Jump to content
SubaruClubTR

Subaru - Motul , Boxer motorlar için tavsiye edilen yağ

Recommended Posts

murat1903    408
murat1903
22.04.2021 at 16:39, Erçay :

Bu XV'lerin kronik eksiltmesinden mi bahsediyorsun, yoksa farklı bir sorun mu var.

kronikten bahsediyorum bıktırdı valla

19 saat önce, OguzhanK :

Küsuratlı bir yağ olduğunu ilk kez duydum, gördüm, okudum bence komple bir yağ değişimi yapın ne koyulduğu meçhul olmuş, eksiltme için de SNC Oil'i deneyebilirsin %100 kesmese de eskiye oranla düşürdüğüne dair bilgiler dolaşıyor, denemekten ne zarar gelir ki ?

aslında yağ değişiminide yapalı çok olmadı km olarak ama kronik işte sureklı aynı hiakye sıkıldım valla SNCOil nedir yağmı yoksa filitre tarzı bişimi

murat1903    408
murat1903

geçen sene şöle bi durum yaşamıştım kaşa giderken servise soktum aracı tum bakımlarını eksıksız yaptırdım giderken sıkıntı olmadı ancak donerken araba kaştan otobana çıkan kadar aşırı tıkandı 80 den 100 e 15 20 sn de cıkıodu butun yolu kamyon arkası gıttım yol sureklı tırmanıyordu havada 40 derece dolaylarındaydı ne zam  otabana cıktım araba ozmn rahatladı ancak 1.5 saatlık yolu nerdeyse 3 saatte aldım bı sure sonra da yag ısıg yaktı yıne sıze temel sebebı nedır ? yanı bu araç yokus yukarı sıcaklarda gırmeyecekmı ?

Erçay    2,579
Erçay

Şimdi yağ basınci belli bir seviyenin altına düştüğünde motor kendini korumaya alıyor olabilir mi acaba diye düşünüyorum. Eğer alıyorsa bu yokuş yukarı olan sağırlığı açıklar. Bu durumda temel neden yağın eksilmesi sonucuna çıkar. 

murat1903    408
murat1903
20 saat önce, Erçay :

Şimdi yağ basınci belli bir seviyenin altına düştüğünde motor kendini korumaya alıyor olabilir mi acaba diye düşünüyorum. Eğer alıyorsa bu yokuş yukarı olan sağırlığı açıklar. Bu durumda temel neden yağın eksilmesi sonucuna çıkar. 

ancak şöle araç yola çıkar çıkmaz tıkandı yağ lambası ıse neredeyse ist ye gelince yandı daha önce scirocco varken pistte benzer bir durum yaşamıştım hava sıcaktı baya sıkıştırmıştım aracı ve 5 6 tur sonra araba şişmi ve gitmemişti daa sonra sorunun turbointercooler dan kaynaklandığını ve gücü kaldırmadığını (aracım doluydu) öğrendim ve değiştirdim akabinde denediğimde ise hiç bir sorun çıkmamıştı ancak bu araçta turbo yok intercooler varmı emin değilim acaba tıkanma gibi bir sorun olabilirmi eğer cooler varsa çünkü her yıl klimada klma borularının tıkanmasından dolayı temizletmek zorunda kalıyorum yok soğutmuyor

OguzhanK    72
OguzhanK

Araçta turbo veya supercharger olmadığı için intercooler yok, bu durumu açıklamak oldukça zor varsayımlar üzerine yorum yapılabilir ancak, Erçay abinin dediği gibi düşük yağ basıncı yüzünden çekiş kaybı yaşamış olabilirsiniz, araç yazılımlı yüklü bir araç olmuş olsa atmosfer basıncı rakım farkı gibi etkenlerden etkilenebilir ama herşeyiyle stock araç için bu düşük bir ihtimal olur.

murat1903    408
murat1903
45 dakika önce, OguzhanK :

Araçta turbo veya supercharger olmadığı için intercooler yok, bu durumu açıklamak oldukça zor varsayımlar üzerine yorum yapılabilir ancak, Erçay abinin dediği gibi düşük yağ basıncı yüzünden çekiş kaybı yaşamış olabilirsiniz, araç yazılımlı yüklü bir araç olmuş olsa atmosfer basıncı rakım farkı gibi etkenlerden etkilenebilir ama herşeyiyle stock araç için bu düşük bir ihtimal olur.

tum yol basınc göstergesı acıktı aslında ya ben dıkkat etmedım yada yag dan değil keske yazılım olsa sanıye durmam kanı gıbı zaten cok yakar az kacar model ben hava sıcaklıgına bagloıyorum cunku kısın her hafta sonu dağa gidiyorum bı sıkıntı oılmuyor zaten kardakı performansı olmasa cekılecek cıle deılde

Erçay    2,579
Erçay

Awd candır dediğin gibi, cooler olarak sadece yağ/hidrolik için var. Hava için bir cooler yok. Sirocco sonrasi tabi araç sana tamamen sağır geliyordur. 

murat1903    408
murat1903
13 saat önce, Erçay :

Awd candır dediğin gibi, cooler olarak sadece yağ/hidrolik için var. Hava için bir cooler yok. Sirocco sonrasi tabi araç sana tamamen sağır geliyordur. 

sciroocodan sonra derken tabi 5 sene oldu zaten bi beklentim yoktuda geçen seneki olay canımı sıktı biraz sımdı bu yazda kaşa gidicem bakalım ne olacak