Jump to content
RSBurak

Subaru Forester Sekonder Hava Pompası

Tavsiye Edilen Mesajlar

RSBurak    568
RSBurak

Bizim arabada bu pompa çok gürültülü çalışıyor son günlerde iyice arttı bunun temizliği mümkünmüdür acaba ? Birde bu pompa ne işe yarıyor olmazsa olmazmıdır bizim araçlarda?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    568
RSBurak

sti ve wrx lerde ilk tuningte sökülüp atılan parçadır..

bende sökeyimmi abi saçma sapan bir ses çıkarıyor bir yerde okumuştum amerikadaki emisyon değerlerini yakalamak için ilk çalıştırmada egzozun emisyon değerini düşürüyormuş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    568
RSBurak

o zaman tamamen bozulduğunda sökeyim abi.şu an için ses dışında bir zararı olmaz herhalde.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    568
RSBurak

mnatıklı yada sketi falan varsa bie sök bakalım ışık yakıcakmı? yakarsa takarsın

ok abi teşekkür ettim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    562
emre-sti

ne oldu bu iş söktün mü? atmosferiklere iptal olmuyor diye bir şey duydum. Bir de  bu pompa soğuk havalarda rolanti düzenlemek için mi ne o işe yarıyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    568
RSBurak

tamir ettirdik abi.içinden çamurlu su çıktı resmen.Egzozdan çıkan su buharı zamanla orada birikip pompanın çalışmasını zorlaştırıyor.Aynı su egr valflerinede girince onlarıda bozuyor Yetkili servis fiyatı pompa 2000 lira üstünde egr valfleri toplam 2000 lira civarı yapıyor.Bence 100000 kmde bir onlarında açılıp temizlenip takılması lazım legacylerde öyle bir sorun yokmuş ama foresterlarda kronik bir problem.Ne işe yaradığı konusu ise bildiğim kadarıyla ilk çalıştırmada emisyonu düşürmek için kullanılıyor ancak üst devirlerde yardımcı oluyormu bilmem.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emrah61    14
Emrah61

Bu pompa bende bozulduğundan beri öyle duruyor. Ne tamir ettirebildim ne değiştirebildim. Tamiri yapan bildiğiniz bir yer var mı? Ankara? İstanbul?

Tork garajda mekanik olarak iptal ettiricem tamir ettiremezsem yazılım da yapıyorlarmış.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Burak benim araçta bu egr ve sekonder nerede. Bir şema vs var mı söküp bir güzel temizleyeyim her ikisini de ayrıca rölanti motorunu da temizleyeyim.

Kasko yok muska var

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

sende sekonder yok.

Sende var da niye bende yok. Bende isterem :)

Kasko yok muska var

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    562
emre-sti

Bu pompa bende bozulduğundan beri öyle duruyor. Ne tamir ettirebildim ne değiştirebildim. Tamiri yapan bildiğiniz bir yer var mı? Ankara? İstanbul?

Tork garajda mekanik olarak iptal ettiricem tamir ettiremezsem yazılım da yapıyorlarmış.

Turbonun göszünü seveyim bas gitswin yazılımı  motor modifiyecilerin ilk söktükleri şeymiş o

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
engin67    3
engin67

Aradığın buysa elimde mevcut

LY0ABb.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emrah61    14
Emrah61

Turbonun göszünü seveyim bas gitswin yazılımı  motor modifiyecilerin ilk söktükleri şeymiş o

Tork Garaj'da yazılım yapıp egr ile birlikte iptal ettiricem gibi görünüyor diyordum ama Engin'in elindeki parçayı değerlendirmek gerek önce  ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    562
emre-sti

Bence iptal ettir abi ben olsam affetmem

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
çaylak    5
çaylak
yanıtlandı (düzenlendi)

ISlm arkadaşlar forester 2006 motor rolantide sarsılarak çalışıyordu ustam bilgisayara bağladı ikinci hava emisyon valf arza kodu verdi p 2444 p2433 söktü içindeki kapakciktaki conta erimiş içide su doluydu temizledi ama bunun degismesi lazım dedi Fiyat araştırması yaptım 1300 tl gibi uygun bir çözüm yolu varmı lütfen yardım help

Screenshot_20171101-025934_1.jpg

çaylak tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tonyukuk    75
Tonyukuk
yanıtlandı (düzenlendi)

Temizlikten sonra sorun düzeldi mi?

Düzelmedi ise değişim şart gibi görünüyor.

Muhtemelen diğer valf de bu haldedir.

Valfler görevini yapamayınca sekonder hava pompası da ilerleyen dönemde arızalanıyor ve onun fiyatı 3000 TL'yi geçiyor dikkat edin.

Tonyukuk tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    568
RSBurak

geçici çözüm olarak valfleri sıkı bir şekilde kapatıp montajını yapın fişini takmayın açılmasın bir daha yenisini alana kadar o şekilde devam edin ne temizliği fayda ediyor nede revize imkanı var mecburen sıfı takılacak. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
atillazen    20
atillazen

fiş takılmayınca cruz control çalışıyor mu?

bide nasıl tıkadınız valfleri.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kmvolkan    405
kmvolkan
9 saat önce, atillazen :

fiş takılmayınca cruz control çalışıyor mu?

bide nasıl tıkadınız valfleri.

Çalışmaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
atillazen    20
atillazen

o zaman kesin tamirin yolunu bulmak lazım. ;D

bu hafta sonu için kendime iş buldum . önce sökecem hortumları tıkıyacam bir hafta uğraşır sonraki hafta takarım. çalışırsa resimleriyle anlatımı yayınlarım. çalışmazsa köşeme siner sessiz birsonraki bunu deneyecek kişiyi beklerim. "çok deneyen oldu ama başaran olmadı". derim>:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kmvolkan    405
kmvolkan

Benim pompa bozulduğunda İzmir'de Kemal ustaya dedim söküp tamir edelim diye. Toplayamayız geri, uğraşılmaz bununla dedi elini sürmedi :D  İyi de olmuş yazılımla kökten hallettik. Size kolay gelsin :D Çalışmasa da, yaptığınız işlemleri anlatan, görsellerin de yer aldığı bir konu açarsanız çok iyi olur bence :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
atillazen    20
atillazen

cruz control ü nasıl çözdünüz

5 saat önce, kmvolkan :

Benim pompa bozulduğunda İzmir'de Kemal ustaya dedim söküp tamir edelim diye. Toplayamayız geri, uğraşılmaz bununla dedi elini sürmedi :D  İyi de olmuş yazılımla kökten hallettik. Size kolay gelsin :D Çalışmasa da, yaptığınız işlemleri anlatan, görsellerin de yer aldığı bir konu açarsanız çok iyi olur bence :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kmvolkan    405
kmvolkan

Yazılımla çözüldü o iş :)

53 dakika önce, atillazen :

cruz control ü nasıl çözdünüz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    568
RSBurak
13 saat önce, atillazen :

o zaman kesin tamirin yolunu bulmak lazım. ;D

bu hafta sonu için kendime iş buldum . önce sökecem hortumları tıkıyacam bir hafta uğraşır sonraki hafta takarım. çalışırsa resimleriyle anlatımı yayınlarım. çalışmazsa köşeme siner sessiz birsonraki bunu deneyecek kişiyi beklerim. "çok deneyen oldu ama başaran olmadı". derim>:D

tıkama gibi bir seçenek yok valfi söktüğünde göreceksinizki içersinde bi checkvalf var o takılı kalıp kapanması gereken yerde kapanmayıp arabayı teklettiriyor. Onun üstüne güzelce bastırarak kapatıp fişi takmayın tabi bunu önermiyorum hem çekiş düşüyor hemde yakıt artıyor en güzeli sıfır valf almak 10 sene giden bir parça sonuçta 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş