Jump to content
cihankeskin

Subaru XV Yakıt Tüketimi

Tavsiye Edilen Mesajlar

cihankeskin    0
cihankeskin

Merhaba arkadaşlar,

Forumda çok dolaştım ama Subaru XV'nin gerçek yakıt tüketimi ile ilgili beni tatmin edecek detayda veriye ulaşamadım. Benim forumda okuduğum yazılarda gördüğüme göre İstanbul'da araç kullanan birisi Yoğun trafikte 8.7 Lt, orta yoğun trafikte 8.2 Lt ve açık trafikte ortalama 7.5 Lt yakıt tüketiyor. Ama bunların yanı sıra 7.2 Lt ortalama tüketimden ve bunun aşağısındaki tüketimlerden bahseden arkadaşlar var.

Ben XV'yi yoğun olarak iki rota için kullanmayı planlıyorum. Bunlardan birisi Kartal - Tuzla arasında bazı yerlerde çok az yoğunlaşmak ile birlikte açık trafikte. Diğeri ise Kartal - Etiler arasında sabah ve akşam yoğun trafikte. Size göre bu güzergahlarda ortalama nasıl bir yakıt tüketimi yakalarım?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    26
ceyhunugur

tamamen sana bağlı agresıf kullanırsan fabrıka verılerıne yaklaşamazsın ama sakın kullanırsan 2000 devırı geçemeden vıtes değişirsen fabrıka verılerını çok rahat yakalarsın zaten suan ıcın subaruda  en az yakıt yakan aracı secmışsınız o yuzden sorun yok fazlada takılmamak gerek cunku subaru kullanıcıların cogu aracı alırken herseyı goze alıyor benzının fazla tuketımını sonrasında lpg olursa lpgnın zararlarını

subaru yakıt tuketımı sızın sağ ayagınıza bağlıdır :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
cihankeskin    0
cihankeskin

Teşekkür ederim açıklama için. Kesinlikle lpg taktırmayı düşünmüyorum. Agresif bir sürücü değilim. Genelde oldukça sakin bir şekilde araç kullanırım. Sanırım bu durumda fabrika verilerini yakalamam mümkün olabilir.

Benzer rotalarda seyahat eden arkadaşlar da tüketimlerini paylaşırlarsa aklımda bu konuda bir soru işareti kalmayacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erolkan    258
erolkan

Benim tahminim benim Forester'ın ortalama 10.4 lt yaktıgı yerde XV 7,5 lt civarları yakar. Hem kasa hafif sayılır hemde CVT şanzımanında etkisi olur..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ali uslu    8
ali uslu

Abi ben fix 7 litre yakıyorum yazları. bazen uzun süre cruise ile kapatabileceğim mesafeler oluyor okul ev arası.. O zamanda 6.5i geçmiyor. Ama şehiriçi gezinmelerde 7.5i geçmiyor.

Tabi burası Konya daha sakin şehir yollar düz ve sakin.. Buda bir etken

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
topcu    2
topcu

cihan kardeşim elegans alalı 3 hafta oldu izmirde kullanıyorum.. araç1000km oldu  ort 7.6 gösteriyor..ancak şehiriçinde trafiğin olmadığı zaman akan trafikte orta şeritten  gidersen gaza fazla yüklenmezsen 5.5-6 lt ile gidiyor..aldığımda depoyu doldurdum şehiriçi ve dıişı depo boşaldığında tekrar fulledim hesapladım 40 krş yaktı yani 265 tl lik yakıtla 640km gitti.bunun 300km si şehirlerarası ort 110 km hızla klima açık..350 km si şehiriçiydi...sehirlerarası yolda kısa bisüre 180km/s hızı zorladım 8.9 u geçmedi anlık tüketim...özet olarak ort yakıt 7.5 civarı olur.. akan trafikte ise 6.6-7 civarı oluyor...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
topcu    2
topcu

yoğun trafikte 8-9 yakarsın akan trafikte 6.5-8 yakarsın özetle...bu değerlerde böyle bi araç için oldukça iyii... arakadaşımda benzinli fokus var 9 un altına düşmüyorum diyor...aynı şehirde...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
topcu    2
topcu

ancak arabanın yol tutuşu, vites geçişleri, görüş açıları konforu mükemmel....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
cihankeskin    0
cihankeskin

Topcu kardeşim açıklaman için çok teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
engin67    3
engin67

Topcu kardeşim açıklaman için çok teşekkür ederim.

Sevgili Cihan,Topçu kardeşin senden 17 yaş büyük,lütfen hitap ederken bunlara dikkat edelim..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
cihankeskin    0
cihankeskin

Engin abi yaşların sol tarafta görüntülendiğini yeni fark ettim. Bundan sonra daha dikkatli olurum. Sürç-ü lisan eylediysek affola.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
engin67    3
engin67

Engin abi yaşların sol tarafta görüntülendiğini yeni fark ettim. Bundan sonra daha dikkatli olurum. Sürç-ü lisan eylediysek affola.

Ben tahmin ettim zaten yaşları göremediğini :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
baha berk    0
baha berk

aracı aldığımdan beri yaklaşık 600 km yapmışım ve şu an için ortalamam 9,7 civarı. tabii ki daha önce trafiğe çıkmadığımı, araba kullanmadığımı da belirtmem gerek. şimdilerde trafikte işe gidip gelirken 7,8-8,4 arasını görüyorum. gidilen mesafe rotaya göre değişmekle birlikte tek yönde 10-14 km arası değişiyor. elbette yol bilmediğimden yanlış yerlere sapıp yolu 3-5 km uzatmışlığımız da vardır.

uzun yol henüz yapmadım, bir süre de yapmam herhalde. o yüzden şimdilik o konuda elimde bir veri yok.

zaman içinde tüketim değerleri hem ben kullanmayı öğrendikçe hem de araba alıştıkça daha da düşer diye tahmin ediyorum. ona göre zaman içinde yeni değerleri paylaşırım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    26
ceyhunugur

butun subarular aynı yakar aralarında 2 lt oynar en fazla bun her sekılde kanıtlanır :))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
cihankeskin    0
cihankeskin

aracı aldığımdan beri yaklaşık 600 km yapmışım ve şu an için ortalamam 9,7 civarı. tabii ki daha önce trafiğe çıkmadığımı, araba kullanmadığımı da belirtmem gerek. şimdilerde trafikte işe gidip gelirken 7,8-8,4 arasını görüyorum. gidilen mesafe rotaya göre değişmekle birlikte tek yönde 10-14 km arası değişiyor. elbette yol bilmediğimden yanlış yerlere sapıp yolu 3-5 km uzatmışlığımız da vardır.

uzun yol henüz yapmadım, bir süre de yapmam herhalde. o yüzden şimdilik o konuda elimde bir veri yok.

zaman içinde tüketim değerleri hem ben kullanmayı öğrendikçe hem de araba alıştıkça daha da düşer diye tahmin ediyorum. ona göre zaman içinde yeni değerleri paylaşırım.

Baha bey, aracın kullanma klavuzunu okumuşsunuzdur sanıyorum. Orada ilk 2.000 km için nasıl kullanmanız gerektiği yazıyor. Eğer dikkat etmediyseniz tekrar okumanızı tavsiye ederim. Ve haklısınız motorun bunlar daha alışma süreleri zamanla motor açıldıkça yakıt tüketiminiz de düşecektir. Tabi yakıt tüketiminde sizin sürüş tarzınızın da önemi var. Shell EkoMaraton'da 1.lik alan bir arkadaşım var onun şu yazısını okumanızı tavsiye ederim: http://yuzbin.net/yakit-tasarrufu/ Tabi oradaki sabit hız kuralı sizin için ilk 2.000km de geçerli değil.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    26
ceyhunugur

cihan  bu yazıyı kım yazmışsa ıyı yazmız ama depoyu hep dolu tutun dıyor bu zmanda bıraz zor brde bu araç subaru olunca daha da zor subaruda coğu araç otomatık vıtes yanı yakıt tasarrufu bızım araçlarla uyum sağlamaz tek onemlı olan sey anı fren gaz yapmayalım yeter

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
cihankeskin    0
cihankeskin

abi yazıyı yazan arkadaş (Fatih Üstün) benim üniversiteden arkadaşım ayrıca www.yuzbin.net in kurucusu. yaklaşık bir 5-6 yıldır da otomatik honda civic hybrid kullanıyor kendisi. orada yazdıkları tabi bütün araçlar için ortalama en iyi koşullara ulaşmak için yazılanlar. ne kadar çok madde uygulanırsa kardır artık.  :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
baha berk    0
baha berk

cihan bey, kullanım klavuzunu okumuştum, verdiğiniz linkte bulunan yazıyı da okudum. teorik olarak herhangi bir eksikliğim olduğunu düşünmüyorum ama aynı şeyi pratik için söyleyemiyorum.

belirttiğim gibi 35'inden sonra direksiyona oturdum. yıllardır araç sürenlerde olan reflekslere, araç bilgisine sahip değilim. ilk defa bir makinanın kontrolünü, içindeki ve dışındaki kişilerin güvenliğinin sorumluluğunu almış olmam nedeni ile doğal olarak gergin sürüşler yaşadım, yaşıyorum. hızlanmalar, yavaşlamalar, şerit değiştirmeler ve genel için artık düşünmeden yapılan araç sürüşüne dair şeylerin tamamı için anlık ve bilinçli kararlar vermem gerekiyor. elbette bunlar yavaş yavaş bende de alışkanlık haline geliyor, ama o zamana kadar daha fazla ve yersiz fren kullanma, zaman zaman anlamsız devir yükseltmeler gibi gereksiz eylemlerim oluyor. bunlar gün geçtikçe, araç sürmeyi ve aracımı öğrendikçe azalıyor, ve daha da azalacağını öngörüyorum.

azaldığı zamanki verileri paylaşmak ümidi ile..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
cihankeskin    0
cihankeskin

Sizi çok iyi anlıyorum. Ben de araç kullanmaya arkadaşlarıma oranla biraz geç başladım. Size en büyük tavsiyem araçta sizi strese sokacak hiç kimse olmadan tek başınıza yapabildiğiniz kadar yol yapmanız. Ben yıllarca heyecan ve korkumu atamadım ta ki tek başıma kullanmaya başlayana kadar. Araçta size tepki verecek veya sizin düşünmeniz gereken birisi olmayınca her şey çok daha kolaylaşıyor.

Subaru XV çok güvenli bir araç ve sizin tepkilerinize çok iyi yanıt verecek bir araç. Sakın hiç bir konuda endişelenmeyin. Siz kurallara uyun ve dikkatli kullanın yeter. Ayrıca her ortamda ve her koşulda kullanmaktan da çekinmeyin. Henüz 600km yol yapmışsınız. Zamanla her şeyin kolaylaştığını göreceksiniz. Bir bakacaksınız aracı kullanırken aklınıza takılan pek çok hareket refleksleşmiş olacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat35    2
murat35

Sehir ici izmir de 8.2

Yakıt göreceli yani Forester' a göre düşük o zaman. Halbu ki yakıtın azlığı öyle ön plana çıkarılmıştı ki ilk zamanlar, ben de ne bileyim, neredeyse dizele yakın yakar sanıyordum.Diğer markalar göre çok da düşük değil o zaman. Örneğin yakıtının fazlalığıyla bahsedilen Chevrolet Cruze 1.6 otm. kullanıyorum şu aralar; O da neredeyse o kadar yakıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
cihankeskin    0
cihankeskin

Murat Bey, yakıt tüketimi sadece araçla değil hem kullanıcı hem de aracın kullanıldığı koşullar ile ilgili. Ortalama tüketimini 7 Litreye kadar çeken pek çok arkadaş var XV'de. Kaldı ki XV sürekli dört çeker bir araç.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat35    2
murat35

Murat Bey, yakıt tüketimi sadece araçla değil hem kullanıcı hem de aracın kullanıldığı koşullar ile ilgili. Ortalama tüketimini 7 Litreye kadar çeken pek çok arkadaş var XV'de. Kaldı ki XV sürekli dört çeker bir araç.

Size katılıyorum.Hatta ben sürücü faktörünün araçtan bile önemli olduğunu düşünüyorum. Belki ben de özensiz kullansam, değerler kim bilir 11-12 lt/100 Km olacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat35    2
murat35

Teşekkürler.Daha da artabilir liste.Bir tane de ben ekleyeyim: Gereksiz ağırlıkları araçta taşımayın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş