Jump to content
RSBurak

2005-2009 Subaru Legacy Arıza Kodu Okuma Yöntemi

Tavsiye Edilen Mesajlar

RSBurak    519
RSBurak

2005 -2009 model Legacy ve Outback lerde arıza kodlarını gösterge panelinde direk görmenin yolunu anlatan bir yazı buldum ilginizi çeker belki :)

Motor,şanzıman,abs,vdc neredeyse araçla ilgili tüm kodlar gösterge panelinde görünüyormuş.

Arıza silme yöntemi değildir sadece aracınızda hangi arızanın olduğunu gösterir bu işlem sonucu aracınızda arıza varsa arıza lambasıda yakabilir.

Yapılacak İşlemler

1.Farlar ve anahtar kapalı konumda olacak

2.Motoru çalıştırmadan kontak açıyoruz

3.3 saniye içinde farları açıyoruz

4.KM sıfırlama tuşuna 4 kere basıyoruz

5.Farları kapıyoruz

6.Tekrardan km sıfırlama tuşuna 4 kere basıyoruz

7.Farları açıyoruz

8.4 kere km sıfırlama tuşuna basıyoruz

Daha sonra arıza kodu göstergemizde beliriyor.Farları akü bitmesin diye kapatıyoruz tekrardan zorunlu değil.

Her parça için DTC'ler sırayla gösterecektir: ECM (Engine Control Module), TCM (Transmission Control Module), ABS / VDC. Kodlar arasında dolaşmak için km sıfırlama düğmesine basın..

Her modül farklı şekilde görüntülenir

- Araçtan arıza kodu alırken ( "P" or "C" yanıp söner)

- Arıza kodu bulunur ve şu şekilde görüntülenir ("P" ve "C" ardından 4 basamaklı sayı)

- Arıza kodu bulunamazsa ("P" or "C" ardından bu simge "----")

CAN (Controller Area Network) veri iletişimi hatası var ise, ekranda "----" sadece görürsünüz. Temel olarak, bu arabanızda ağ kırık demektir. Başka bir şey yapılabilir önce bu tamir edilmesi gerekir.

Notlar:

-Şanzıman arıza kodu manuel viteslerde görüntülenmeyecektir

-Bu menüden çıkmak için kontağı kapatınız.Motoru daha sonra çalıştırınız Riske girmeyelim :D

-Motor 3 kez açılıp kapanana kadar geçmiş DTC tamir edildiğini görüntülenir. (Ben bu test etmedim) diye not düşmüş.

Elimden geldiğince çevirmeye çalıştım İngilizcesi iyi olanlar benim atladığım detayları veya yanlışlarımı söylerse düzeltebiliriz.

ALINTIDIR.

KAYNAK : http://www.subaruoutback.org/forums/99-do-yourself-illustrated-guides/19053-06-09-how-read-diagnostic-trouble-codes-dtcs.html

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    565
emre-sti

[Teşekkür butonu]

Bunu ekleyelim foruma arkadaş öbür türlü mesaj kalabalığı yapacağız

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
engin67    3
engin67

Olan arkadaşlar bir denesinler de bizede haber versinler,onaylansın bu metin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
engin67    3
engin67

Aynı zamanda Outback içinde geçerli sanırım..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    519
RSBurak

Aynı zamanda Outback içinde geçerli sanırım..

evet abi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Legacy için ne geçerliyse genelde imprezaya da oluyor bence impreza sahipleri de denesin hatta forester için bile uyabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
engin67    3
engin67

Ben 2.nesil bir legacy kullanıcısı olarak zaten kullanıyorum bu fonksiyonu ama daha üst model araçlarda da olması dahada güzel olmuş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    519
RSBurak

2006 foresterda yaptım çalışmadı sanırım legacye özel.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Halil birol    0
Halil birol

Merak ettim birazdan deneyip bilgi vermeye çalışırım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlter    420
İlter

Özet geçeyim :)

6 dolara çinden elm327 obd2 cihazı alıyorsunuz, direksiyonun altındaki sokete takıyorsunuz. Android telefonunuza Torque nun beleş versiyonunu indiriyorsunuz kurcalayıp buluyorsunuz.

Adımları okurken başım döndü o yüzden üstteki yöntemi tercih ediyorum ama yine de güzel paylaştım teşekkürler :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Halil birol    0
Halil birol

Olmadı arkadaşlar  5-on 5- off seçenekleri çıktı ne anlama gelir bilmiyorum.on konumundaydı off konuma getirdim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş