Jump to content
celaldaskin

LPG Kaynaklı Subap Ayarı Yaptıran Var mı?

Recommended Posts

erolkan    263
erolkan

13,2 çok değil mi abi?

zaten fabrika verisi 11.9lt benzinde..lpg de bundan daha fazlasini yaktigimiza gore nirmaldir diye geliyor bana..bi aralar 15lt yakiyordum :)

r@lph    9
r@lph

zaten fabrika verisi 11.9lt benzinde..lpg de bundan daha fazlasini yaktigimiza gore nirmaldir diye geliyor bana..bi aralar 15lt yakiyordum :)

13,2 çok değil mi abi?

15ten iyimiş :)

klas_043    0
klas_043

mehrabalar. arkadaşımda 2011 legacy var. sürekli 60 bine kadar lpg ile geldi. ama araçta hafiften bir sarsıntı sonrası motoru indirdi ve bende baktım inananı subapların yüzeyi eksoz ve emme subaplarında hiç tahribat erime v.s yoktu. ancak 3-4 ml boşlukluklar oluşmuş. ve şubap gaydlarını çelikle kaplama yoluna gidildi. Şu an araç güzel çalışıyoru ve 600 km oldu.

Cansu Çelik    0
Cansu Çelik

peki ne kadara mal oldu hocam bu işlem?

klas_043    0
klas_043

inanın tam bilmiyorum ama sizin için ögrenirim. şimdi arkadaşın bu halde iken yani subap gaydlarının çelikle kaplaması (aslında tam naslı birşey bilemiyorum ve görmedimde) ama bu şekliyle kaç km gidecek lpg de onu bizde merak ediyrouz. ama bildiğim birşey var kesinlikle subaplar değişmedi. bir conta ve birde o taşlama çelik kaplama işi yapıldı. yanılmışorsam 1000-1200 civarı ama tam bilmiyorum. ayrıyeten ben subapların yüzeyini gördüm araç ki bu araç 55-60 km arası lpg ile kullanıldı inanın subap yüzeyleri tertemizdi. bunu kendim gördüm.

septica_666    249
septica_666

Merhaba arkadaşlar,

2 çnceki aracım 1996 subaru legacy 2.0 GL önden çeker idi.idi.  2007 yılında 170.00 km'de iken lpg takılmış. aracımın son iki sahibini tanıyordum,aracı en iyi arkadaşımdan aldım. lpg takan sondan 3. sahibini de arkadaşım tanıyordu. ben aracı 2012 kasım'da 270 bin KM'de sattım. sadece ben 10 ayda aracımla 30.000 km yaptım  ;D evlilik sürecim vardı ,eşimle ayrı yerde çalışıyorduk, her haftasonu 400 km eşimin yanına gidiyordum,ve dönüş, 400 km daha  :'(

neyse velhasıl, ara. 100.000 KM lpg ile kullanıldı-( beyin stefanelli idi ) , araçta hiçbir sorun olmadı. hatta ben aracı o kadar zorlamama, sert kullanmama rağmen :) benden önce de 100 bin km araç lpg'de kullanılırken aracın motoruna anahtar değmemişti. hatta satarken, iyice kontrol ettirdiler aracı, motor çok sağlam dediler :!! ben sadece aracın rotillerini ve ön fren balatalarını değiştirdim 30 bin km'de

Ezcümle, Subaru kalitesi  ... 

engin67    4
engin67

1996 subaru legacy 2.0 GL önden çekerini ilk kez duydum !!

engin67    4
engin67

vallahi varmış çok şaşırdım  :)

septica_666    249
septica_666

1996 subaru legacy 2.0 GL önden çekerini ilk kez duydum !!

Hocam var tabiki.. Hatta 95-97  arası 2.0 GL ilanlarınını hala sürekli takip ederim, yarı yarıya önden çeker. ayrıca da önden çeker diye belirtiyorlar ilanda. :)

Tıpki 89-93 kasa Legacy'ler gibi, hatta onlarda 4x4 bulmak daha zor, muhtemelen ülkemizdeli 89-93 arası Legacy'lerin % 70-80'i önden çeker  :ohmy:

ahmetpsn    0
ahmetpsn

Merhaba 34 bin km düşük devirlerde olmak üzere 2009 1.5 otomotik imprezami LPG de kullandım tek bir sorun bile yaşamadım. Sonra 112500 bakımı için servise 100 bin km de gittim. Bakimlarim önden gidiyor. Bayraktar İzmir subap yakarsa aracın 5500 TL masrafı olacağını söyledi. Anında LPG yı kestim. Ancak benzin belimi kırdı. Aracı çok kısa mesafe şehir trafikte kullanıyorum.12.6 yakıyor. Sabitlendi ne fazla ne az. Uzun yolda 7 8 lt.yakiyor. aracımı 25 bin km dir kullanıyorum.3.5 yıl oldu alalı. En fazla on defa yokuşta 4500 devir üzerini görmüştür. Aracı zorlamaktan zerre kadar hazzetmem. Sirularim şunlar. 

1- araçta zerre kadar sıkıntı yok ama subaplarda sorun var mıdır nasıl öğrenebilirim.

2- bundan sonra sadece benzinde kullansam subap sıkıntım yine olur mu.

3-servis 100 bin bakımında triger için motoru indirirken bakmalı miydi subaplara. Çok kızgınım bana bilgi verilmeliydi belki değişim diyecektim iki defa işçilik vermeyecektim. Tam bin TL işçilik verdim zira. 

4- son olarak korkma kullan lpd de dermisiniz 7000 km maksimum yapıyorum bir yılda.o da 1300 km si bir hafta içinde Ankara git gel 

5- en son soru zavoli marka LPG takılı. Kullanmayacaksam da periyodik bakımını yapmak lazım mi.

Çok teşekkür ederim.

serkankucuk    151
serkankucuk

Subaplarınızda sorun varsa rolantide çalışırken arabada titreşim hissedersiniz, hem de kapılar açıkken kapıları sallayacak kadar.

Benzinde de binseniz 100-150 bin km.de subap ayarı gerekebilir, gerekmeye de bilir.

100 bin bakımı yapılırken subap ayarı yapılabilirdi ve dediğiniz gibi işçilikten kurtarmış olurdunuz.

Yılda 7000 km için LPG.ye gerek yok ama sonuçta sizin arabanızda sistem mevcut, bakımını yaptırıp kullanabilirsiniz.

septica_666    249
septica_666

1- Düşük devirde kullanarak, LPG'de en kötü 60 bin km'de Subap değişimi gerekir. Hatta 80 bine kadar gider Subap değişimi gider. 34 binden 60 bine 25 bin km. Var. 25 bin km'de, en kötü km'de 25 kuruş tasarruf etseniz, 6250 lira tasarruf yapar.

2- o 5500 liraya Subap değişimi yapan servise selam söyleyin. Subap değişimi orjinal parçalarla 3000-3500 lira arası tutar. En az 3000 lira cebinizde kalır. Sonraki seferde 60 bin km'de en en az yine km'de 25 kuruştan 15 bin lira cebinizde kalır. 3000 liraya Subap degistirirsiniz.

Bence LPG ile kullanın aracınızı, her km'de benzine verilen para israf benim görüşüm

praxis    53
praxis
17 saat önce, ahmetpsn :

Merhaba 34 bin km düşük devirlerde olmak üzere 2009 1.5 otomotik imprezami LPG de kullandım tek bir sorun bile yaşamadım. Sonra 112500 bakımı için servise 100 bin km de gittim. Bakimlarim önden gidiyor. Bayraktar İzmir subap yakarsa aracın 5500 TL masrafı olacağını söyledi. Anında LPG yı kestim. Ancak benzin belimi kırdı. Aracı çok kısa mesafe şehir trafikte kullanıyorum.12.6 yakıyor. Sabitlendi ne fazla ne az. Uzun yolda 7 8 lt.yakiyor. aracımı 25 bin km dir kullanıyorum.3.5 yıl oldu alalı. En fazla on defa yokuşta 4500 devir üzerini görmüştür. Aracı zorlamaktan zerre kadar hazzetmem. Sirularim şunlar. 

1- araçta zerre kadar sıkıntı yok ama subaplarda sorun var mıdır nasıl öğrenebilirim.

2- bundan sonra sadece benzinde kullansam subap sıkıntım yine olur mu.

3-servis 100 bin bakımında triger için motoru indirirken bakmalı miydi subaplara. Çok kızgınım bana bilgi verilmeliydi belki değişim diyecektim iki defa işçilik vermeyecektim. Tam bin TL işçilik verdim zira. 

4- son olarak korkma kullan lpd de dermisiniz 7000 km maksimum yapıyorum bir yılda.o da 1300 km si bir hafta içinde Ankara git gel 

5- en son soru zavoli marka LPG takılı. Kullanmayacaksam da periyodik bakımını yapmak lazım mi.

Çok teşekkür ederim.

Sizin LPG hakkında herşey 'i öğrenmeniz gerekiyor. Sorularınız çok. Etraflıca araştırmalısınız. Diğer türlü sağlıklı olmaz.

Erçay    2,380
Erçay

1-kompresyon testi ile subabların durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz

2-evet benzinde de kullansanız subabların belli bir ömrü var, benzin ile lpg arasında oluşan sıcaklık farkı %5 kadardır (iyi bir montaj iyi bir ayar ile )

3-Triger montajı ile subapların bakılması arasında bir bağlantı yok, Trigere bakarken subab bakılmaz ama subab yaptırırken triger değiştirilebilir. Yazdıklarınızdan anladığım halihazırda subabsal bir sıkıntınız yok. O yüzden bu konuda sinirlenmenize de gerek yok ama 100 bin bakımı için bin lira işçilik fazla keşke özel bir serviste işinizi yaptırsaymışsınız

4-LPG ile kullanın elbette derim, LPG'nin sağladığı kar subab masrafını fazlasıyla karşışıyor, @septica_666 zaten örneklemiş

5-Kullanmayacaksanız periyoduk bakımına gerek yok lakin arada sırada aracı lpgye alıp içindeki gazı suyu çevirin derim. Kullanacaksanız kesinlikle bakımını aksatmayın

doctor    73
doctor

Var olan lpg sistemini kullanin. Yanliz iyi bir lpg ustasi bulun oyle 3 dk da daha onceki bir araca yapilan ayari kaydedip ayar tamam diyen bir yere yaptirisaniz ömründen yersiniz. Iyi bir rolanti ve yol ayariyla bir sorun cikmaz, bosuna benzine dunyanin parasini verip aracinizdan uzaklasmayin.O0

ahmetpsn    0
ahmetpsn

Zaman ayırip verdiğiniz degerli yanıtlarınız için çok teşekkürler. 

İyi bir LPG ayarı nerede yaptıracağım İzmir'de. Bunlar çok ciddi sorunlar. Hiç önemli değil işini düzgün yapsın daha pahalı olsun. Maalesef bu konularda çok sikintiliyim.

4 saat önce, Erçay :

1-kompresyon testi ile subabların durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz

2-evet benzinde de kullansanız subabların belli bir ömrü var, benzin ile lpg arasında oluşan sıcaklık farkı %5 kadardır (iyi bir montaj iyi bir ayar ile )

3-Triger montajı ile subapların bakılması arasında bir bağlantı yok, Trigere bakarken subab bakılmaz ama subab yaptırırken triger değiştirilebilir. Yazdıklarınızdan anladığım halihazırda subabsal bir sıkıntınız yok. O yüzden bu konuda sinirlenmenize de gerek yok ama 100 bin bakımı için bin lira işçilik fazla keşke özel bir serviste işinizi yaptırsaymışsınız

4-LPG ile kullanın elbette derim, LPG'nin sağladığı kar subab masrafını fazlasıyla karşışıyor, @septica_666 zaten örneklemiş

5-Kullanmayacaksanız periyoduk bakımına gerek yok lakin arada sırada aracı lpgye alıp içindeki gazı suyu çevirin derim. Kullanacaksanız kesinlikle bakımını aksatmayın

Erçay    2,380
Erçay

İzmir konusunda bilgim yok, usta olarak bi KEmal ustayı duyduk oradaki arkadaşların tavsiyesi üzerine ama lpg konusunda tavsiye duymadık, geçen bir arkadaş mağduriyetini anlatmıştı izmir'de dönüşüm yaptırdıktan sonra 

İceberg84    3
İceberg84
24.08.2012 at 11:30, mscsi :

Merhaba, aslında avans süresinin arttırılması ile sübap sonunun önüne geçilebilir. Geç ateşleme ve fakir karışım sübapların baş düşmanı. Ben kendi aracımın haritasında +3 derece avans ile deneme yapmayı düşünüyorum. Fakir karışımı takip etmenin en iyi yoluda afr saati.

Belli bir süre geçebilirsiniz ama sonunda sübap değişimi kaçınılmaz olur, ayrıca sübap değişiminden sonra aracın düzen tutması da değişiyor bu araçlar benzin için yapılmış biz sadece km de az ödemek için hem kendimize hem araca zarar vermekten başka bişey yapmıyoruz. Yılda 8-10 bin km için araca lpg takmayı doğru bulmuyorum hem takım maliyeti hem de araca verdiği zararı göz önüne alınca kazancınız pek olmuyor.

Senih    12
Senih
20.06.2020 at 22:26, İceberg84 :

Belli bir süre geçebilirsiniz ama sonunda sübap değişimi kaçınılmaz olur, ayrıca sübap değişiminden sonra aracın düzen tutması da değişiyor bu araçlar benzin için yapılmış biz sadece km de az ödemek için hem kendimize hem araca zarar vermekten başka bişey yapmıyoruz. Yılda 8-10 bin km için araca lpg takmayı doğru bulmuyorum hem takım maliyeti hem de araca verdiği zararı göz önüne alınca kazancınız pek olmuyor.

Kesinlikle katılıyorum. LPG ucuz gibi gelebilir ama açtığı masraf çok fazla, hele ki SOHC motor yerine DOHC motora sahipseniz vah vah. Gözünüzü seveyim şu arabaları benzinli kullanın ve zevkine varın, hiçbir otomotiv firması LPG li motor yapmaz. yakıttan %30 kâr edeceğim diye 3-5 bin motor tamirine vermeyin. Hem cebinize yazık hem güvenliğinize...