Jump to content
ilker

Subaru Forester Yakıt Tüketimi

Tavsiye Edilen Mesajlar

rhayatialbayrak    42
rhayatialbayrak

japon beyler bu forumları okusa biz napıyoruz ya der herhalde ,bizim arslanlarda baya obez maşallah..yeni nesil  bazı araçlarda 4-5lt/100 km değerlerini gördükçe bizim arslanlara şöyle dönüp bir bakıyoruz sen nasıl bir hastalıksın be arslan parçası bereket karda,buzda,virajda utandırmıyorsun beni deyip yemini eksik etmiyoruz.Yani bir forumcu arkadaşın dediği gibi ''arslan besliyorsan yemini vereceksin''...selamlar...

rhayatialbayrak tarafından düzenlendi
imla

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.127
Erçay

kalın yağ yakıtı arttırır, bu çocuğun durumu var mı yok  mu, oğluna flüt alabiliyor mu, 5 liralık flüt alamadığı için 100 liralık rakı içip sarhoş olup isyan ediyor mu diye düşünmez, kalın yağ zalımdır

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
F-Eren    104
F-Eren
9 saat önce, rhayatialbayrak :

Forester sahibi arkadaşlar şehir içi 14-16 lt /100km  yakıt değeri kış şartları da olsa biraz fazla diyorsunuz da benm 2009 1,5 impreza at şehir içi 16.8 lt ile kış geçiriyorum.çok merak ettim şimdi 1.5  at impreza kullanan arkadaşlar kış şartları şehir içi ne gösteriyor arslanlarınızın göstergesi...yazarmısınız.. 

İstanbul şehir içi 10,8 - 11,0 lt ama karda biraz oynarsam 12,0 - 13,0 lt oluyordu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Agun    8
Agun

Yaşasınnnn

Günün özeti :

Yapılan km. 47

Ortalama yakıt.tüketimi. 9.2 lt/100

Bugünleri de gördük çok şükür

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
rhayatialbayrak    42
rhayatialbayrak

adınıza sevindim ,iyi bakmaışsın arslana...devam..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    111
bougoss
23 saat önce, MehmetSelim :

Değerli grup üyeleri herkesin aklında Forester nasıl yakar sorusu var ya işte size son yaptığım ölçüm ve değerler : 
2006 Forester 2.0 ZL 157 beygir atmosferik motor Atiker Grand Lpg sistemi, kışlık kar tipi lastikler Ve bir kısmı otoban olmak üzere yapılan yolculuk
Bagaj: 3 valiz stepne malzeme sandıkları ile çakma dolu 
Aracın üstünde port bagaj kamp malzemeleri dolu
İki yetişkin iki çocuk şeklinde yolculuğa depoyu doldurup başladık 
İlk yakıtı 216.2 km sonra litre fiyatı 3.45 den 24.860 lt toplamda 88 Tl aldık ortalama tüketim 0.407 kuruş/km 
İkinci yakıtı 150,6 km sonra litre fiyatı 3.39 tl den 16.47 lt toplamda 55,83 TL tüketim 0,370 kuruş/km 
Üçüncü yakıtı 208.1 km sonra litre fiyatı 3.61 den 23.8 lt toplamda 85,92 TL 0.412 kuruş/km 
Dördüncü yakıtı 271.3 km sonra litre fiyatı 3.6dan 31.8 litre toplamda 114.46 TL 0.426 kuruş/km
Beşinci yakıtı 244,7 km sonra 3.37 den 22.54 lt 75.96 LT 0.31 kuruş/km şeklinde 
toplamda 1091 km yolculukta 119.47 lt lpg ile 420.19 TL yakıt tüketimi yapılmıştır 
Ortalama değerlere gelince 0.384 kuruş /km 0.109lt/km (10.9 Lt/100km) şeklinde olmuştur saygılar 
Arabayı aldığınızda çok bilip bunun yakıtına güç mü yeter diyenlere ithaf olsun. 
Dönüşte yine aynı şekilde hesaplayacağım o zaman da tekrar paylaşırım.

şimdi benim bir sorum var

2. ve özellikle 5. yakıtta neden çok fark var. yokuş aşağı gitme durumu mu vardı? bir kamp malzemelerinden dolayı soruyorum; dağ bayır inip çıkmalar olduğunu varsayıyorum, ona rağmen en çok yakıt aldığınız 0,42 kuruş çok iyi bir değer. fiyat farkları da tüketim değerlerini etkiler tabi ama ortalam 10,9 lt lpg gayet güzel.

bir örnek vermek gerekirse zamanında 410 km gitmiştim 40 litre yakıtla uzun yol tabi. o ozamanki fiyatı hatırlamıyorum ama yine de 10 litrenin altına inmişim ucundan da olsa :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
MehmetSelim    49
MehmetSelim

İkinci 

15 saat önce, bougoss :

şimdi benim bir sorum var

2. ve özellikle 5. yakıtta neden çok fark var. yokuş aşağı gitme durumu mu vardı? bir kamp malzemelerinden dolayı soruyorum; dağ bayır inip çıkmalar olduğunu varsayıyorum, ona rağmen en çok yakıt aldığınız 0,42 kuruş çok iyi bir değer. fiyat farkları da tüketim değerlerini etkiler tabi ama ortalam 10,9 lt lpg gayet güzel.

bir örnek vermek gerekirse zamanında 410 km gitmiştim 40 litre yakıtla uzun yol tabi. o zamanki fiyatı hatırlamıyorum ama yine de 10 litrenin altına inmişim ucundan da olsa :D

İkinci yakıt Diyarbakır ile Şanlıurfa Siverek arası  beşinci bölüm ise Pozantı Şereflikoçhisar Arası o bölümlerde  hız sabitleyiciyi  kullanmadım. Kamp malzemeleri konusuna gelince de her zaman durur arabanın üzerinde eskiden kalma bir alışkanlık arabanın yük durumunu belirmek için yazdım arazi vb yola girmedim :)

Dönüş yolunda kullanılan yol ve tüketimi tekrar paylaşmayı düşünüyorum. Maksadım Bu arabanın yakıtına güç mü yeter diyerek algı oluşturmaya çalışan zalımuslara gereken cevabı vermek :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yabani    62
yabani

Benim merak ettiğim şehiriçi trafikteki tüketimler. elbette kişilere/mesafelere/güzergaha ve hatta güzergah saatine göre değişir, fakat yinede bir fikir verebilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    52
AhmetKadir
15 dakika önce, yabani :

Benim merak ettiğim şehiriçi trafikteki tüketimler. elbette kişilere/mesafelere/güzergaha ve hatta güzergah saatine göre değişir, fakat yinede bir fikir verebilir.

Samsunda 11litre lpg yakiyordum. Kosullar değişti Iğdırda 15 16 litrelere kadar cikti. Sehir ici hem alt hem ust limiti gördüm diye düşünüyorum 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Borris    5
Borris

Bir ekleme de ben yapayim.

Beylikduzunde oturuyorum.Yokusu kasisi dur kalki baya bol bir yer.Asagidaki tuketime etkisi oldugunu dusunuyorum.

Sehir ici, cogunlukla kisa mesafe,(5-10 km) sakin kullanimda 13.5 lt/100 km tuketim yakaladim.Benzin anlik olarak 6.9 TL.Hergun degistigi icin litre bazinda olcum yapmak daha mantikli ama onu da ekliyim 0.93 krş.  Henuz sehir disi tecrubem olmadi ama tuketimin 10 lt.lere inecegini dusunuyorum belki de daha az. Yakin zamanda onu da paylasirim.

Sizce bu tuketim nasil?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.127
Erçay
27.02.2019 at 10:31, AhmetKadir :

Samsunda 11litre lpg yakiyordum. Kosullar değişti Iğdırda 15 16 litrelere kadar cikti. Sehir ici hem alt hem ust limiti gördüm diye düşünüyorum 

Rakım yükseldikçe oksijen miktarı azalır, oksijen azalınca da araç yakıta yüklenir. Deniz seviyesinden Nirvanaya yükselmişsiniz haliyle yakıtın artışı normal :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    52
AhmetKadir
6 dakika önce, Erçay :

Rakım yükseldikçe oksiyen miktarı azalır, oksiyen azalınca da araç yakıta yüklenir. Deniz seviyesinden Nirvanaya yükselmişsiniz haliyle yakıtın artışı normal :D 

Onun da etkisi vardir kesinlikle. Cunku igdir sarikamis arasi gitgel yaptigim zaman da artiyor ortamala. Bi de Burasi 100000 nufuslu kucuk bir sehir. Trafik lambasi pek yok olan da cok calismiyor. Bu yuzden cok fazla hiz tumsegi var. 5km lik mesafede 10tane falan var :) bizim arabalar da dur kalkta iciyor mubarek. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    346
Subim

Urfa için 2005 2.0 XT ile şehir içi 400 kmlik mart ortalaması 11.6 lt/100km. Uzun yoldaki ortalamalar aynı değerleri tutturamasamda (ayağımın ayarı yok) 100 kmde 8.1-8.8 lt arasında. Mersin Adana arasında 90-110 km hız aralığında kullanınca 7.7 lt/100km değerini gördüm. şimdiye kadar en düşük değeri 200.000 km bakımından sonra sahil yolunda 7.4 lt yi görmüştüm. o zamanlar benzin 4 lt lerdeydi. hey gidi günler hey.

bu benzin fiyatlarında yapılacak en güzel şey az yakan şehir içi başka bir araç kullanmak. palio 1.4 lpg li kullanıyorum kafam rahat. şehir içi 100km de yaklaşık 8 lt lpg yakıyor. geçen ay palio ya ağır bakım yapılırken forester la gezdim 400 km de depo bitti. birde bundan beterini söyleyeyim, babamda 2,5 XLT var, şehir içi 15-16 lt dizel yakıyor, şaka gibi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Borris    5
Borris
05/04/2019 at 16:24, Borris :

Bir ekleme de ben yapayim.

Beylikduzunde oturuyorum.Yokusu kasisi dur kalki baya bol bir yer.Asagidaki tuketime etkisi oldugunu dusunuyorum.

Sehir ici, cogunlukla kisa mesafe,(5-10 km) sakin kullanimda 13.5 lt/100 km tuketim yakaladim.Benzin anlik olarak 6.9 TL.Hergun degistigi icin litre bazinda olcum yapmak daha mantikli ama onu da ekliyim 0.93 krş.  Henuz sehir disi tecrubem olmadi ama tuketimin 10 lt.lere inecegini dusunuyorum belki de daha az. Yakin zamanda onu da paylasirim.

Sizce bu tuketim nasil?

Beylikduzu'nde PO'dan depo dolduruldu. 118 km sonra Kocaeli BP'den tekrar tabanca atincaya dek ekleme yapildi. 50.34 TL'lik yakit alindi. 7.06 tl/litre. 

Bu degerler uzerinden asagidaki sonuclar cikiyor.

Hiz: 90/100 arasi. Tuketim 0.42 TL/km 

5.94 lt/ 100 km 

Baya bir sasirdim :)

Sehir ici kisa mesafe 13.5 lt.den uzun yolda sabit hizla  6 lt.lere inmeyi hic hayal etmemistim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forfores    12
Forfores

2013 2.0 cvt forester için 7168 km genel ortalamam 7.6 L/km :rolleyes:.Ayrıca yolcu ve yük olmadan 80-120 km/h hızlarında ,1200 km lik uzun yolculukta (izmir -osmaniye) 5.4L/km yaptım. Bu kısım yukardaki ortalamaya dahil değil. Aracı zorlamadın yumuşak kullanırım. Trafik sıkıntısı olmayan bir bölgedeyim.

20190218_153231.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forfores    12
Forfores

Arkadaşlar belirtmeyi unutmuşum; aracım benzinli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    346
Subim
13.04.2019 at 18:39, Borris :

Beylikduzu'nde PO'dan depo dolduruldu. 118 km sonra Kocaeli BP'den tekrar tabanca atincaya dek ekleme yapildi. 50.34 TL'lik yakit alindi. 7.06 tl/litre. 

Bu degerler uzerinden asagidaki sonuclar cikiyor.

Hiz: 90/100 arasi. Tuketim 0.42 TL/km 

5.94 lt/ 100 km 

Baya bir sasirdim :)

Sehir ici kisa mesafe 13.5 lt.den uzun yolda sabit hizla  6 lt.lere inmeyi hic hayal etmemistim. 

6 lt/100km ? bir yerde enteresanlık var ama nerede? ilk pompacı tabanca attıktan sonra acaba ne kadar doldurdu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Borris    5
Borris

Tabanca attiktan sonra dolum yaptirmadim. Bana da enteresan geldi ama rakamlar bunu soyluyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forfores    12
Forfores

Aracımla kış ayında Kayseri merkezden 20km mesafedeki Erciyes dağına tırmanışta 14L/100km benzin tüketti. Araç tam doluydu,kucakta çocuklar bile vardı. İnişte ise 2L/100km. Yine bugün de Zorkun yaylasına çıktık, sonuç aynı. Uzun yolda ortalamada 6 litrenin altına 5,.. li rakamlara genellikle inebiliyorum. Kış aylarında motor soğuk, mesafe 4km altındaysa ortalama çok gösteriyor ama mesafe arttıkça normalleşiyor. Tam 1 yıllık genel ortalamam hala 8 litre bile olmadı. Aracı alırken 8,5L olur diye düşünüyordum fakat sonuç çok daha iyi oldu. 8)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    72
ceyhunugur

Subaru nun yakit degerleri kullanıcının ayaklarina bağlıdır 

Az basarsan az yakar cok basarsan cok yasar

Subaru kişiye göre muamele yapan bir arabadır 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forfores    12
Forfores

Aynen katılıyorum ,doğru tespit yaptınız.O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet OKYAY    0
Mehmet OKYAY

Herkese Merhaba 18G Turbolu, yazılımlı, benzinli Forester'la 6.61 fiyatlı opet 95 oktan benzinle şehir içi 0,95 krş. şehir dışı 100 km sabit hızla 0,56 krş. yaktı. Sevgiler, selamlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş