Jump to content
İrfan ÖZKAN

Araç Kapı Bagaj Kaput Lastik ve Menteşe Aksamlarının Korunması.

Tavsiye Edilen Mesajlar

İrfan ÖZKAN    273
İrfan ÖZKAN

Sevgili forum arkadaşlarım;

Bilindiği üzere piyasada direksiz olduğu için en yoğun lastik aksamı olan araçlardan birini kullanıyoruz, bu aksamın bozulması yırtılması gibi durumlar geri dönüşü olmayan, değişim gerektiren hallere neden olabiliyor.

O halde ne yapmalıyız?

Benim kişisel deneyimim olarak öncelikle Würth markasına ait "Lastik tazeleyici sprey" kullanmanızdır, benim bildiğim farklı iki marka daha var ama ben Würth kullandığım ve sonucu hakkında deneyim edindiğim için onu öneriyorum.

Nigrin ve Sonax markasına ait Gummi-Pflegespray'de aynı görevi görüyormuş.

Bu ürün gözle görülür şekilde lastikler üzerinde iyileştirme sağlıyor fakat direksiz araçlarda camların yapışmasına sebep oluyor.

Bu duruma çözüm olarak sprey uygulamanızdan en az bir gün sonra lastiklerinize talk pudrası uygularsanız lastiklerin yeni takılmış gibi olduğunu göreceksiniz.

Hepimizin olumlu veya olumsuz deneyimlerini paylaşmak umuduyla, kazasız keyifli günler dilerim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

Ayrıca akvaryum hortumu kullanarak fitillerin cama daha iyi baskı yapmasını ve içeriye daha az ses almasını sağlayabilirsiniz.

Cama temas eden fitilin önce  en üstündeki kıvrımlı yere bastiçe yerleştirmiştim ama kapının kapanmasını biraz olsun zorlaştırmıştı, daha sonra o fitilin el yordamı ile altına ulaşbildiğimi fark ettim (karosere temas eden yeri) daha sonra fitili oraya yerleştirdim. hem ilk halindeki gibi bakınca görülmüyor hemde kapı kapanması biraz daha yumuşak olmuştu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    273
İrfan ÖZKAN

Evet akvaryum hortumu eskiden beri kullanılan bir malzeme  ama nispeten sert olduğundan zamanla formunu kaybediyor, serum lastiği gibi olan malzemeler daha uzun iş görebiliyor kanımca. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    502
RSBurak

bende değişik bir marka silikon spreyi sıktım elime bulaşıyordu inip binerken pudra olayı güzel çözüm olacak gibi teşekkürler aibi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan

Evet akvaryum hortumu eskiden beri kullanılan bir malzeme  ama nispeten sert olduğundan zamanla formunu kaybediyor, serum lastiği gibi olan malzemeler daha uzun iş görebiliyor kanımca. :)

serum lastiğini bende bir yerden duydum ama nereden hatırlamıorum.burada da okumuş olabilirim emin değilim  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    25
ceyhunugur

serum lastıgını erol eskı aracına yaptırmıştı ama ne kadar sağlıklı olunur bılınmez usta cam ve ek yerlerınde esneme yapabılır ve daha cok ses yapmaya başlar dedı ve bende yapmadım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

Serumastigi esnekliğini çabuk kaybediyor ömrü akvaryum hortumlati gibi değil zamanla hortumun ceperleri birbirine yapisiyir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    273
İrfan ÖZKAN

bende değişik bir marka silikon spreyi sıktım elime bulaşıyordu inip binerken pudra olayı güzel çözüm olacak gibi teşekkürler aibi

Silikon spreyi ile bu ayni degil bu urun sanki lastikleri dolgunlastiriyor gibi Burak, pudra iside camlar yapisinca buldugum cozum, pudra sonrasi sifir lastik gibi oluyorlar.

Yalniz pudra uygulamasi biraz zor saga sola bulasiyor, kolay bir yontem bilen varsa paylasimina sevinirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

Slikon sprey uyguladım çok memnun kaldım, hele 2012 fiestaya uyguladım kapılar çok yumuşak kapanmaya başladı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan

Silikon spreyi ile bu ayni degil bu urun sanki lastikleri dolgunlastiriyor gibi Burak, pudra iside camlar yapisinca buldugum cozum, pudra sonrasi sifir lastik gibi oluyorlar.

Yalniz pudra uygulamasi biraz zor saga sola bulasiyor, kolay bir yontem bilen varsa paylasimina sevinirim.

pamukla sürülse sağa sola bulaşmaz sanırım abi ???

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    502
RSBurak

pamukla sürülse sağa sola bulaşmaz sanırım abi ???

abi kapının değdiği yerde fitil var ya o yabışıyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan

abi kapının değdiği yerde fitil var ya o yabışıyor

tamam işte burak.fitili slikonladıktan sonra yapışmasın diye pudrayı sürer iken ve o pudra da sağa sola dökülmesin ve ortalığı batırmasın diye pudrayı pamukla sürsek fitile ortalığı batırmayız şeklinde düşünüorum  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    502
RSBurak

tamam işte burak.fitili slikonladıktan sonra yapışmasın diye pudrayı sürer iken ve o pudra da sağa sola dökülmesin ve ortalığı batırmasın diye pudrayı pamukla sürsek fitile ortalığı batırmayız şeklinde düşünüorum  :)

hee :) yanlış anlamışım abi spreyi öyle sür dedin sandım :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    273
İrfan ÖZKAN

Bu konu ile ilgili olarak lastiklerimin son durumunu gösteren fotoğraflarıda yükleyeceğim ancak yazdıklarıma ilave olarak son işlem önceki işlemlerden minimum 1 hafta sonra kaliteli bir silikon spreyi ile lastikler üzerinden geçerseniz yepyeni lastiklerinizle rahat çalışan cam mekanizmanız olacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    273
İrfan ÖZKAN

Eski hali sönük ve mat olan lastiklerin son hali.

dj0GkX.jpg

Altta pudra izleri biraz belli oluyor.

592QML.jpg

A2gk5L.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Aslında amortisör takozlarına uygulasak da çukurlardaki sesleri azaltsak mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
beyazit60    3
beyazit60

Rüzgar sesine de etkisi oluyor mu acaba

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan

Ben daha denemedim ahmet. onun icin bilemiorum  :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    273
İrfan ÖZKAN

Muhtemelen olmaz ama kasanın esnemesi sonucu kapı ve bagaj kapağı kaynaklı oluşan gıcırtıların tamamını kesiyor, camların kapanmaya yakın lastiklerle temas sırasında zorlanmasını ve gıcırtısınıda kesiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

Yarın hemen alayım o spreyden yaw.

Aldın mı Özgür abi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kmvolkan    342
kmvolkan

Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama sorum başlık açmaya değecek bir soru değil :D Bu silikon spreylerden satan mağaza var mı? Yarın boş zamanım var ve uygulamayı düşünüyorum, internetten alıp gelmesini beklemek istemiyorum. Koçtaş, Kipa ve Tekzen'e baktım ama hiç bir markanınki yok buralarda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş