Jump to content
Onur29

Hararet ışığın yanıp sönmesi

Recommended Posts

Onur29    19
Onur29

Merhaba subaru severler, ben radyatör değişikliği yaptım ama teybin alttaki petek sağ yolcu ayak ve ön cam sağ tarafı soğuk üflüyordu usta bugün git yarın gel dediği için daha baktıramadım klaperi şimdi şu olay başımdan geçti. 

Evden çıktım ortalama 4 km gittim kalorifer cam kısmındaydı ısı derecesi normaldi aniden soğuk üfledi ve hararet ışığı kırmızı yanıp söndü 6 defa hemen sağa çektim ama daha yanmadı fan açtımı hatırlamıyorum 1 dakka çalışırken motorun altına üstüne hortomlara baktım sonra istop ettim su deposu ve radyatöre baktım herşey on numara sıkıntı yok kaçak köçek yok biraz bekledikten sonra aracı çalıştırdım hararet ışığı rutin şekilde çalıştı sorun yok ve dahada yanmadı. Fakat araç dururken kalorifer soğuk gaza bastığımda sıcak üflüyor veya sabit hızda giderken soğuk gaza bastığımda sıcak üflemeye başlıyor. Arkadaşlar yıllarca bu markanın hayaliyle yaşayıp en sonunda aldım sonra motor masrafı radyatör vs vs derken aynamıda kırdılar ya bana iyi bir hoca bulun beni arabamı okusun yada ben bu aracı yakayım. :))

Erçay    2,551
Erçay

Radyatör değişikliğe yaptınız, haliyle su antifreeze vs de değişti ama sistemde hava kaldı mı kalmadı mı o önemli, sistemin havasını aldırın. Kalorifer peteğine iki hortum girer o.hortumlari.elle yoklayın ikisi de sıcak mi soğuk mu ılık mi? İkisi de esit sıcaklıktaysa petek tıkalı olabilir giriş soğuksa devirdaim debisi yeterli gelmiyordur ki gaza basınca ısıtıyor demeniz de bunu destekliyor aslında, giriş sıcak çıkış iliksa sorun yok demektir :) bu durumda klape moturuna baktırın. Radyatör kapağıni da kontrol edin

Onur29    19
Onur29
14 saat önce, Erçay :

Radyatör değişikliğe yaptınız, haliyle su antifreeze vs de değişti ama sistemde hava kaldı mı kalmadı mı o önemli, sistemin havasını aldırın. Kalorifer peteğine iki hortum girer o.hortumlari.elle yollayın ikisi de sıcak mi soğuk mu ılık mi? İkisi de esit sıcaklıktaysa petek tıkalı olabilir giriş soğuksa devirdaim debisi yeterli gelmiyordur ki gaza basınca istiyor demeniz de bunu destekliyor aslında, giriş sıcak çıkış iliksa sorun yok demektir :) bu durumda klape moturuna baktırın. Radyatör kapağıni da kontrol edin

Merhana erçay bey üstteki sıcak alttaki ılık alttaki borunun kelepçesinden su akıtıyor damla damla. Elektrikçi ustayı aradım o değişti dedi hava yapmıştır dahada gidemedim. Bunların hava alma olayını otomatik diye biliyordum.

20201220_151634_HDR.jpg

Erçay    2,551
Erçay

Otomatik olmaz, havasını almanız lazım, prosedürü biliyorsanız kendiniz de yapabilirsiniz, zor bir işlem değil. Bilmiyorsanız ve kendiniz yapacaksanız anlatabilirim de :)

Onur29    19
Onur29

Takside çalıştığım için sanayiye yolum düştü radyatörcüye uğradım anlattım diyorki hava olayı değil klaper bakılması lazım bende dedim abi herkes hava olma ihtimalini %80 diyor sen niye öyle diyorsun dediki sadece bir ihtimal. Yani şansımız ihtimallere kaldı. Valla erçay bana anlatta yapayım sana dua edeyim yoksa gerçekten hocalık duruma düştüm arabadan soğudum mahkeme olayım bitsin hemen satıp veya takasa girecem 2.0 ile

Erçay    2,551
Erçay

Radyotor haznesine bir huni koyacakskn, huniyi suyla dolduracaksin, araç çalışacak rölantide, kaloriferi sıcağa alıp aç, kalorifer peteğine de şu devir daim etsin, huniden su eksilirse ekle, araç fan açsın kapatsın, tekrar açsın ve tekrar kapatınca işlem tamamdır. Bu süreç boyunca huniyi gözlemlersen zaten kabarcıklari görürsün. Aracı stop edip soğuttuktan sonra ilk calistma öncesinde yine su eksik mi değil mi kontrol edersin. Genleşme kabındaki su max seviyenin üstünde olmasın altında da olmasın

Bu arada o alt kelepçeyi de normal metal bir kelepçe ile değiş eğer damlatma varsa hava da çeker soğuyunca

Onur29    19
Onur29
Bir saat önce, Erçay :

Radyotor haznesine bir huni koyacakskn, huniyi suyla dolduracaksin, araç çalışacak rölantide, kaloriferi sıcağa alıp aç, kalorifer peteğine de şu devir daim etsin, huniden su eksilirse ekle, araç fan açsın kapatsın, tekrar açsın ve tekrar kapatınca işlem tamamdır. Bu süreç boyunca huniyi gözlemlersen zaten kabarcıklari görürsün. Aracı stop edip soğuttuktan sonra ilk calistma öncesinde yine su eksik mi değil mi kontrol edersin. Genleşme kabındaki su max seviyenin üstünde olmasın altında da olmasın

Bu arada o alt kelepçeyi de normal metal bir kelepçe ile değiş eğer damlatma varsa hava da çeker soğuyunca

Hepsinden önce alttaki su kaçıran kelepçeyi değişecem. Araç çalışacak radyatöre huni ve içinede su koyup kalorifer sıcakta çalışacak fan iki defa açıp kapattıktan sonra işlem bitiyor. Başka bir işlem yapmaya gerek yok anladığım kadarıyla.

Kalorifer peteğine su devir daim etsin yazdın ya ona bişey yapmayacam herhalde.

Pazar günü bunu uygulayacam inş. Buarada dikiz aynamı biri üzerine kapattı anahtarı on konuma getirdiğimde ayna motoru ötüyor düğmeye bastığımda aynam kapatıp açmıyor ama ses geliyor dişliyi kırdı burda yapan yok ayna tamiri yapan yer veya iç malzemesini satan yer varmı ben söküp yaparım

Erçay    2,551
Erçay

Kaloriferi sıcağa verip açık konuma getirmeniz kalorifer peteğine su devirdaimi yapmasını sağlar. Extra birşey istemez. Ayna konusunda ise önce aynayı söküp dağıtın durumuna bakın, fiziki bir arıza mi var durumu nedir ona göre aksiyon alırsınız

Onur29    19
Onur29
14 dakika önce, Erçay :

Kaloriferi sıcağa verip açık konuma getirmeniz kalorifer peteğine su devirdaimi yapmasını sağlar. Extra birşey istemez. Ayna konusunda ise önce aynayı söküp dağıtın durumuna bakın, fiziki bir arıza mi var durumu nedir ona göre aksiyon alırsınız

Yardımın için sonsuz teşekkür ederim.

mustafayk    67
mustafayk
10 dakika önce, Erçay :

Rica ederim forum bu yüzden var zaten :)

Sen bi dahisin bebeğimmmm