Jump to content
emrahk

Neden Subaru XV'yi seçtim?

Tavsiye Edilen Mesajlar

emrahk    0
emrahk

Değerli arkadaşlar, biliyorsunuz, uzun araştırmalar sonucu iki gün önce Subaru XV 1.6 Elegance AWD CVT satın almış bulunmaktayım. Bu yazıyı kaleme almamdaki neden, benim gibi crossover veya kompakt SUV araç arayışında olanlara değerlendirme sürecimi anlatmak ve bu yolla bir nebze de olsa karar vermekte zorlanan arkadaşlara yardımcı olmaktır.

Öncelikle nasıl bir araç istediğim ile başlamak istiyorum. Bir kere, otomatik vites benim olmazsa olmazımdı. İkincisi de, Ankara’nın kışı çok sert geçen bir semtinde oturduğum için yüksek bir araç istiyordum, dolayısıyla crossover veya kompakt SUV sınıfında bir araç olmalıydı. Üçüncüsü, vergi dezavantajı nedeniyle 1600 cc üstü araç istemiyordum. Son olarak da, performans benim için öncelikli değil, sakin araba kullanmayı severim, önceliğimin her zaman güvenlik, konfor ve ekonomi olduğunu da belirtmek isterim. Bütçe olarak ise 60 ile 70 bin TL aralığını belirlemiştim. Aşağıdaki alternatifleri değerlendirdim:

1. Hyundai i35

2. Kia Sportage

3. Mitsubishi ASX

4. Ford Kuga

5. Nissan Qashqai

6. Subaru XV

7. VW Tiguan

İlk üçteki araçların 1600 motorlarında otomatik vites seçeneği yoktu. Dolayısıyla bu üçlüyü hızlı bir şekilde eledim.

Geriye kalan dört araç arasında sürüş özellikleri açısından en çok, 4x4’ün de katkısıyla, Subaru XV ile Ford Kuga’yı beğendim.  VW Tiguan bunların bir adım gerisinde kaldı. Sürüş özellikleri açısından en az zevk aldığım araç Nissan Qashqai oldu.

Ford Kuga, 180 PS’lik motoru ile yüksek güç vaat ediyor. Ayrıca alternatifler arasında en iri olanı. Bununla beraber en ağır olanı (1682 kg). Bu durum zaten yakıt tüketimine de yansımış durumda. Şehiriçi, şehirdışı, ortalama yakıt tüketimi sırasıyla 100 km’de 10,2/6,3/7,7 litre. Bu veriler, değerlendirdiğim araçlar arasında en yüksek olanı.  Ayrıca ortalama emisyonu (benim için önemli bir kriter) 179g/km ile alternatifler arasında en yüksek olanı. Subaru XV Elegance’a donanım olarak en yakın olan Ford Kuga Titanium modelinin fiyatı, ki bu donanım seviyesinde bile Ford’un eksikleri var (örneğin ısıtmalı koltuk, xenon, geri görüş kamerası) 77.000 TL. Bu haliyle Kuga, XV’den 7000 TL daha pahalı.

Nissan Qashqai’ın, kağıt üzerinde iyi bir alternatif olarak gözükse de, test ettikten sonra, son derece konforsuz bir araç olduğunu söyleyebilirim. Üstelik hiçbir alanda diğerlerine bir üstünlük kuramıyor. Kabin içi malzeme kalitesi vasat. Sadece önden çekişli olması da cabası. Dört araç arasında da en küçük olanı. En yakın donanım olan Tekna versiyonunun fiyatı, Elegance’a göre ciddi donanım eksikliklerine rağmen (stop and start, diz hava yastığı, geri görüş kamerası, ısıtmalı koltuk, xenon) 65.985 TL (Tekna 64.835 + 17’ Jant 1.150). Dolayısıyla Qashqai fiyatta da bir avantaj sunamıyor.

VW Tiguan, 1.6 ve altı motorlarda 4x4 ve otomatik vitesi bir arada sunamıyor (sadece 2.0 TDI motor seçeneğinde mevcut). Dolayısıyla, ya DSG şanzımanlı 160 PS’lik 1.4 TSI’ı tercih edeceksiniz ya da 4x4 istiyorsanız, düz vites 1.4 TSI’a razı olacaksınız. Dolayısıyla benim için sadece ilk tercih geçerli idi. Bunda da en yakın donanım seviyesi olan Sports & Style’in fiyatı 79.069,5 TL. Bu fiyata, Elegance’a yaklaşabilmek için (yine de ısıtmalı koltuk eksik kalıyor) xenon far (1370 Euro) ve geri görüş kamerası (450 Euro) eklediğinizde, fiyat 83.146,3 TL oluyor. Bir başka deyişle, Tiguan yaklaşık 15.000 TL daha pahalıya geliyor XV’ye göre. 4x4 olmaması da cabası. Tiguan’ın plastik kalitesi de Volkswagen’e hiç yakışmıyor doğrusu.

Netice olarak, diğer alternatiflere göre 2. elde potansiyel daha yüksek değer kaybına rağmen (ki 5-6 yıl gibi bir sürede değer kaybı farkının hatırı sayılır olmayacağı kanaatindeyim);

1. Güvenli olduğu (Son üç yıldır ABD’de Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından en güvenli araç seçilmektedir (Top Safety Pick)) 

2. En düşük yakıt tüketimine sahip olduğu

3. En iyi 4x4'e sahip olduğu (simetrik dört çeker)

4.    Yatay çalışan boxer motoruna sahip olduğu

5. Konforlu olduğu

6. Zengin donanıma sahip olduğu

7. En fazla yerden yüksekliğe sahip olduğu (220mm)

8. Hiçbir araçta rastlamadığım ön cam sileceği ve yan cam buz çözücülerine sahip olduğu

için Subaru XV’yi seçtim.  Sizin kriterleriniz farklı olabilir, bu durumda doğal olarak kararınız da farklı olacaktır. Ben bu incelemeyi yol gösterici olarak yazdım, ümit ederim faydalı olur. Karşılaştırmalı tabloyu ekliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ahmet müfit okbay    0
ahmet müfit okbay

Hayırlı olsun bende benzer bir süreç sonrası aynı kararı verdim eleğinde modeline deri koltuk ve navigasyon taktırınca da istediğim  mekan oluştu bordo koltuk beyaz xv çok da şok oldu iyi özetlemiisiniz süreci tekrar hayırlı olsun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ali uslu    8
ali uslu

Güzel ve gerekli bir kıyaslama yapmışsınız :) hayırlı olsun xv niz iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan

Emrah abi hayırlısı olsun.karşılaştırma gerçekten çok bilgilendirici olmuş.baştan sona sıkılmadan bir solukta okudum.kazasız , belasız günler dileğiyle.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Allah pişman etmesin çok güzel kıyaslama ve isabetli tercih olmuş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    519
RSBurak

hayırlı olsun diğerlerine göre gerçekten fiyatıyla özellikleriyle en mantıklı seçimi yapmışsınız.karşılaştırma için teşekkürler xv müşterilerine yol gösterici nitelikte olmuş en güzel reklamı yine müşteriler yapıyor :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Adem    0
Adem

Emrah bey merhaba

Elinize ve emeğinize sağlık çok iyi bir özet geçmişsiniz, ben de benzer kriterleri gözeterek XV seçimimi yapıştım. Çok iyi bir seçim yaptığınızı kullanımınız arttıkça daha da iyi anlayacaksınız.

Çarşamba günü İzmir - Balıkesir arası günübirlik 360 km lik bir yol yaptım. Ortalama yakıt 7,4 lt/100km olarak gerçekleşti. (Klima açık bir şekilde) Bu değerin bu araba için çok normal olduğunu düşünüyorum. Yol tutuşu, viraja girişi bambaşka...

Çok iyi yaptınız çok....

Bülent bey Yakıt oranı  teknik bültende uzun yolda  5.5lt/100 ortalama 6.5 yazmakta, acaba araç rodaj aşamasında olduğundan mı 7,4 oranda yakıt tüketiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
stasci    0
stasci

Seçiminiz ve detaylı yazınız için tebrik ederim. Keyifle binin...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bakoz    0
bakoz

Tebrikler güzel tespitler yaptınız.

Bir yıldan fazla oldu XV kullanıyorum. Bence en önemli özelliği ağırlık merkezinin yere "en" yakın olması (boxer motor) ve "sürekli" simetrik dört çeker nedeniyle virajlara çok daha güvenli girilebilmesi.

Çok keskin virajlara hızlı bir şekilde girildiğinde korkunç lastik sesleri duymanıza rağmen araç çizgisinde devam eder, kontrolu kaybetmezsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
topcu    2
topcu

Hayırlı olsun kazasız belasız...çok doğru bi seçim olmuş...içlerindeki en düzgün araç heraçıdan..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
r@lph    9
r@lph

XV almak için binlerce sebepten bir kaçı daha, ellerinize sağlık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sacit cebeci    0
sacit cebeci

xv tam bır fiyat-performans aracı. o fiyatlara daha iyisi olamazdı zaten. tasarım olarak bile birçok markadan daha iyi, donanımları fazlasıyla göz doyuruyor.

işin içine birde awd nin güvenliği ve zevki girince tadından yenmez bir hal alıyor.

doğru seçiminizden dolayı tebrik ederim, hayırlı uğurlu olsun :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Yalçın KAYALAR    2
Yalçın KAYALAR

Hayırlı uğurlu olsun, Allah kazasız belasız sürmeyi nasip etsin inşAllah. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş