Jump to content
Oktayt

Titreme Problemi

Recommended Posts

Oktayt    6
Oktayt

Merhabalar öncelikle,
Forumdaki paylaşımları okudum ancak tam aradığım cevabı bulamadığımdan Sizlere sıkıntımı anlatmak istedim, İnşallah bir çözüm bulabilirim.

99 Subaru Outback aracımda soğukta ilk çalışma devir herşey normal bir problem yok yaklaşık 2-3km düşük hızla gidiyorum hem evim hem işim çıkışı tali yol ve yan yol olduğundan hemde düşük devir ısınsın diye sakin kullanıyorum burada herşey normal anayola çıkıp bir süre gittikten sonra önce hafiften şiddetliye direksiyon titremesi bununla birlikte araba komple titriyor yolda zıplaya zıplaya gidiyor gibi, ayağımı gazdan çektiğimde daha da artıyor bu titreşim ve zıplama. Arabayı emniyet şeridine yanaştırıyorum frene bastığımda bu titreşim fren pedalınada yansıyor. Yürüme hızına düştüğümde sanki araç yükselip alçalıyormuş gibi oluyor sanki dört teker dede balon varmış gibi.Durup yeniden devam ettiğimde yapmıyor bir süre sonra tekrarladığıda oluyor hiç yapmadığıda. Rot balansa bakıldı lastiklerde (tel kırma vs ) sıkıntı olmadığı söylendi, Yazıyı baya uzatmışım kusuruma bakmayın. Sizce arabamın sıkıntısı nedir yardımlarınızı bekliyorum. 

Erçay    2,555
Erçay

Titreşiminde kasıt kasa titremesi gibi mi yoksa araç durduğu yerde de titriyor mu sanki gaz yemiyor ve stop edecekmis gibi olan titreme mi onu tam anlayamadım. Yoksa her ikisi mi? LPG var mı bu arada? 

Oktayt    6
Oktayt

Araç durduğunda hiçbirşey yok devirde dalgalanma titreme olmuyor, otomatik araçta ışıklarda beklerken D deki düşük titreme varya  N ye alınca oda kayboluyor, Lpg li araç benzinde full kullandım aynısını yapıyor. Titremeyi önce direksiyonda hissediyorum artarak kasada titremeye başlıyor. Gaz yememe stop edecekmiş gibi düşük devir sıkıntısıda yok.

Erçay    2,555
Erçay

Tamamdır şimdi mevzu daha kolay anlaşılır hale geldi.  İlk tahminim akslardan yaptığına dair. Aks körükleriniz yırtılmış ve akslar yağsız kalmış olabilir. Dönem dönem bilyalar yerine oturuyor dönem dönem oturmuyor gibi bir durum var.  Şöyle yapalım bu dediğiniz hadiseyi yaşadığınizda aracı seyir halindeyken boşa alıp bir de öyle gözlemleyin, bakalım durumda bir iyileşme olacak mı?

Oktayt    6
Oktayt

Teşekkür ederim hocam yardımlarınız için deneyip bilgi vereceğim.

Oktayt    6
Oktayt

Tekrar Merhabalar,

Bugünkü gözlemlerim şöyle, araba titremeye başladığında N ye aldığımda titreme yine devam ediyor, yol kenarına çekip durduğumda devam ettiğimde titreşim ve zıplama kesiliyor. Malum bugün sokağa çıkma yasağı olduğundan yollar boştu daha rahat bir şekilde test etme şansım oldu. Işıklarda kalkınca yada ilk kalkışta arabayı düşük ivme ile hızlandırdığımda bu problem hiç olmadı.

OguzhanK    68
OguzhanK

Hocam anlattıklarınıza ve tecrübeme göre varsayımlar yaparak yazacağım.İç dış bütün aks kafalarınızı kontrol ettirin rot balans ayarı yapılırken körükler kontrol edilmiştir ancak zamana bağlı olarak laleler aşınmış olma ihtimali var, benzer problem benimde başıma geldi uzun yolda körük yırtılmasından dolayı aks içindeki yağı boşaltmış ve tarif ettiğiniz gibi aracın bütün civarlarını titretiyordu, ilk çalıştırma ve yürüme esnasında titrememesinin sebebi aks içindeki gres soğukken katı durumda bu da boşlukları çok iyi dolduruyor hareket ettikçe katı durumdan sıvı duruma geçtiği için boşlukları dolduramayıp vibrasyona sebep oluyor. Yukarıda anlattığım olay benimde Tekirdağ dan Ankara'ya dönerken başıma gelmişti problemi söylediğim halde aracı kaldırıp aks körüğünü değiştirecek 1 usta bulamamıştım 1kg gres ve şamyel alıp kendim müdahele ettim ve o şekilde İstanbul a kadar gidip körük değiştirmiştim inşallah tandığınız kafası çalışan bir mekanikçi vardır.

Oktayt    6
Oktayt

Merhabalar Hocam,

Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim.Tekirdağ/Yeniçiftliğe yeni taşındım, işimde Silivride hiç tamirci bilmiyorum bu taraflarda onun için yılbaşından sonra araba Bayraktar Subaru ya gidecek Ümraniyedeki.

Erçay    2,555
Erçay
2 saat önce, Oktayt :

Merhabalar Hocam,

Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim.Tekirdağ/Yeniçiftliğe yeni taşındım, işimde Silivride hiç tamirci bilmiyorum bu taraflarda onun için yılbaşından sonra araba Bayraktar Subaru ya gidecek Ümraniyedeki.

Dediğim şeyi yaptınız mı sonuç ne oldu :)

Oktayt    6
Oktayt
2 saat önce, Erçay :

Dediğim şeyi yaptınız mı sonuç ne oldu :)

Hocam sabah dediğinizi denedim, N ye aldığımda da sarsıntı devam etti, arabayı durdurup hızı düşük bir ivmeyle arttırarak devam ettiğimde hiçbir sıkıntı olmadı ne titreme nede zıplama, bir önceki denemelerimde ani hızlanmalarda da bu saydıklarımı yapıyordu. Sonucu buradan paylaşırım. Tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. 

Osmançlşkn    110
Osmançlşkn

Aks ların yerini değiştirin, sağ sol yapın. Büyük ihtimal düzelecektir. Daha önce birkaç kişi yapmıştı. Hepsinde olumlu sonuçlandı

Oktayt    6
Oktayt

Merhabalar tekrardan,

Arabama dün akşam kavuştum, işlemlerle sağolsun kardeşim ilgilenmişti İstanbulda.

İlk olarak dört fren merkezi tamir kiti ile tamir edildi, diskler torna edildi balatalar değişti, sonrasında iç akslarda boşluk varmış onlarda tamir edildi. Arabam sürünüyormuş resmen bunlar yapıldıktan sonra uçuşa geçti.

Yardımlarınız ve fikirleriniz için tekrar tekrar teşekkür ederim.

Erçay    2,555
Erçay
4 saat önce, Oktayt :

Merhabalar tekrardan,

Arabama dün akşam kavuştum, işlemlerle sağolsun kardeşim ilgilenmişti İstanbulda.

İlk olarak dört fren merkezi tamir kiti ile tamir edildi, diskler torna edildi balatalar değişti, sonrasında iç akslarda boşluk varmış onlarda tamir edildi. Arabam sürünüyormuş resmen bunlar yapıldıktan sonra uçuşa geçti.

Yardımlarınız ve fikirleriniz için tekrar tekrar teşekkür ederim.

Geçmiş olsun, ağız tadıyla binmek nasip olsun inşallah :)