Jump to content
SubaruClubTR

Subaru - Motul , Boxer motorlar için tavsiye edilen yağ

Recommended Posts

ceyhunugur    74
ceyhunugur

kıtapcık ta yazıyor hangı sıcaklıkta hangı numara yag kullanılıyor dıye

bulundugunuz bolgenın en dusuk ve en sıcak ıklıme gore yag numarası alırsanız daha ıyı olur

Guest   
Guest

kıtapcık ta yazıyor hangı sıcaklıkta hangı numara yag kullanılıyor dıye

bulundugunuz bolgenın en dusuk ve en sıcak ıklıme gore yag numarası alırsanız daha ıyı olur

ceyhun benim görev yaptığım yerde

kışın en yüksek 0 en düşük -30

desem abartmam galiba :)

Recidivist    187
Recidivist

Arkadaşlar merhaba,

Benim aracım 1.5 Impreza, 2009 model ve şimdiye kadarki bütün bakımları Cadde Motor ve Bayraktar'da yapılmış, hep Motul 10W 40 kullanılmış. İstanbul aracı, ben de İstanbul'da yaşıyorum. (Çekmeköy/Ümraniye civarı, kışın şehir ortalamasından daha soğuk.) Sıradaki bakımı 50.000 olacak benim sokacağım ilk bakım. Bu bakıma kış ortası girme ihtimali var.  10W 40 yerine 5W 30 kullansam sorun olur mu? 10W 40 için -20 C'den + 40'a kadar gibi göstermiş. Kataloğu incelediğimde 5W 30'ün özellikle soğuk havalarda daha etkili tam sentetik bir yağ olduğunu gördüm ama daha ince olduğu için sıkıntı olur mu acaba diye düşünüyorum.  Konuyla ilgili tecrübesi olan var mıdır? Teşekkürler.

Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Arkadaşlar merhaba,

Benim aracım 1.5 Impreza, 2009 model ve şimdiye kadarki bütün bakımları Cadde Motor ve Bayraktar'da yapılmış, hep Motul 10W 40 kullanılmış. İstanbul aracı, ben de İstanbul'da yaşıyorum. (Çekmeköy/Ümraniye civarı, kışın şehir ortalamasından daha soğuk.) Sıradaki bakımı 50.000 olacak benim sokacağım ilk bakım. Bu bakıma kış ortası girme ihtimali var.  10W 40 yerine 5W 30 kullansam sorun olur mu? 10W 40 için -20 C'den + 40'a kadar gibi göstermiş. Kataloğu incelediğimde 5W 30'ün özellikle soğuk havalarda daha etkili tam sentetik bir yağ olduğunu gördüm ama daha ince olduğu için sıkıntı olur mu acaba diye düşünüyorum.  Konuyla ilgili tecrübesi olan var mıdır? Teşekkürler.

Normalde 5/30 koymaları lazım zaten.

5/30 a dönerseniz isabet olur.

10/40 motul sinergy daha ucuz muhtemelen o yüzden 10/40 koydular tahminim.

Recidivist    187
Recidivist

Normalde 5/30 koymaları lazım zaten.

5/30 a dönerseniz isabet olur.

10/40 motul sinergy daha ucuz muhtemelen o yüzden 10/40 koydular tahminim.

Olabilir, ilk sahibi kadınmış, sanırım servis ne koyarsa ok dedi. Ben yağ konusuna çok önem veriyorum ondan mutlaka kendim alıp götürüp onu koyduracağım. Sorun olmayacaksa zaten 5W 30 koymak istiyorum.

Ben Motul düşünüyorum ama başka yağ tecrübesi olan var mıdır?

ameyt    241
ameyt

Gece bi yağ araştırayım dediydim, sabah kalktım kaldığım yerden okuyayım dedim :)

Diğer motor yağı konusunu falanda kurcaladım iyice kafam karıştı o kadar şey okuyunca, sonuç olarak hangi yağı alayım bilemedim :) :) Motul alayım diyodum başta, ona bile karar veremedim son durumda :)

https://www.motul.com/us/en-US/products/recommendation buradan bakınca listeledikleri;

8100 ECO-CLEAN 5W-30 (year-round)

8100 ECO-LITE 5W-30 (year-round)

8100 ECO-NERGY 5W-30 (year-round)

8100 X-CLEAN FE 5W-30 (year-round)

8100 X-CLEAN 5W-30 (year-round)

6100 SYNERGIE+ 10W-40 (Above -20°C)

4100 TURBOLIGHT 10W-40 (Above -20°C)

4000 MOTION 10W-30 (Above -20°C)

220bin de ki lpg li forester(2006) için hangi yağı seçmeliyim, net bi' fikri olan var mı  :) :)

İrfan ÖZKAN    281
İrfan ÖZKAN

Mobil 1™ ESP Formula 5W-30

Her şeyi ile size yeter fazlası bile var...

emre-sti    568
emre-sti

Eneos sustina 0w50 koydum bakalım neler olacak

Serhat44    107
Serhat44

Gece bi yağ araştırayım dediydim, sabah kalktım kaldığım yerden okuyayım dedim :)

Diğer motor yağı konusunu falanda kurcaladım iyice kafam karıştı o kadar şey okuyunca, sonuç olarak hangi yağı alayım bilemedim :) :) Motul alayım diyodum başta, ona bile karar veremedim son durumda :)

220bin de ki lpg li forester(2006) için hangi yağı seçmeliyim, net bi' fikri olan var mı  :) :)

220 binde ise mobil 10 ~ 60 tam sentetik tavsiye ederim. Yağ konusunu fazla okuyunca kafa karışması normal :)

ceyhunugur    74
ceyhunugur

motulun 10-60 ı yok ıste olsa

castrol yenı bır yag cıkardı tam sentetık 10-60 cok guzel  bır yag aracın sesını bıle azaltıyor

hem km yuksek hem de lpg lı hemde turbo yok 10-60 cok  guzel olur

RSBurak    521
RSBurak

sürekli mobil 1 10w60 kullanırdım Dün izmir otoda motul 300v 5-40a geçiş yaptım gözlemlerimi yazarım

ceyhunugur    74
ceyhunugur

burak cok guzel yapmıssın gc8 e motul 300v cok guzel oluyor ama pahalı bır yag ıste

RSBurak    521
RSBurak

Evet abi fiyatı yüksek ama anlatıldığı kadar iyiyse değer sonuçta motor parçaları daha pahalı

ceyhunugur    74
ceyhunugur

yagı elıne doktun mu  gorunce ınsanın yıyesı gelıyor :)

RSBurak    521
RSBurak

yagı elıne doktun mu  gorunce ınsanın yıyesı gelıyor :)

Evet abi kokusu filan bi garip içesim geldi :D

İrfan ÖZKAN    281
İrfan ÖZKAN

amma masraflisiniz ha, bu yagin litre fiyatina iki kilo kofte yersiniz....

RSBurak    521
RSBurak

Peynir ekmek yerim o yağı koyarım abi :P

murat1903    408
murat1903

merhaba arkadaşlar bayağı eski bir konu yeni konu açmayım diye buraya yazıyorum arıcım 2015 model XV 5-30 motor yağı yerine 5-35 konmuş herhangi bir sıkıntı yaratırmı  acaba ?

Erçay    2,579
Erçay

5w35 diye yağ mi varmış :) sorun olmaz, viskozite aralığı bir tık daha geniş sadece

murat1903    408
murat1903
21 dakika önce, Erçay :

5w35 diye yağ mi varmış :) sorun olmaz, viskozite aralığı bir tık daha geniş sadece

varmış ebnde araç başında değildim sonradan öğrendim zaten full değişim olmadı malum durmadan yağ eksilttiği için araç sürekli ekleme yapıyoruz elimdede motul kalmamıstı o yuzden sırketten bırıne rica ettim değiştirtirmisin die sonuç bu 

Erçay    2,579
Erçay

Bu XV'lerin kronik eksiltmesinden mi bahsediyorsun, yoksa farklı bir sorun mu var.

Eren YKZ    70
Eren YKZ
22.04.2021 at 16:39, Erçay :

Bu XV'lerin kronik eksiltmesinden mi bahsediyorsun, yoksa farklı bir sorun mu var.

Orjinalde 0-20 kullanmıyorlar mı? 

Eren YKZ    70
Eren YKZ
24.04.2021 at 20:31, Erçay :

Ow20 veya 0w30 gibi bir şeydi aynen

Bazı araçlarda 0w20 yağ yakıyor diye 5w30 koyuyorlarmış diye duydum.2013 forester 0w20 kullanıyor o yüzden bağdaştırdım kendi kafamca bilemedim ;D

OguzhanK    72
OguzhanK
22.04.2021 at 11:29, murat1903 :

varmış ebnde araç başında değildim sonradan öğrendim zaten full değişim olmadı malum durmadan yağ eksilttiği için araç sürekli ekleme yapıyoruz elimdede motul kalmamıstı o yuzden sırketten bırıne rica ettim değiştirtirmisin die sonuç bu 

Küsuratlı bir yağ olduğunu ilk kez duydum, gördüm, okudum bence komple bir yağ değişimi yapın ne koyulduğu meçhul olmuş, eksiltme için de SNC Oil'i deneyebilirsin %100 kesmese de eskiye oranla düşürdüğüne dair bilgiler dolaşıyor, denemekten ne zarar gelir ki ?