Jump to content
onur öncü

Subaru Forester Ses Yalıtımı 2003 - 2008

Recommended Posts

onur öncü    3
onur öncü

Arkadaslar bir kac sorum var

1 bizım kasalara ses yalitimi yapan varmi?

2 hangi malzemelerle yapiliyor

3 nerelere nasıl hangi malzeme uygulaniyor.

4 yakin zamanda yapan yada yapmayı dusunen varmi?

Edited by nitro37

static    76
static

Neden böyle birseye ihtiyac duydugunuzu ögrenebilirmiyim acaba? Genel olarak subarular ses izalasyonu bakımından bircok araca göre cok iyiler.

Cihan    232
Cihan

Neden böyle birseye ihtiyac duydugunuzu ögrenebilirmiyim acaba? Genel olarak subarular ses izalasyonu bakımından bircok araca göre cok iyiler.

selim'cim diğer subaruları bilmem ama bizim kasa foresterlerın ses izolasyonu maalesef çok kötü.bir fırsatını bulduğumda ben de araca yalıtım yapmayı düşünüorum.

erolkan    263
erolkan

selim'cim diğer subaruları bilmem ama bizim kasa foresterlerın ses izolasyonu maalesef çok kötü.bir fırsatını bulduğumda ben de araca yalıtım yapmayı düşünüorum.

bence 2009 Kasalardan al diyeceğim ama turbodan sonra kesmeyebilir seni  ;D

Cihan    232
Cihan

bence 2009 Kasalardan al diyeceğim ama turbodan sonra kesmeyebilir seni  ;D

kesinlikle kesmez abi ama yine de büyük konuşmayayım :))  ne olur ne olmaz  :)

emre-sti    567
emre-sti

2008 gb imprezalar benm legacy den daha sessizdi, çerçeveli camların büyük etkisi var herhalde

Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Emre'nin aracındaki ses yalıtımından farklı olarak bir şey yapılmayacak senin aracındada.

Aslında daha sağlam ses yalıtımı için koltukları da söküp döşemenin altını bitüselfle kaplıyorlar. Ondan sonra kapı içleri bagaj kotuk altı vs kaplanıyor.

Bitüself ve akustik sünger ısı tabancası yapıştırıcı artı alet edevat tornavida anahtar vs... Olursa bir atölye yoksa kapalı garaj başlıca malzemeler.

Yakın zamanda aracı değiştirirsem aldığım araca değiştirmezsem de mevcut aracımın kapı içi ve davlumbazlarına uygulama yapma planım var. Sadece bagajı yalıtım yaptım o bile çok etkili oldu.

Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Birde Pütür uygulaması var biz yapamadık Emre Ankarada yaptıracaktı.

blue12    3
blue12

bitüself kendinden yapışan bir malzeme, ısı izolasyonu sağlamaz ama ses izolasyonunda iyidir.

Ben zamanında eski arabama ses ve ısı izolasyonu için içten

pütür + 3mm ses izolasyon battaniyesi

ile

dışarıdan alttan pütür uygulamıştım.

Kapılara içten kendinden yapışkanlı zift panel + 5mm ses izolasyon süngeri yapıştırmıştım.

Çok fark etmişti. Gene bir benzerini yapacam ama bitüself daha pratik gibi geldi bana.

static    76
static

Anliyorum hic kullanmadigim icin bu konuda bilgim yok. Fakat suandaki kullandigim legacy ses yalitimi yonunden gayet iyi. Bu tabi kisiden kisiye ve beklentisine gore degisir.

ceyhunugur    74
ceyhunugur

se yalıtımına hıc gerek yaptıran bırcok arkadasımız var ve hepsıde aynı sesı alıyor  hıcbırıde mennun değil

burda onemlı olan aracın alt yuruyen parçaları çamurluk altlarını puturle komple kaplamak pas korozyona karşı harıka olur

engin67    4
engin67

Boxer motorun sesinin keyfine bakın,elleşmeyin araçlarla..

emre-sti    567
emre-sti

Boxer motorun sesinin keyfine bakın,elleşmeyin araçlarla..

benim yaptığım yalıtımda yol sesi azaldı motor kısmına dokunmadığım için boxer sesi azalmadı, gerçi benim yangın duvarında da ses yalıtımı var ama kulaklarım hassas olduğu için  azaldı biraz

se yalıtımına hıc gerek yaptıran bırcok arkadasımız var ve hepsıde aynı sesı alıyor  hıcbırıde mennun değil

burda onemlı olan aracın alt yuruyen parçaları çamurluk altlarını puturle komple kaplamak pas korozyona karşı harıka olur

ne tarz bir ses yalıtımı yapıldı ziebart daki ses yalıtımı mı ? yoksa bitüself +firex+ pütür tarzı mı

ceyhunugur    74
ceyhunugur

aslında ses azalmıyor sadece bızım kulaklarımız zamanla alışıyor ve bazı garega larda ses ölçumu yapan cıhazlar var zıebart ta aynı dıger işlemler de aynı

ses yalıtımı komple şase uzerınden yapılmalı yanı beş surucunun oturdugu bolumun etrafını yapmak gerekıyor motor alt takımlar çamurluk etrafı kısacası  arabanın butun çevresını kaplamak gerekıyor yoksa bır anlamı yok zaten ses denılen çağrışısımın geçemeyecegı yer yoktur bır arabanın fabrıka ses yalıtım verılerı en fazla uc yıldır oda kaza falan yapmadıkça sonra butun parçalar esnıyor ve ıllakı ses gırebılıyor zaman ve para kaybı olur

aracımızı paslanmaya ve korozyona karşı koruyalım gerı yaptıklarımız sadece arabaya ozen ve ıtına gostermektır

starburaks    0
starburaks

Özellikle 2003-5 kasa Forester araçların ses yalıtımı yeni kasalara göre daha iyi...

ceyhunugur    74
ceyhunugur

tek ekği var cam kapı lastıklerının çabuk eskımesı  bırde on kapı ucgen apartları onuda değiştirin olsun bıtsın

erolkan    263
erolkan

Caponlar bu işe el atmıyorlarsa vardır bi bildikleri..Arabanın orjınalliğini bozmayalım  ;D

Yücel NADUL    5
Yücel NADUL

merhaba arkadaşlar. 2005 forester sahibiyim şükür. ortalama 80 km hıza ulaştığımda sağ ve sol kapıların hava giriş kanalına yakın noktalarında rüzgar sesi olışmaya başlıyor. ses bariz. benden başka yaşayan var mı. cözüm için önerisi olan var mı?

merhaba arkadaşlar. 2005 forester sahibiyim şükür. ortalama 80 km hıza ulaştığımda sağ ve sol kapıların hava giriş kanalına yakın noktalarında rüzgar sesi olışmaya başlıyor. ses bariz. benden başka yaşayan var mı. cözüm için önerisi olan var mı?

Subim    404
Subim

ön camlardaki üçgen parçalardan kaynaklanıyor. arabayı ilk aldığımda o ses vardı. o üçgenlere bir lastik uygulama yaptım, bayağı bir süre ses kesilmişti. geçen sene ses yine olmaya başladı özellikle sürücü kapısında. yine lastik uyguladım. en temizi o parçaları değiştirmek. benim yaptığım gibi sesi kesip yola devam etmek birkaç yıllık geçici çözüm.

Yücel NADUL    5
Yücel NADUL

mrb arkadaşlar. 2005 forester X aracımdan çok rahatsız edici rüzgar sesi geliyor. 

- ön kapı fitillerini nereden bulabilirim?

ön camlardaki plastik üçgen parçaları nerden temin edebilirim. o parçalın adı var mı?

çok teşekkürler.

OguzhanK    41
OguzhanK

Merhaba, Forester'ın tek kronik sorunu bu rüzgar sesi diyebiliriz, çözümü değişimden önce ucuz yollu olarak aramakta fayda var, plastik üçgenin içinde ki metal zamanla açılıyor pense yardımıyla onu sıkarsanız ses bir miktar kesilir, fitilleri belirli periyotlarla örneğin 15günde veya ayda kullandığınız malzemenin kalitesine göre değişir slikon spreyle silerseniz rüzgar sesi gibi sorununuz kalmayacaktır, yok ben illa değiştireceğim diyorsanız döviz kuru bu kadar oynamadan önce üçgen parçanın tanesin 350TL gibi rakamı vardı, kapsamlı olarak Subaru parçası satan firmaların sayısı iki elin parmak sayısını geçmez bunlarda bulabilirsiniz.

Yücel NADUL    5
Yücel NADUL
18 saat önce, OguzhanK :

Merhaba, Forester'ın tek kronik sorunu bu rüzgar sesi diyebiliriz, çözümü değişimden önce ucuz yollu olarak aramakta fayda var, plastik üçgenin içinde ki metal zamanla açılıyor pense yardımıyla onu sıkarsanız ses bir miktar kesilir, fitilleri belirli periyotlarla örneğin 15günde veya ayda kullandığınız malzemenin kalitesine göre değişir slikon spreyle silerseniz rüzgar sesi gibi sorununuz kalmayacaktır, yok ben illa değiştireceğim diyorsanız döviz kuru bu kadar oynamadan önce üçgen parçanın tanesin 350TL gibi rakamı vardı, kapsamlı olarak Subaru parçası satan firmaların sayısı iki elin parmak sayısını geçmez bunlarda bulabilirsiniz.

cok sağolasın. bugün argos mekaniğe gittim, tanıştım. sorunun tespiti ve çözümleriyle ilgi yol gösterdiler. üçgen parçalarda yırtılma var. değiştirmeye karar verdim. pahalı ama bu sorunu çözdüğüm zaman büyük bir sıkıntıyı halletmiş olacağım. diğer hususlarda aracımdan çok memnunum.

Erçay    2,435
Erçay

Kapı fitiline akvaryum hortumu geçirmek de kullanıcıların başvurduğu ucuz çözüm yöntemleri arasında yer alıyor :)