Jump to content
Orion

2012 Subaru Outback 2.0 TD

Recommended Posts

Orion    4
Orion

Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 10 gün önce aldığım aracımla ilgili görüşlerimi, zaman içerisinde de tecrübelerimi paylaşmak için bu konuyu açtım. Yaklaşık 2,5 yıl Peugeot 3008 kullandıktan sonra beklentilerime daha çokcevap verecek bir araç arayışına girdim. Yaklaşık 3 ay boyunca aşadıdaki tüm modelleri tek tek test edip araştırdım,fakat yanlarındada belirtiğim üzere bir türlü kafama yatmayan kısımları oldu;

1) Captiva : İç mekan trim sesleri, yüksek yakıt tüketimi ve 2 çeker oluşu

2) Sportage: Aslında neredeyse alacakken Çelik motorun aptal fiyat politikası yüzünden vaz geçtim. Euro düşünce fiyatı bir anda TL ye çevirdiler.

3) ix 35: İç dizaynı beğenmedim.

4) Ford Kuga: İç mekanı dar, Bir türlü çekici gelmedi , yeni kasa çıkacak

5) Nissan Xrail: Yüksek tüketim , Sert araç

6) BMW X3 :Malesef çok yüksek fiyat. (Gönlümden hep o geçti)

7) Fiat Freemounth: İşçilik zayıf , görsel olarak hitap etmedi , Arka koltuk diz mesafesi çok az.

8) VW Tiguan: DSG şanzıman ve berbat ötesi iç dizayn.

9) Honda CRV: Diesel 2.2 ile geliyor. Herkeste var. Çok yakıyor.

10) Subaru Forester: İç mekanı dizaynı ve yol sesi.

11) Audi Q5: Çok yüksek fiyat ve dar arka kısım.

Kriterlerimi oluşturduğumda araç benim için;

1) Süspansiyon sesiz ve yumuşak olmalı

2) Ben aracı kullandığımda sürüş pozisyonumu değiştirmeden arkada rahatça biri oturmalı.

3) Diesel olmalı. Sadece az yaktığı için değil sunduğu tork değerleri için.

4) Manual olması sorun değil, tam otomatikte olabilir.

5) Şehir içi fabrika verisi 8lt altında olmalı.

6) Test sürüşlerinde araç sessizliği 63db aldında tespit edilmiş olmalı.

7) Kendini ispatlamış bir 4 çeker sistem.

Kriterlerim, bütçem ve piyasada olan modeller tam bir 3 bilinmeyenli bir denklem oluşturdu. Kia Sportage aklıma en çok yatan model olmuştuki , tam almak için karar verdiğmde euro fiyatla 98 e gelirken

Fiyatı tl ye çevirip 105 tl yapınca kesin bir kararla vazgeçtim. İstinye taraflarındaki showroomları gezerken Subaruya da uğradım. Forester ve XV yi tekrar görmek için. Aslında Foresteri Çekmeköyde test etmiş fakat iç dizayn ve yol sesi nedeniyle elemiştim (herkes benim gibi hassas olmaya bilir bu konuda). Fakat İstinyede daha önce varlğından bile haberdar olmadığım bir model gördüm. OUTBACK...

Dış dizaynı bir X3 olmasada iç dizayn ve kalite algısı muhteşemdi. İçeri oturup koltukları ayarladığımda arkaya geçip sıkışmadan geniş geniş oturunca işte bu dedim. :) Sırtı yatan arka koltuklar gönlümü birkez daha feth etti. Fiyatını sorduğunda arkadaş 2.5 benzinli ve otomotik diyip ekledi 145.000tl... Bütçem 100.000 civarı olduğu için vay be diyerek uzaklaşmaya başlarken satıcı arkadaş bir de Manual dizeli var dedi.

Ve işte o an neden olmasın dedim,fiyatı bütçem civarlarındaydı. Eve döner dönmez pekte tanımadığım Subaru markasının tarihinden başlayarak araştırmalarım 1 ay sürdü.

Subaru 2ci dünya savaşı öncesi aslında Uçak üreticisi olarak çalışırken , savaş sonrasında otomativ sektörüne yönelmiş. Yani Subarunun boxer motoru aslında pervaneli motorlardaki yıldız motorlardan uygulanan bir fikirdir. Sıralı motorlara göre bariz artıları olduğunu markayı tanıdıkça öğrendim. Öncelikle Boxer motor vibrasyonsuz ve sessiz motorlardır nedeni volan üzerinde pistonu yukarı itmek için karşı ağırlığa ihtiyaç duymamasıdır. Yatay yerleşimden dolayı ağırık merkezi aşagıdadır ve motor aracın tam ortasında olduğu için sağ ve sol dönüşlerde aracın tepkileri stabildir. Ekliyeceğim videolardada görebilirsiniz.

Subarunun 4 çeker sistemi 3lü roller testten geçebilen yegane markalardan biridir. Bir digeride BMW Xdrive sistemidir. Markanın Servis yedek parça imkanlarınıda araştırdıktan sonra kararımı verdim.

Öncelikle Subaru Türkiyede Butik bir marka ve müşteri kitlesi belli. Subarunun en çok tutulduğu ülke ise Amerika ve Edmunds gibi tüketici derneklerinin değerlendirmelerinden 5 üzerinden 4,5 yıldızla değerlendirilmiş. Subaru = güvenilir Marka olarak geçiyor.

Outbacke geri dönelim, teknik verilerinde 150 BG motor ve 7,7 lt şehir içi tüketimi diğer markalardan yaklaşık 1,5- 2lt az yakıtı ile kıyasladığımda oldukça makul olduğunu gördüm. Teknik verileride inceledikten sonra gördümki Subaru her detaylı incelemede bana biraz daha yaklaşıyor ,bir yandanda bu markanın Türkiyede yeteri kadar tanınmamasına mana veremiyordum. Kararlarımı sürü psikolojisine göre değil gerçek değerlere göre veren ve araştırmaları insanların algısına değil teknik verilere dayandıran biri olduğum için OUTBACK te karar kıldım. Aldıktan sonra iyiki Sportage alamamışım dedim, ve benden 2 hafta önce Sportage alan ve aracımı inceleyen arkadaşın gözlerinde pişmanlığın izlerini gördüm. Asla demiyorumki Sportage kötü bir araçtır ,bizler tüketici olarak her zaman paramızın alabileceği en iyi seyi almak uğraşırız... Fiyat / Performans ilişkisi. Ayrıca Outback Amerikada 2010 sensinde yılın SUV aracı seçilmiş.

Karar verdikten sonra 5 ayrı bayiden fiyat alarak fiyatı minimuma düşürüp 115.000tl ye Alarm, Orjinal Flyaudio müzik seti, çeki demiri ve park sensörünüde fiyatın içerisine dahil ettik. Bayraktar Çekmeköy Bayisindeki Yezdan hanımın çabaları netice verdi ve aracı o bayi üzerinden satın aldım. Müşteri Temsilcisi bayan hakikaten olası gerektiği gibi Müşteri ile Bayi arasındaki köprüyü çok başarılı şekilde kurdu ve aracı alma ve teslim aşamasında inanılmaz bir iş bitiricilikle noktayı koydu. Şöyle söyleyeyim araç stoktan çıkıp bayiye ulaştıktan tam 1 gün içerisinde aracın plakasını çıkartıp aracı teslim etti. Subaru almaya niyetiniz varsa muhakkak İstanbul Çekmeköy bayisi ile görüşün derim.

Aracı teslim alalı 250 km oldu sadece ,ve şu noktada paylaşmak istediğim en önemli husus Diesel Motorun sessizliği, lineer çalışması ve verimliliği oldu. Maltepe-Bakırköy Pazar günü ortalamam 6,8 ltdir. Diğer bir hususta Süspansiyon sisteminin tok ve sessiz çalışması oldu. Uzun ve yüksek bir araç olmasına rağmen düşük ağarlık merkezi ve sürekli 4 çeker özelliği ile sedan bir araçtan çok daha başarılı yol tutuş özellikleri var. Dik bir yokuşta öndeki araç patinaja düşüp kalkamazken, ben yanından patinaj bile çekmeden kalkarak ilerledim ve ilk testimide yapmış oldum.

post-1530-145349135011_thumb.jpg

Yılmazhan Yılmaz    46
Yılmazhan Yılmaz

çok kral bir arabanın en kral modelini almışsınız, kıskandım :)

Orion    4
Orion

Valla alırken çok zorlandım, ama amacım en az 5 yıl binmek..Mecbur binecez tabi 48 ay vade  ;D ;D

Guest mtutun   
Guest mtutun

Zaten zor değişirsin o aracı! Ondan inip, başka bir araca geçmek o kadar zor ki, yapsan da en az 2 katı fiyat vermen gerekir. Diğerleri seni kesmez çünkü... Ben Outback'i aldığımda yılda bir otomobil değişiyordum. Teslim eden çocuk artık seni göremeyiz abi, Outback alan gidiyor, bir daha gelmiyor demişti, ben de gülümsemiştim. 5 yıl oldu halen değiştirmeye hem kıyamıyor, hem de özlerim diye cesaret edemiyorum...

Seni (eğer otomatik seviyorsan) üzecek tek şey bu yıl sonu ya da önümüzdeki yıl başı aynı aracın otomatiği gelecek diye duydum. Ama manuelin keyfi de başkadır tabii.

Valla alırken çok zorlandım, ama amacım en az 5 yıl binmek..Mecbur binecez tabi 48 ay vade  ;D ;D

Orion    4
Orion

Ootomatiğinin ve ufak makyaj geçireceğini bilerek aldım. Zaten üstüne yetişmem imkansız, Limitlerin üstünü zoradım ben şuanda.. Umarım işler güçler iyi gider,Allah ödeme gücü verir.

furkanyvz    1
furkanyvz

Hayırlı olsun iyi tercih yapmışsınız benim dayım da boxer dizel çıkınca hemen almıştı aynısını 2009'da sonra 5 ay önce alacak karşılığı 2009 model audi a6 2.7 aldığı için aracını sattı ama şuan a6 viraja iyi girmiyor diyor ve tekrardan outback alıcam diyor  :)

Orion    4
Orion

Benim bu araçtaki kararımı etkileyen en önemli faktör çok geniş içi hacim(ben kullanırken arkamda rahat rahat birisi otursun istiyorum) ,diğeride yakıtı tüm diger dizellerden daha az. Captiva, Sportage, CRV ve Xrailden en az 2,5 lt daha az yakması.

Yoksa viraj gibi emellerim pek yok  :)

furkanyvz    1
furkanyvz

Benim bu araçtaki kararımı etkileyen en önemli faktör çok geniş içi hacim(ben kullanırken arkamda rahat rahat birisi otursun istiyorum) ,diğeride yakıtı tüm diger dizellerden daha az. Captiva, Sportage, CRV ve Xrailden en az 2,5 lt daha az yakması.

Yoksa viraj gibi emellerim pek yok  :)

Subaru ya alışınca oluyor ama  8)

Orion    4
Orion

5 aylık bebekle virajlar şimdilik bana uzak  :) 

Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Hayırlı olsun gerçekten o kriterlere sahip bir araştırma yapsam sonuç beni de outback e götürürdü. Ben de araştırırken sorunsuz ve özellikle kronik hiçbir problemi olmayan araç araştırmıştım karşıma Subaru çıkmıştı.

Beklentilerimin çok üstünde bir araç çıktı hatta eşim bile hiç anlamazken arabadan anlar olmuştu eski aracım sayesinde ben Subaru alacağım dediğimde çok tereddüt etmişti tabi biraz da tehditvariydi - hele o araba düzgün çıkmasın burnundan getiririm ben senin dercesine tavırları da yok değildi. Ama şimdi iyi ki almışsın subaru yu ben korkuyordum ama çok güzel bir araba çıktı diyor.

Ayrıca virajlarda yatmıyor ya hasta oluyorum tabi arkada oturanlar hafif eğiliyor sağa sola ama olsun. Aracın tadını çıkarayım diye tek başıma gezmeyi daha çok seviyorum ben.

değil bebek, yola bakmayan kimse subaruyla nasıl bir viraja girdiğinizi anlamaz merak etmeyin :D

Bak buna da katılıyorum iki sefer uzun yola çıktım daha her seferinde de 170-180 bastım eşimin ruhu duymadı. 140 la viraja girdim yavaş bile demedi normalde herşeye karışırdı :)

Hatta il aldığım zaman kayınvalidem bindi araca bir yere gidiyorduk sonra dedi ki ben seni araba kullanmayı bilmiyor sanıyordum bak şimdi ne güzel kullanıyorsun dedi. Eski aracım kalkarken sürekli titrerdi motor takozlarından dolayı bir de arka amortisörlerin aşırı sertliğinden dolayı kütür kütür gezerdik çukurlu bozuk yollarda. Subaru nun konforunu görünce araba kullanmayı bildiğimi de görmüş oldu :)

Osman A.    88
Osman A.

Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanırsınız inşallah :)

Darısı bizim başımıza :D

quantum    0
quantum

Hayırlı olsun

sanıyorum içi benim 2010  legacyle aynı ben aldığıma çok memnunum sizde bence çok memnun kalacaksınız.

Hergün aldığıma seviniyorum bütçem olsa bende ouback i tercih ederdim

Güle güle kullanın

RSBurak    519
RSBurak

Hayırlı olsun,güle güle kullanın.Sportage vs.Kore malı .arge çalıntı,teknoloji çalıntı.Kapı içleri dikkatimi çekmişti arkadaşınkinde hala eski kafa devam.Havaalanından gazlayarak gelmiştik araba yolda durmuyor nerde Subaru'nun stabilitesi.Bizim (2009)forester'ların süspansiyonuna yumuşak diyoruz,havaleli diyoruz(ben dahil) 100mt S viraja 70 km ile rayda gibi girip çıkıyorum.Subaru ile kıyas olmaz.

hem konforlu hemde yol tutuşu mükemmel arabalar forester'ı bu sıralar uzun yolda kullandım hem bozuk zeminde müthiş konfor hemde virajlarda yol tutuşu çok iyi. :)

symmetrical    6
symmetrical

Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanmanız dileğiyle :)

Orion    4
Orion

Arkadaşlar iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Merak ettiğiniz konular olursa araç üzerindeki tecrubemle paralellikte cevaplamaya calışırım.

Mehmet Altıntaş    0
Mehmet Altıntaş

gerçekten güzel bir seçim olmuş . hayırlı ugurlu olsun kazasız belasız binin . rabbim ödeme kolaylığı versin....  boxer dizel hemde manuel bende bayıla bayıla biniyorum... ve benim aracım 2008 legacy dediğiniz gibi yürüyeni sessizliği konforu ve en önemlisi şehir içi 7lt yakıtı fıstık :D. yanımda gezdirdiğim vatandaşa dizel diyorum inanmıyor.benim de şuan bindiğim en güzel subaru... :)

sztoker    0
sztoker

Arkadaşlar iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Merak ettiğiniz konular olursa araç üzerindeki tecrubemle paralellikte cevaplamaya calışırım.

Aracınız hayırlı olsun. Güzel günlerde güle güle kullanın. Benim hayalimdeki araca sahip oldunuz. Benim size bir sorum olacak. Araç düz bir zeminde dururken; yerden şoför koltuğunun oturulan yerinin yüksekliği kaç cm? Yerden ön kapının üstü, yani araca binerken başınıza gelen yer kaç cm? Aslında ben bir önceki kasayı alabiliyorum ama sanırım ölçüler yaklaşık aynıdır.

murat35    2
murat35

Hayırlı olsun, kazasız ve güle güle kullanın inşallah.1997 modeli bile beni mest ediyor ki  sizin aracınızda yaşadığınız memnuniyeti tahmin edebiliyorum.

a.ayhan    1
a.ayhan

Hayırlı olsun huzurlla ve zevkle kullanın!

Orion    4
Orion

Tesekkür ederim, herkes hayırla kazasız belasız kullansın aracını insallah.

Orion    4
Orion

Bugün aracımla ilk uzun yolumu Sapancaya yaptım. Giderken biraz gazladım ama dönerken 100km/h hızla yakış değerlerini görmek istedim. O nedenle tüm verileri dönerken resetledim. Aynı parkurda 3008 aracımla 3,8lt tutturmuştum.. Outback ile 4,4 lt. Yolun tamamına yakını Cruise control ve 95-105 arası sürratlerle, kesinlikle gaza gelmeden. İstanbul giriş ve Kozyatağı trafiği dahil. (Yolda ortalamam 4,2lt idi)

post-1530-145349135332_thumb.jpg

post-1530-145349135333_thumb.jpg

Orion    4
Orion

Buda eski aracımın tüketim değerleriydi aynı parkurda;

post-1530-145349135335_thumb.jpg

Aydın    5
Aydın

ben de dün akşam avcılar-e5-okmeydanı-hasdal-2. köprü-kozyatağı-içerenköy güzergahında (akşam 9 civarı sadece okmeydanı bağlantı ve topkapıda duraklama yaparak) toplam 59.8 km'de elde ettiğim değer. fabrika verisinin bu kadar altına düşmek süper. hem de sizdeki motor bendekinden daha güncel versiyon. ama tabi sizin motorun daha kendine gelmesi lazım. zamanla daha da düşer sizin değerleriniz

araçta eşim de vardı bu arada

post-201-145349135339_thumb.jpg

post-201-145349135341_thumb.jpg

Aydın    5
Aydın

aynı güzergahta mitsubishi lancer 1.5 düz vites aracımla (benzinli) 4.2 litre ortalama tutturmuşluğum da mevcuttur gerçi. yani ekonomik kullanma işini becerebiliyorum.

tabi bu değerleri forester aracımda fazla kasmadan elde ettim.