Jump to content
Sign in to follow this  
ThaMate

Manifold Açı Sensörü

Recommended Posts

ThaMate    21
ThaMate

Selamlar yeniden herkese.

2004 XT Forester sahibiyim. Geçenlerde araç yaığ ve suyu birbirine karıştırdı. Yağ soğutucu çatlamış.

Malum yenisi 2.000 TL. civarında... Usta iptal ettim dedi soğutucuyu. Yağ soğutucusu olmayan bir sürü araç var, bişey olmaz dedi; öyle biniyoruz.

Aracı böyle kullanmanın bir sakıncası olur mu, bize başka sorunlar çıkarır mı merak ediyorum. Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ancak başlıktan da anlaşılacağı üzere asıl derdim bu değil.

Araç şu an ilk çalıştığında, iyice ısınmadan 3.500 - 4.000 devirleri görüyor ama ısındıktan sonra 2.500'ün üzerine çıkmıyor.

Çektiğim eziyeti anlatamam. Azıcık yukarı meyilli bir yolda duraklamak zorunda kalırsam araç 50-60'a çıkana kadar sinir krizleri geçiriyorum.

İkinci fotoğraftaki parçaymış sorun çıkaran. 1.300 civarı fiyatlardan bahsetmişti usta. İlk fotoğraftaki parçayı ustaya da göstererek Çin'den aldım.

Meğerse aldığım şey TPS imiş. Gaz kelebeği konum sensörü galiba... Ortasındaki beyaz parça üstteki kırmızı ok yönünde dönüyor. Bize lazım olan, alttaki turuncu ok gibi saat yönünde dönen parça...

İsmi cismi nedir, başlıkta yazdığım manifold açı sensörü tabiri doğru mudur, bir parça numarası vs. var mıdır, nereden ne kadara bulurum bilen var mı?

Aracı benzin döküp yakmama ramak kaldı.

Lanet.jpeg

Bozuk.jpeg

Erçay    2,551
Erçay

soğutucu olarak Universal ürünleri kullanabilirsin. 

Tps sensöru dediğiniz gibi boğaz kelebeği konum sensörü, direnç vasıtasıyla belirli voltaj değerleri üzerinden ECU ile haberleşir. Boğaz konumunu ecuya bildirir, ECU da ona göre enjektörlere sinyal çıkarır.

Gelelim asıl meseleye sensör ismi yanlış muhtemelen, parça kodu parçanın üzerinde yazmıyor muydu? MAP sensöru gibi duruyor ama yine tam olarak yardımcı olmak için sensörün nerden sokuldugune dair bir resim paylaşır mısınız

55 dakika önce, ThaMate :

ThaMate    21
ThaMate
6 dakika önce, Erçay :

soğutucu olarak Universal ürünleri kullanabilirsin. 

Tps sensöru dediğiniz gibi boğaz kelebeği konum sensörü, direnç vasıtasıyla belirli voltaj değerleri üzerinden ECU ile haberleşir. Boğaz konumunu ecuya bildirir, ECU da ona göre enjektörlere sinyal çıkarır.

Gelelim asıl meseleye sensör ismi yanlış muhtemelen, parça kodu parçanın üzerinde yazmıyor muydu? MAP sensöru gibi duruyor ama yine tam olarak yardımcı olmak için sensörün nerden sokuldugune dair bir resim paylaşır mısınız

Kaputu açıp araca bakarken motorun solundan biraz aşağılardan bi yerden söküldü.

Fotoğrafta işaretlediğim yerler civarı bi yer olsa gerek. Usta takarken görmüştüm. Radyatörün oralara tırmanıp o işaretlediğim yerlerde bi yere zorla uzanıp takmıştı.

InkedMotor.jpg

ThaMate    21
ThaMate
10 saat önce, Erçay :

16 numaralı parça ise parça kodu 22633AA210

Screenshot_20201225-104938.jpg

Teşekkür ederim. Artık pazartesi, ustaya gösteririm bakalım o muymuş.

Bu arada Çin'den ilk fotodaki parçayı gönderen satıcıya gönderdiği şeyin saat yönünde döneninden istediğimi söyledim, var dedi.

Ekstra kargo parası (yaklaşık 70 lira) karşılığında, ilk gönderdiğini iade etmeme gerek olmadan yenisini gönderebileceğini söyledi.

İnşallah aradığım şeydir de çözerim sorunumu. Yoksa cinnete şu kadarcık kaldı. Evin önünde 300-500 metre bir rampa var, 20 ile çıkıyorum her akşam :(

Edit: O numaraya ulaşmışım daha önce. Yine Çin'den o numara ile arama yapınca (hep Çin diyorum, malum sitenin ismini yazmamın sakıncası olup olmadığını bilmediğimden) bana gelenin aynından buluyorum.

Satıcılardan birine sormuştum ortası hangi yöne dönüyor diye; saat yönünün tersine döndüğünü söylemişti, saat yönünde döneni sorduğumda olmadığını öğrendim.

Son bir şey daha: Aynı sitede şöyle bişey gördüm, gerçekten orijinal olma ihtimali var mı? Yeni bir konu açmak istemedim bunun için de. Umarım yasak filan değildir bunu yapmam:

https://tr.aliexpress.com/item/1005001657183298.html

Tabii gümrükten ne kadar ekstra çıkar, orijinalse bile burdaki satış fiyatıyla aynıya mı gelir hiç bir fikrim yok.

Edited by ThaMate

Erçay    2,551
Erçay

Yok hocam site ismi vermenizde link paylaşmanizda hiçbir sorun yok. Orjinal gibi duruyor verdiğiniz linkteki ürünler ama gelmeden bilemeyiz :) yaklaşık 150 dolar da kargo bedeli var yalnız. 

ThaMate    21
ThaMate

En yüksek fiyatı $88,84... Nakliye bedeliyle $236 ediyor yaklaşık. 8 liradan bile hesap etsek 1.888 TL.

Jaspa'dan bakıyorum şimdi, 3.205 TL. Ciddi fark var ama gümrükte çıkacak vergi ne kadar olur o var tabii.

Aldığım 90 liralık parçaya 16 lira çıktı. Aynı oranda çıksa yaklaşık 1.000 lira daha ucuza mal oluyor.

Şeytan dürtmüyor değil doğrusu :D

Erçay    2,551
Erçay
Bir saat önce, ThaMate :

En yüksek fiyatı $88,84... Nakliye bedeliyle $236 ediyor yaklaşık. 8 liradan bile hesap etsek 1.888 TL.

Jaspa'dan bakıyorum şimdi, 3.205 TL. Ciddi fark var ama gümrükte çıkacak vergi ne kadar olur o var tabii.

Aldığım 90 liralık parçaya 16 lira çıktı. Aynı oranda çıksa yaklaşık 1.000 lira daha ucuza mal oluyor.

Şeytan dürtmüyor değil doğrusu :D

Yarısı kadar vergi çıkar :)

ThaMate    21
ThaMate

Rapor vereyim, belki başına gelen olur:

Söz konusu parçayı bulduk yine aliexpress'ten. Göbeği saat yönünde döneni...

Bugün yerine takıldı. Onunla ilgili arıza gitti, şimdi de krank sensörü arızası veriyor.

Bu parça değişmeden önce araç yukarda da anlattığım gibi belli devirlerin üzerine çıkmıyor ve aynı zamanda bir türlü hızlanmıyordu.

Hızlanma sorunu çözüldü. Maşallah epey iyi şimdi ama hala ilk çalıştırdığımda 3.500 - 4.000; zamanla ısınınca 2.500 devrin üzerine çıkmıyor.

Yarın da onunla ilgili bakımlar yapılacak bakalım.

Erçay    2,551
Erçay
Bir saat önce, ThaMate :

Rapor vereyim, belki başına gelen olur:

Söz konusu parçayı bulduk yine aliexpress'ten. Göbeği saat yönünde döneni...

Bugün yerine takıldı. Onunla ilgili arıza gitti, şimdi de krank sensörü arızası veriyor.

Bu parça değişmeden önce araç yukarda da anlattığım gibi belli devirlerin üzerine çıkmıyor ve aynı zamanda bir türlü hızlanmıyordu.

Hızlanma sorunu çözüldü. Maşallah epey iyi şimdi ama hala ilk çalıştırdığımda 3.500 - 4.000; zamanla ısınınca 2.500 devrin üzerine çıkmıyor.

Yarın da onunla ilgili bakımlar yapılacak bakalım

Geçmiş olsun tekrardan. İlginç bir sorun gerçekten

ThaMate    21
ThaMate

Teşekkür ederim. Şu kalan problemi de çözersek rahat bir nefes alacağım.

Ardından da çocukları günübirlik bir yerlere götüreceğim kısmetse :)

Tabii çocuklar bahane... ;D

ThaMate    21
ThaMate

Nasıl bir dert yumağının içine düştüysem; bu sefer de radyatör gitti.

Su sızıyordu bir iki yerinden, bugün göndermişler radyatörcüye. Kaynak yapamam çok zayıf demiş.

Ömrü doldu anlaşılan. Bir çözüm bulamazlarsa bi de radyatör aramaya gidecez bakalım :'(

ThaMate    21
ThaMate

Radyatörü değiştirmem gerekirse diye bakınıyorum. Yeni konu da açmayayım dedim, zaten tozlu raflarda bir radyatör konum varmış.

Kale'nin sitesine baktım, ki inşallah doğru bakmışımdır, orda kalınlığı 16 yazan bir radyatör gördüm. Gerçi fiyat yazmıyor ama... Şu:

https://katalog.kaleoto.com.tr/urun/299936

Bir de başka yerde yine kale ama kalınlığı 26 olan bir tane buldum:

https://www.ustaparcaci.com/otoyedekparca/94747-radyator-forester--340x688x26

Bunu alsam işimi görür mü ne dersiniz? Aracı pek sakin kullanan biri değilimdir.

Edited by ThaMate

Erçay    2,551
Erçay

Kalın tıp radyatör tavsiye ederim. Kullananların hepsi memnun. Hiç düşünmeyin

ThaMate    21
ThaMate

Kalın olan ikinci linkteki 26 kalınlık olan galiba. Değiştirmekten başka çare yok derlerse onu alayım bari. Teşekkür ederim :)

ThaMate    21
ThaMate

Bu ustaparcaci.com inşallah güvenilir bir yerdir. İletişime geçtim, şasi numarasından baktılar. Bana uygun olan şunu almam gerektiğini söylediler:

https://www.ustaparcaci.com/otoyedekparca/94813-radyator-forester-360x688x26

Siparişi verdim bakalım bugün ama dertler bitmiyor. Bütün sensörler sırayla hata verecek bu gidişle.

Şimdi de P0365 hatası nedeniyle eksantrik mili konum sensörü müdür nedir onun peşine düştüm :(

22056AA091 diye bir parça numarasıyla araştırıyorum bakalım. Fiyatı da maşallah, aliexpress'te $140cık :'(

Şu suyla yağ birbirine karıştığından beri anam ağladı. Ne zaman nerede arıza vermeyi bırakacak bakalım.

Erçay    2,551
Erçay

Vallahi benim bile canım sıkıldı ama iyi olan şey ise düzelttikce düzeliyor olması tekrar aynı hataları vermemesi, aynı işi tekrar tekrar yapmak veya sürekli aynı arıza ile uğraşmak daha çok can sıkar. 

ThaMate    21
ThaMate

Düzeliyor düzelmeye de... Araba düzelirken biz yamuluyoruz :(

Bu sefer ucuza da yırtamayacağız belli ki.

Her yer bembeyaz oldu burda da. Radyatör bir an önce gelse bari.

Şu sensör de iptal edilmiş durumda. İnşallah başımıza başka işler açılmaz.

Erçay    2,551
Erçay
5 saat önce, ThaMate :

Düzeliyor düzelmeye de... Araba düzelirken biz yamuluyoruz :(

Bu sefer ucuza da yırtamayacağız belli ki.

Her yer bembeyaz oldu burda da. Radyatör bir an önce gelse bari.

Şu sensör de iptal edilmiş durumda. İnşallah başımıza başka işler açılmaz.

İnşallah ağız tadıyla binmek nasip olur en kısa sürede, kar varken Subarunun yatması acı verici :)

ThaMate    21
ThaMate

Yeniden selam... Erçay hocam biniyoruz şu an ama çok da ağız tadıyla olduğu söylenemez :(

En son alt takım yaptırdım ama arka dikmeleri bulamamışlar. Metrik 12 arka dikme lazım; nerden nasıl bulunur bilmiyorum.

İnternete bakıyorum; teleskop yapımıyla ilgili bişeyler bulunup geliyor :D

Tabii asıl derdim şu an kam mili pozisyon sensörü :'(

İç piyasada bulamadık. Yurt dışı 3 site buldum, güvenip alamıyorum. Daha önce yurt dışından alışveriş yapan varsa güvenilir site tavsiyesine ihtiyacım var.

Üç dedim ama ebay filan saymadım. Orda fiyatlar $100 üzerine çıkıyor. ya da pound...

https://www.blackhawkjapan.com/products/subaru-22056aa091

http://www.jp-carparts.com/subaru/part_detail.php?maker=subaru&car_baseid=F30000&type=S10&cartype=018&fig_id=090&part_id=22056 &part_code=22056AA091

https://www.amayama.com/en/part/subaru/22056aa091

Yukarıdaki üç site hakkında fikri olan var mı? Hangisinden alışveriş yapabilirim?

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

Erçay    2,551
Erçay

Amayamadan alışveriş yapan arkadaşim oldu. Sorun yaşamadı, partsouq üzerinden çok alışverişim oldu. Rockautodan da alışveriş yapan kişiler biliyorum

ThaMate    21
ThaMate

Partsouq'ta yok hocam parça ya. O da aklıma ilk gelenlerden de...

Amayama'yı değerlendireyim olmazsa. Herhalde en ucuzu da o olması lazım :)

Teşekkür ederim görüşlerin için.

Dün bakınırken parçayı aramama sebep hata koduna, sensörün bağlantı yerlerine nüfuz eden suyun sebep olduğuna dair bir kaç yazı gördüm forumlarda.

Ustayla bi konuşacağım bakalım. Su kurumuşsa belki normale dönmüştür ya da bir temizlik filan deneriz. Olmadı amayama'dan alacağım artık.

ThaMate    21
ThaMate

Konuştum ustayla, o sensörün çoktan fatihasını okuduk dedi.

Nihayet 5 dakika önce amayama'dan ödemesini yapıp siparişini verdim yenisinin.

İnşallah tez zamanda kavuşuruz.

Erçay hocam valla hakkını helal et; her derdimde senin yardımına güvenip yazıyorum buraya sürekli, kusura bakma.

Bir derdim daha var, belki ona da bir fikir verir, ışık tutarsın.

Bugün farları temizlettim, led far taktırdım filan ama elektrikçi far kapaklarımın olmadığını söyledi.

Bulmam gerektiğini, yoksa yapılan işin boşa gideceğini de ilave etti.

İnternete bakındım biraz ama bulamadım ayak üstü bakarken. Far kapağı nerden bulurum bir fikrin var mı?

Sign in to follow this