Jump to content
Guest Cherkess

Impreza 1.5 Elegance a Direksiyondan Müzik Kontrol Düğmesi Montajı (Resimli)

Tavsiye Edilen Mesajlar

Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Arkadaşlar aracım için Amerika'dan getirttiğim müzik kontrol düğmelerini bugün itibarıyla monte etmiş bulunmaktayım. Araçta eksikliğini hissettiğim bir donanımdı ve yolculuk esnasında müzik ayarlamak hem zahmetli hem de sürüşü tehlikeye atan bir durumdu. Aracın teybinin tek güzel yanı düğmeyi çevirdiğiniz zaman 1 saniyede 8-10 şarkıyı birden atlayabilmesiydi Allahtan biraz az vakit alıyordu. Ama sağolsun Mehmet Abi (drakyüz) aracılığıyla düğmelerime kavuşmuş bulunmaktayım kendisinden Allah razı olsun ne kadar teşekkür etsem az.

İlk olarak aracın aküsünün eksi olan kutup başını söküp 3 dakika kadar bekliyoruz böylece direksiyonu sökerken hava yastığının patlamasının önüne geçmiş oluyoruz ve sistem hata vermiyor.

İkinci iş olarak aracın direksiyonuna işaret koymak gerekiyor bu işi bantla hallettim ki tekrar takarken yamuk montaj yapmayayım diye ama aslında gerek yokmuş çünkü ortada iki tırnak var o tırnaklara denk getirmeden isteseniz de direksiyonu yerine oturtamazsınız yani korkacak bir şey yok ama tedbirli olmakta fayda var diye işaretledim. İzlediğim videolarda ve incelediğim forumlarda öyle anlatılmış. Gerçi konusu açılmıştı burada da ama yabancı bir siteden alıntı yapılmıştı bende tekrardan açıyorum ki kendi öz uygulamamız olsun diye.

Bu fotoğrafta bant görünüyor ama direksiyonu sökmeden önce yapıştırdığım halini çekmemişim bantın diğer yarısı direksiyonun geri kalan kısmında kalmış :)

mxcj.jpg

3. iş ise direksiyonun yanlarında iki tane delik var ve orada 27 numara tork anahtarıyla sökülecek olan ama içinde kalan 2 adet vida var onları açmak olacak vidalar ilk başta biraz zorlanıyor tık diye bir ses geldikten sonra boşta dönene kadar çevriliyor böylece direksiyonun göbeğini rahatça söküyoruz yani hava yastığı sökülüyor.

mhi0.jpg

e2t2.jpg

4. iş yandaki vidaları söktükten sonra direksiyon göbeğini komple ayırmak bunun için hava yastığının üzerindeki işaretlediğim sarı kısmı yukarı doğru ince bir tornavidayla yukarı kaldırıyoruz ve soketi söküyoruz.

uyng.jpg

5. iş Cruise Control düğmelerinin soketini çıkarmak soketin üzerindeki küçük tırnağa düz tornavidayla bastırıp çekiyoruz böylece soket çıkıyor sonra da hava yastığının üzerinde kalan kırmızı daire içindeki küçük fişi çekmek gerekiyor ve direksiyon tamamen sökülebilecek duruma geliyor.

va89.jpg

6. hava yastığını tamamen söktük ve sırada direksiyonu komple sökmek var onun için direksiyonu tutan 2 vida ve iki direksiyon göbeğindeki somunu sökmeliyiz vidalar normal yıldız tornavidayla çok rahat sökülüyor sonra da direksiyonun ortasındaki somunu 17 lik lokma ile biraz zorlayarak çeviriyoruz ve söküyoruz böylece direksiyon komple sökülmüş oluyor. Belki 17 lik lokma yoksa 17 lik cırcır ya da anahtarında sökme ihtimali var ben denemedim ama oraya girerse sökebilirsiniz diye tahmin ediyorum.

fg5w.jpg

zc09.jpg

23ec.jpg

7. Direksiyonu komple söktük sırada Cruise Control düğmelerini ve boş olan düğme yerini söküyoruz direksiyonu çevirip arkasındaki iki vidayı sökünce işlem tamamdır ve aynı vidalarla yeni aldığımız kumanda düğmelerini takıyoruz.

5jut.jpg

8. Kumanda düğmelerini taktıktan sonra hava yastığına sıkıntı çıkarmaması için aşağıdaki resimde işaretlediğim (her ne kadar çok iyi görünmese de) tırnakların içine kabloları sıkıştırıyoruz böylece kablolar kendi yollarında durup hem çıkmaya hemde hava yastığını engellemeye kalkışmıyor.

hpgu.jpg

9. Direksiyonu yerine oturtup soketleri yerlerine takıyoruz resimde görünen fişi de hava yastığından söktüğümüz fişin yerine takmayı ihmal etmiyoruz yoksa çalışmaz.

Ayrıca parçanın orijinal kutusu ve montaj öncesi halini de görmüş oldunuz

yib2.jpg

10. Direksiyonu taktıktan sonra ilk baştaki işlemleri geriye doğru alıyoruz direksiyonun göbeğini somunla sabitliyoruz vidaları kullanarak direksiyonu monte ediyoruz soketleri takıyoruz hava yastığının soketini de taktıktan sonra kapatıp yanlardaki vidaları tork anahtarıyla sıkıyoruz ve aküyü bağlıyoruz böylece işlem tamam oluyor yeni ve çok şık görüntümüze kavuşmuş oluyoruz. Hayırlı olsun diyelim.

Bu da tamamen tüm fonksiyonlarıyla çalışan kumandamın montajı bitmiş hali.

Before

cvcp.jpg

And After :)

y8p3.jpg

zdp7.jpg

4aak.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    505
RSBurak

eline sağlık abi baya uğraşmışsın çok güzel olmuş

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Yaw yazmayı unuttum tüm bu iş Tork anahtarı almak için çarşıya çıkmam dışında 20 dakika sürdü çok da basit. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan

eline sağlık özgür.gerçekten engin abinin dediği gibi senden korkulur :) çok şık olmuş :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Özgür senden korkulur,eline sağlık,harika olmuş.

Abi daha sırada yalıtım işi var biraz bütçe yapayım da Erce den neyim eksik (Lift hariç :) )

Araba prim yapar mı abi bu donanım mesela hiçbir 2008 Elegance da yok?

Gözüm Legacy lerde bu kumanda yüzünden hanımla takıştık :) - Bir daha araba alırken en dolusunu al da sonradan böyle icatlar çıkarma diyor :)))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
engin67    3
engin67

Senin araban zaten forumdan birine gider sonunda  :) Legacy mi dedin,ah biraz bütçen olsaydı yeminle bizdeki arabayı sana öle bi fiyata verirdimki ah ah

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Senin araban zaten forumdan birine gider sonunda  :) Legacy mi dedin,ah biraz bütçen olsaydı yeminle bizdeki arabayı sana öle bi fiyata verirdimki ah ah

O sizdeki aracın Sunroof u yok diye biliyorum abi yanılıyor muyum acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
engin67    3
engin67

Yok ama sen onu da yaparsın,o enteresan bi model,koltuk soğutma var,f1 vites var ama sunroof yok biz anlamadık ne iştir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan

Yok ama sen onu da yaparsın,o enteresan bi model,koltuk soğutma var,f1 vites var ama sunroof yok biz anlamadık ne iştir.

koltuk soğutma mı  ??? yok artık lebron james  ;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

O zaman hemen tavanı kesmek için spiral almaya gideyim ben. Sonra da pimapenle bir ayar çekeriz :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
engin67    3
engin67

O zaman hemen tavanı kesmek için spiral almaya gideyim ben. Sonra da pimapenle bir ayar çekeriz :)

koltuk soğutma mı  ??? yok artık lebron james  ;D

vallahi sorma cihan.Özgür sen onuda yaparsın eminim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

vallahi sorma cihan.Özgür sen onuda yaparsın eminim

Legacy yi cidden düşünmeye başladım şimdi iyi bir icat herhalde sizdeki Legacy. Gel gör ki krediye boğulmak var işin ucunda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

Legacy candır boğarda diriltirde

koltuk soğutma müthiş icat deri koltuktan nefret etmememi sağlıyor, sırf deri koltuk yüzünden comfort bakınıyordum ve aldım, kışın soğuk hadi ısıtıcıyla ısıttında yazın offfff ki ne offf

ama caponlar yapmış aha

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan

Legacy candır boğarda diriltirde

koltuk soğutma müthiş icat deri koltuktan nefret etmememi sağlıyor, sırf deri koltuk yüzünden comfort bakınıyordum ve aldım, kışın soğuk hadi ısıtıcıyla ısıttında yazın offfff ki ne offf

ama caponlar yapmış aha

harbiden bu caponlardan korkmak lazım.ısıtmayı anladım da,soğutma da işi aşmışlar gerçekten  ;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
engin67    3
engin67

Legacy yi cidden düşünmeye başladım şimdi iyi bir icat herhalde sizdeki Legacy. Gel gör ki krediye boğulmak var işin ucunda.

Şuna eminim,koltuğa otursan ne yapar eder alırdın :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

harbiden bu caponlardan korkmak lazım.ısıtmayı anladım da,soğutma da işi aşmışlar gerçekten  ;D

BİEMVİ lerin 200 küsürbinlik araçlarında bile opsiyonlu bir şey o zamazingo,

buda sıcak yaz günleri için başka bir türk işi çözüm

http://www.isbiryatak.com/urunler/fonksiyonel-urunler/diger-urunler/yatak-klimasi/

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
devil25    2
devil25

Tebrik ederim Özgür abi çok güzel bir çalışma olmuş.

Bu arada ilk olarak koltuk ısıtmaya el atarsın diye düşünmüştüm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Koltuk ısıtmayı düşünmediğimi kim söyledi. :)

Ama geçen sene 40 dolar olan kit bu sene sadece tek koltuk için 40 dolar olmuş yoksa şimdiye çoktan takardım. Dur bakalım kolluyorum biraz daha o işi de dengine getiririm inşallah.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zephyrune    13
zephyrune

Temiz iş çıkarmışsın Özgür, tebrikler. Şimdi bu fotoğraflarla beni de ateşledin :) bulmaya çalışayım şu tuş takımından

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

Engin abi geçen telefonda konuştuğumuz yakıt verilerini söyleme yoksa yengeyle papaz olup almaya kalkar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Engin abi geçen telefonda konuştuğumuz yakıt verilerini söyleme yoksa yengeyle papaz olup almaya kalkar

Söyle söylede iyice gaza geleyim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
engin67    3
engin67

Araba bakımdan önce acayip yakıyordu,heralde filtreler filan tıkalıydı.Araç bi bakıma girdi arkadaş satmaktan vazgeçti geçecek.Mesela daha önce bir depoyla 470 km yi gördüm en son dedi.Geçenlerde Karabük,Bartın ve safranboluya gidip gelmiş yaklaşık 450 km yol yapmış benzin ibresi yarımın biraz altında idi bizzat gördüm.Üstelik lpg yok

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
muammerarzu    1
muammerarzu

abi o parçayı nereden temin ettin kaça maloldu bilgi verebilirmisin.teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş