde 300TL  civarına halledebilirsiniz ama muhakkak orjinal parça kullanın(arabanız dizeldi unutmuşum onun fiyat farkı var sebebi ise dizel olması yoksa 5w30 yağ kullanıyor aracınız). arkadaşların dediği gibi yağ çubuğundan yağınızı kontrol ederseniz daha sağlıklı olur araba yağsız kalır ise çok ciddi zararlar ile karşılaşırsınız. Arabanız garanti kapsamında ise özel servise gider iseniz garantiniz bitecektir.

önceki mesajlarınızdan hatırladığım kadarı ile ilk arabanızdı bu acemilik çekerseniz beyaz ile işaretlediğim yer yağ kontrol çubuğunun olduğu yer

jz5VRg.jpg

Birde bakımlar 10.000 km veya 1yıl, 12500km veya 1 yıl mı onu kitapçıktan öğrenebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
static    76
static

Yetkili serviste 500TL civarıdır özel servislerde 300TL  civarına halledebilirsiniz ama muhakkak orjinal parça kullanın(arabanız dizeldi unutmuşum onun fiyat farkı var sebebi ise dizel olması yoksa 5w30 yağ kullanıyor aracınız). arkadaşların dediği gibi yağ çubuğundan yağınızı kontrol ederseniz daha sağlıklı olur araba yağsız kalır ise çok ciddi zararlar ile karşılaşırsınız. Arabanız garanti kapsamında ise özel servise gider iseniz garantiniz bitecektir.

önceki mesajlarınızdan hatırladığım kadarı ile ilk arabanızdı bu acemilik çekerseniz beyaz ile işaretlediğim yer yağ kontrol çubuğunun olduğu yer

jz5VRg.jpg

Birde bakımlar 10.000 km veya 1yıl, 12500km veya 1 yıl mı onu kitapçıktan öğrenebilirsiniz.

+ 1000

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    72
ceyhunugur

zuhtu demekkı bayagı bır gezdın kı aracın bakımıda gelmış senın aracın buyuk bakım dıye bır tek baskı balata degışımı vardır gerısı normal yağ bakımı yada fren dısk balata olur baska bır seyden çekınme

çekmekoy guzeldır fazla yoğunluk olmuyor muşterı ıle bırebır ılgılenebılıyorlar

cuneyt bey gereklı yardımı yapar zaten ust katta soner bey var hepsı işinin erbabı ınsanlar

normal yağ bakımı 550 tl olması gerekıyor sızın araca ıskonto yapılmıyor sanırım bırde bayraktar ıstnye ye gıdın forumdan geldıgınızı soyleyın yardım edecektır cunku her servısın fıyatı farklı olabılıyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

Aracinizin servis lambasi mi yandi yoksa kirmizi renkli yag lambasimi? Ikincisi yandi ise bir sorun var demektir ve aracinizda yag kalmamistir. Bu sekilde aracinizi kullanmayin.

Yağ lambası olduğunu tahmin ediyorum. Şuna benziyor: images?q=tbn:ANd9GcRa8s8Fi_dgHJXpRG-ihDKkk1Gd_CXOzguwRpdq3biOBh3K-4s1uA

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

Yağ kontrol çubuğundan bakin buyuk ihtimale yag basıncı düşmüştür.

Ve bence imkaniniz varsa tatilde once girin bakima sonra tatilde rahat rahat gezersiniz.

Yada imkaniniz yoksa yağı değiştirip cikin yoa bence cunku eski yağin uzerine yeni yağ koymak pek iyi olmaz.

Tatile araçla çıkmayacağım. O yüzden sonraya bırakmayı düşünüyordum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

jz5VRg.jpg

Çok sağ ol Emre! :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

yağ çubuğunu kontrol ettiniz mi

Henüz etmedim, yeni gördüm cevapları. İftardan sonra edebilirim. Şu an evde pinekliyorum. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

zuhtu demekkı bayagı bır gezdın kı aracın bakımıda gelmış senın aracın buyuk bakım dıye bır tek baskı balata degışımı vardır gerısı normal yağ bakımı yada fren dısk balata olur baska bır seyden çekınme

çekmekoy guzeldır fazla yoğunluk olmuyor muşterı ıle bırebır ılgılenebılıyorlar

cuneyt bey gereklı yardımı yapar zaten ust katta soner bey var hepsı işinin erbabı ınsanlar

normal yağ bakımı 550 tl olması gerekıyor sızın araca ıskonto yapılmıyor sanırım bırde bayraktar ıstnye ye gıdın forumdan geldıgınızı soyleyın yardım edecektır cunku her servısın fıyatı farklı olabılıyor

Çekmeköy mantıklı görünüyor ama neden iskonto yapmazlar?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
static    76
static

Yağ lambası olduğunu tahmin ediyorum. Şuna benziyor: images?q=tbn:ANd9GcRa8s8Fi_dgHJXpRG-ihDKkk1Gd_CXOzguwRpdq3biOBh3K-4s1uA

Evet bu yag musurunden yada yag seviyesinden kaynakli uyari isigi ve isaretidir. Fakat bu ışığın sari olmasi durumunda bunlar gecerli. Kirmizi ise tehlikedir. Motor yaginin olmadigini gosterir ve motorun rolantide bile calismasi sakincalidir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

Şu anda sarı. Çok geç olmadan gideyim en iyisi servise.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
volktyurk    0
volktyurk

Şu anda sarı. Çok geç olmadan gideyim en iyisi servise.

Yag cubugundan bakip ona gore uzerine yag ekleyipte gidin bence yolda sikinti olmasin iyice.

Minimumda ise 1 lt yarida ise 500ml eklemeniz gerekiyor ona gore ekleyip gidin servise zaten minimuma gelse yeter gidene kadar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
static    76
static

Sari isiklar dost uyarilardir. Onleminizi alin derler. O yuzden bana gore cok onemli bisey yoktur. Eger yag eksiltmisse arkadaslarin dedigi gibi yag ekleyerek servise gidin. Ama o km de aracin yag eksiltecegini sanmiyorum. Emre ninde dedigi gibi musur olma olasiligi yuksek.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

Yag cubugundan bakip ona gore uzerine yag ekleyipte gidin bence yolda sikinti olmasin iyice.

Minimumda ise 1 lt yarida ise 500ml eklemeniz gerekiyor ona gore ekleyip gidin servise zaten minimuma gelse yeter gidene kadar

Servis çok uzak değil (10 km), yine de yağı kontrol edip mi gideyim?

Yağ ekleyip gitmem gerekiyorsa hangi yağı almalıyım?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

Sari isiklar dost uyarilardir. Onleminizi alin derler. O yuzden bana gore cok onemli bisey yoktur. Eger yag eksiltmisse arkadaslarin dedigi gibi yag ekleyerek servise gidin. Ama o km de aracin yag eksiltecegini sanmiyorum. Emre ninde dedigi gibi musur olma olasiligi yuksek.

Müşür ne bilmiyordum, baktım şimdi. Böyle böyle öğreniyorum işte. :)

İnşallah bir sorun yoktur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
static    76
static

Bence onemli bisey yoktur icin rahat olsun. Kullanma klavuzunda hangi yagi kullanacaginiz yazar. Yag cubugunun min isaretinin altindaysa uzerine ekleyin normal seviyedeyse zaten gerek yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    565
emre-sti

Teravihden sonra yağ seviyesine bakarsanız daha iyi fikirwrimiz olur

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

Bence onemli bisey yoktur icin rahat olsun. Kullanma klavuzunda hangi yagi kullanacaginiz yazar. Yag cubugunun min isaretinin altindaysa uzerine ekleyin normal seviyedeyse zaten gerek yok.

Teşekkürler!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

Teravihden sonra yağ seviyesine bakarsanız daha iyi fikirwrimiz olur

:) En iyisi dediğiniz gibi bakayım. Minimumun aşağısında ise yağ alıp ekleyeyim.

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

Yağ seviyesini kontrol ettik biraz önce. Minimumun üstünde. Yani yağ seviyesi problem değil anlaşılan.

Ama ikaz lambası hala yanıyor. Ekteki fotoğraflarda görülüyor.

Temiz kontrol çubuğu:

nzcfAGX.jpg

Yağ seviyesi:

mXMflYa.jpg

İkaz lambası:

9myObsn.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş