Jump to content
r@lph

Pastalı Cila

Tavsiye Edilen Mesajlar

r@lph    9
r@lph

Havalar güzelleşti güzelleşiyor, arabamın rengini biraz daha canladırmak için cila yaptırmayı düşünüyorum, pasta pek tercihim değil açıkçası, boyanın incelmesini göze alamıyorum.İnternette dolaşan kendinden pastalı cilalar var kılcal çizikleri kapatmasının yanı sıra araca dinamik bir renk görüntüsü verdiği söyleniyor.Kullanan ve tavsiye edebileceği kaliteli cila olan var mı? (Özellikle Amerikan "pastalı cila" türevleri arıyorum daha kaliteli ve uzun ömürlü olduğu söyleniyor.)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Orion    4
Orion

Meguiars ultimate compound işini görür, üzerinede wax attınmı tamamdır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
r@lph    9
r@lph

Siz bu ürünü kullandınız mı acaba? Reklam olarak iyide çizik çikarma kalemlerininkide gayet iyiydi ama kullanışı sıfırdı! Denenmiş cidden güzel bir ürün arıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quantum    0
quantum

Bende Meguiars  derim motorlarımı arabalarımı cilalarım. Harikalar yaratıyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Orion    4
Orion

Kullanıp denemediğim ürünü önermem , merak etme :) az evvel kullandım. Sarı peddende al ,biraz yorucu olur ama sonuç harika olur. Sen al bir iki tavsiyem daha olacak sonra. Wax olarak turtle wax nano yada teflon cila öneririm, uygun fiyatlı olarak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ali uslu    8
ali uslu

Aynen meguiars cok iyidir. Chemical guys, mothers falanda inceleyebilirsiniz. Meguiarsin bir kac cesit hare gidericisi var cizik durumuna gore alin. Cila olarakta meguiars tercih edilebilir turtle wax pek iyi degildir ancak yeni bir waxi cikmis ovuluyor baya. Ana islemleri uyguladiktan sonra sprey cila var meguiars yine.. Onunlada gerektikce uygulama yapabilirsiniz en son olarakta bir nazar boncugu aynaya.. İslem tamam :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
r@lph    9
r@lph

Hava biraz daha ısınsın da gölge bir yerde uygulamayı yapıcam artık, bu işi daha önce hiç yapmadım aracı berbat etmekten de korkmuyor değilim açıkçası.Uygulaması nasıldır nasıl yapılır, kolay mıdır? Yoksa ürünleri alıp sanayinin yolunu mu tutsam?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
r@lph    9
r@lph

Birde anlayamadığım, Meguiars ultimate compound pasta dan sonra cila atmadan mı wax atıcam araca? Ya cila? Benim derdim çizikten ziyade parlaklık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Osman A.    88
Osman A.

Cila ve wax aynı şey zaten :)

işlem sırası şöyle;

iyi bir yıkama sonrası

kil + pasta + glaze + wax 

özellikle kırmızı renkli bir araçta glaze araca hem ıslak hem de derin bir parlak görüntü kazandırır ... koyu renkli araçlarda olmazsa olmazdır.

. Meguiars show car glaze 7 veya

. Chemical guy Poorboys Black hole

güzel ürünler  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Orion    4
Orion

Ultimate compound + turtle wax nano(yada teflon) işini görür. Cila yapmak için en uygun hava sıcaklıgı 15c yani şu aralar , yazın çok hızlı kuruduğu için zorlanırsın. Daha farklı cila önermedim bütçeni zorlamamak adına,  telfon özellikle kalıcılık konusunda iyidir (2 kutu bitirdim). 

Ultimate compound ile hata yapmaz zor, birde elle atabilirsin. Ben makina ilede kullandım sonuç neredeyse aynı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Orion    4
Orion

Cila ve wax aynı şeyler değildir. Wax koruyucudur, cila (polish) parlaklık sağlar. Bence dediğim ürünleri kullanırsan gerek kalmaz ara katta cilaya. Ben bütçeyi ön planda tuttum. Yoksa bende çok saglam ürünlerde var  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
liviera    0
liviera

Cila ve wax aynı şey zaten :)

işlem sırası şöyle;

iyi bir yıkama sonrası

kil + pasta + glaze + wax 

özellikle kırmızı renkli bir araçta glaze araca hem ıslak hem de derin bir parlak görüntü kazandırır ... koyu renkli araçlarda olmazsa olmazdır.

. Meguiars show car glaze 7 veya

. Chemical guy Poorboys Black hole

güzel ürünler  :)

burada ki kil nedir yaw  ??? banada lazım olacak konuyu takip edelim bakalım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Orion    4
Orion

Boyanın içerisine saplanmış, yapışmış kirlerin çıkartılmasına yarıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
BlackImpz.    4
BlackImpz.

Bende cila yapmayı düşünüyordum aklımda sorular vardı konuyu gördüğüm iyi oldu. Cila yaparken dikkat edilmesi gereken birşey var mı? cila basit bir uygulama gibi ama yan aynalara tamponlara zarar olur mu kafamda soru işareti...

Ayrıca bugün pasta cila bakmaya gittim bir kaç yere , orada formula diye birşey gösterdiler uygulaması da çok kolay boyayı zımparalamaz inceltmez falan dediler güvenemedim 17 tl idi fiyatı.İçinde güney amerikada bir bitkinin özü varmış adıda carnuaba mı öyle birşeymiş...

Çeşitli forumlarda araştırınca pastadan vazgeçtim ama cila çekmek farz oldu..  Cila için önerdiğiniz markalar var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Orion    4
Orion

Benim bahsettiğim Meguiars ultimate coumpoud kılcal çizikleri ve boya üzerindeki hareleri yok eder.

Elbette plastik aksamlara sürmemeye dikkat edin. Kılcal ciziklerin olduğu yerde sadece cila kendini gösteremez.

Formula yı kullandım, çok memnun kaldığım ürünlerden biridir. Elbette daha iyileri var ama Fiyat Performas için süper.

Bu arada piyasada satılan Pasta-cila ları sakın uygulamayın oturup ağlarsınız sonra ben ne yaptım diye.

Cilayı iyi yapan uygulama kolaylığı ve kalıcılığıdır. Caranuba özü hem parlaklığı hemde kalıcılığı uzatır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Osman A.    88
Osman A.

Açıkcası pasta -cila yada modern adı boya koruma uygulaması çok uzun bir konu  :)

Pasta ( polish) ; aşındırıcı olarak adlandırıyorum ben bunu

hafif, orta ve ağır aşındırıcılar var, yüzeyin kirini, oksidasyonunu ve en önemlisi yüzeydeki kılcal, örümcek ağı şeklindeki çizikleri almak için kullanılır. derin çziklerde başka yöntemler var.

Cila ( wax) ; çizik giderme ve yüzeyin parlatılmasından sonra mevcut durumu koruma için kullanılan son kat üründür, kuş pisliği, uv ışınları ve diğer etkenlere karşı boyayı korur. 

Yüzeyin parlaması çizik giderme işleminin kalitesine bağlıdır, wax özellikle carnuaba bitkili olanları yüzeye sıcak bir parlalık verir.

Kil; hamur şeklindeki pastadır, yüzeyi polisaja veya boya korumaya hazırlar. Kil sonrası yüzeyin  pürüzsüzlüğü ve ipeksiliğini hissetmek başka bir duygu  :)

Birde el ile pasta yapmak akıntıya karşı yüzmektir, özellikle subaru boyası gibi sert bir boyada nafile sonuç verir, polisaj makinesi bu işlerdeki ağır toptur, olmaz sa olmazdır.

Geçen sene uygulama yaptığım bir aracın detay işlemlerini burada paylaşmak isterim;

http://www.detailingturkey.net/uygulama-fotolari-paylasimi-ve-showroom-alt-basligi/17119-skodayi-temizledim.html

% 50 ler ile farkı anlatmaya çalıştım :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Orion    4
Orion

Ben mesela kılcal cizikler arttığında Meguiars Ultimate compound ile ilk katı bastırarak sonra yavaş yavaş azaltarak baskıyı uygularım. Sonra silerim eger halen varsa bir ket daha geçerim ,akabinde Ultimate compoundu biraz daha inceltmek için Sonax Speed wax 1-2 fıs sıkarım son aşamada devam ederim ovalamaya.Nezaman puslu tabaka kuruyup süngerle geçerken alttaki boya görünmeye başlar ozaman bırakırım. 2-3 dk beklerim sonra bezle silerim. Akabinde cila uygularım. Cilayı sakın güneş altında veya sıcak kaputa yapmayın. Cilanız vernikle bütünleşene kadar kuru gider.

Aslında çok fazla çeşit pasta ve cila bulunmakta amaen ekonomik ve etkili boyutu budur.

Benim şuanda uygulamam bu şekilde, elbette sürekli pasta yapmıyorum. Kullanılan miktarlara lütfen dikkat edin fazlası asla daha iyi olacak anlamına gelmez ,boşuna yorulursunuz.

Asıl show car böyle hazırlanır;

Son uygulama profesyonel bir uygulama, çok çok dikkatli çalışmak lazım. Sonuç mükemmel ama.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
BlackImpz.    4
BlackImpz.

skoda müthiş olmuş..

Formula 1 için özellikle daha önce pasta yapmadıysanız sakın makine ile uygulamayın elle yapın önerisi aldım. Makine daha prof oldugu için hareler bırakabilir ayarı iyi sağlayamayabilirsiniz dediler..

http://www.hepsiburada.com/liste/formula-1-guclu-pasta-cila-230ml/productDetails.aspx?productId=otfalff15026&categoryId=20035740

Önerilen ürün bu hakkında yorumlarınızı duymak isterim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Orion    4
Orion

Osiso kardeşime katılıyorum sadece ufak bir düzeltme ile..Skodaya hayat veren adam olarak yazdım listeye  :)

Cut compound:  Pasta ( Meguiars ultimate compoud,

Polish: Cila (Meguiars ultimate polish, Turtlewax ice)

Wax: Mumlamak olarak geçsede koruyucu tabakadır. (Ultimate wax, Turtle wax PTFE)

Bu arada tabi boyanın durumu çok önemli..Ben sadece hiç tecrübesi olmayan arkadaşlara sakata gelmeden yapabilecekleri birşeyler önerdim.

Birde bunların ötesinde Nano kaplama varki akıllara zarar  ;D ;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Orion    4
Orion

ben X bir markanın pasta-cila adında çıkardığı ürüne karşıyım. Sonuçta aşındırıcılık derecesini bilmeden uyguluyorsunuz. Beni öyle bir ürün birhayli üzmüştü. Söylendiği gib harelerle karşılaşma olasılığınız fazla. eğer derin cizikler mevcutsa böyle bir ürünle giderilip üzerine ultimate compound gibi hare giderme özelliğine sahip bir ürünle geçmek lazım üzerinden.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
BlackImpz.    4
BlackImpz.

"Orion" abi. aracımda çizik yok sadece parlaklığı canlılığı istediğim gibi değil, boya koruması yaptırmıştım üzerinden 2 sene geçti şimdi kendim uğraşmak birkaç birşey yapmak istiyorum.. birazdan çıkıp piyasa araştırması yapacağım bakalım neler göreceğiz praktiker tekzen falan bir dolaşalım...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Orion    4
Orion

Fatihcim bende bu konuda profesyonel değilim ama denediğim ve memnun kaldığım ürünleri yazdım. Meguiars.com.tr dan siparişle alabilirsin. Çok çok ince yapılı bir ürün o nedenle istediğin parlaklığı ortaya çıkarır ve wax ilede koruyabilirsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
BlackImpz.    4
BlackImpz.

sonax ürünleri hakkında yorum yapabilir misiniz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Osman A.    88
Osman A.

.Sonax ürünlerinden kullamayı sevdiğim bir tek Cam polish ürünü, camlardaki kılcal çiziklerde baya bir işe yarıyor  :)

.Pasta polish de aynı şey; Cut compound denilen şey de ağır aşındırıcıdır. Ayrıca çok yağlı bir ürün olması sebebiyle uzun süre makine ile çalışma imkanı tanır, hareleri alır.

Ama hare almak için o kadar ağır bir ürüne gerek yok, Meguiars  M82 veya Meguiars M80 de aynı işe yarar. Ayrıca bu ürünler araç boyasında  ağır aşındırıcı ile çalışma sonucu ortaya çıkan hareleri yok eder hem de uzun süre çalışılır ise harika bir parlaklık verir  !!!

Bu sayfada gene fazlasıyla bilgi var ;

http://www.detailingturkey.net/polisaj-cizik-giderme-asindiricilar-far-temizleme-rotus-zimpara/96-polish-wax-ya-da-sealant-nedir.html

Aşındıcılık değerleri;

http://www.detailingturkey.net/polisaj-cizik-giderme-asindiricilar-far-temizleme-rotus-zimpara/13626-polish-asindiricilik-degerleri.html

Meguiars Ultimate compound ürünü bu listede M85 ayarı veya bir alt seviyesinde.

El ile uygulama yapmak cidden zor bir iş, aracım parlasın diye yapılan el ile uygulama sonucu 3- 5 gün şiddetli kol ağrıları yaşabilirsiniz :(

El ile makine arasındaki uygulama farkı resimleri;

http://www.detailingturkey.net/polisaj-cizik-giderme-asindiricilar-far-temizleme-rotus-zimpara/14-elle-uygulama-vs-makine-ile-karsilastirma.html

Online satış yapan bir çok yer var, ama benim daha fazla alışveriş yaptığım yer;

Erdem boya,

http://erdemboya.ticiz.com/

Boyassi;

http://www.boyassi.com/

sadece birkaçı  :)

Aracım şöyle bir temizlensin, kendine gelsin ve parlasın diye bir uygulama yapılacak ise kesinlikle;

Kil + pasta +glaze (koyu renkli araçlarda) + wax

olmalı, hatta el ile yapılacak bile olsa  :)

Buda uygulama yaptığım başka bir araç; arkadaşım aracı yeni almıştı, eski sahibi araca pasta-cila yaptırmış ama biz beğenmedik, kendimiz bir uygulama yaptık :)

http://www.detailingturkey.net/uygulama-fotolari-paylasimi-ve-showroom-alt-basligi/22357-vw-jetta-grafit-mavi-veee-sifir-cizik.html

:) :) :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş