Jump to content
c.ongoren@hotmail.com

XV lastik kararsızlığı

Recommended Posts

c.ongoren@hotmail.com    3
c.ongoren@hotmail.com

2 hafta önce 2014 xv sahibi oldum. Üzerindeki lastikler daha çok asfalt kullanımına uygun. Ben aracı alma nedenim arada araziye çıkıyorum, offroad değil tabi. Bozuk toprak taşlı çakıllı yollar. Karda buzda kullanmaya niyetim yok ,zaten  İzmir buna gerek bırakmıyor. orjinal ölçülerde (225/55/r17 ) A/T lastik yok. 225/60 veya 215/60 alsam sorun çıkarmı. ? benim lastikte amacım taşlı çakıllı yollarda lastik yıpranmasın kesilmesin, patlamasın. Bir de michelin latitüde cross var, 225/55 ölçülerde. şu üç lastik arasında kararsız kaldım: yokohama geolandar g015 215/60, bf goodrich urban terrain 215/60, michelin latitüde cross 225/55,. Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Erçay    2,555
Erçay

Bf goodrich için güzel yorumlar var bahsettiğiniz koşullar için, kullananlar çok memnun. Dediğiniz ölçüler sorun çıkarmaz. Lastik ebat değişikliği ilgili hesaplama cetvelleri var. yüzde 3'e kader değişim farkı sorun teşkil etmiyor

serkankucuk    154
serkankucuk

Arada araziye girmek için A/T lastik kullanmaya gerek yok bence çünkü asfaltta gürültülü, ıslak tutuşu çok kötü oluyor bu lastiklerin.

XV kullanırken lastik yenilemek istediğimde ben de benzer araştırmalar yaptım sonra gittim yine Yokohama Geolandar aldım çünkü asfaltta iyi arazide de iş görüyor. Tabi sert koşullara gelmez, sarp kayalık yerde yarılabilir. Hafif arazi koşullarında sorun çıkarmaz.

Sizin girmeyi planladığınız arazi koşulları nasıldır?

c.ongoren@hotmail.com

Benim daha çok gireceğim arazi toprak orman yolları. Sert zemin üzerinde taşlık olabiliyor çukurlar olabiliyor. Kayma gibi bir derdim yok, yeterki lastik kesilip patlamasın. Aynı zamanda şehir içi ve otoban kullanımı olacak, gerçi çok sürat yapmam, en fazla 120-130 km. Yinede yol tutuşu iyi olsun isterim. Sanırım bu durumda en iyi seçim bf goodrich urban terrain gibi duruyor. %90 on road %10 of road özellikli. Geolandar AT g015 asfaltta yol tutuşu konusunda kararsızım.

c.ongoren@hotmail.com

Aslında gönlümde yatan aslan geolandar g015. Fakat asfalt kullanımı konusunda çekincelerim olduğu için biraz uzak durdum gibi. eski model xv lerde üzerinde gelen orjinal lastik geolandar g95 miş galiba, şu anda üretilmiyor . bunun eşdeğeri g015 olduğu için bir ara düşündüm ama dediğim gibi asfalt kullanımı beni düşündürüyor.

6 saat önce, serkankucuk :

Arada araziye girmek için A/T lastik kullanmaya gerek yok bence çünkü asfaltta gürültülü, ıslak tutuşu çok kötü oluyor bu lastiklerin.

XV kullanırken lastik yenilemek istediğimde ben de benzer araştırmalar yaptım sonra gittim yine Yokohama Geolandar aldım çünkü asfaltta iyi arazide de iş görüyor. Tabi sert koşullara gelmez, sarp kayalık yerde yarılabilir. Hafif arazi koşullarında sorun çıkarmaz.

Sizin girmeyi planladığınız arazi koşulları nasıldır?

Sizin aldığınız geolandar hangi modeliydi?

serkankucuk    154
serkankucuk
11 saat önce, c.ongoren@hotmail.com :

Aslında gönlümde yatan aslan geolandar g015. Fakat asfalt kullanımı konusunda çekincelerim olduğu için biraz uzak durdum gibi. eski model xv lerde üzerinde gelen orjinal lastik geolandar g95 miş galiba, şu anda üretilmiyor . bunun eşdeğeri g015 olduğu için bir ara düşündüm ama dediğim gibi asfalt kullanımı beni düşündürüyor.

Sizin aldığınız geolandar hangi modeliydi?

Bendeki eski XV'ydi ve dediğiniz gibi onun orijinal lastikleri olan G95 üretilmiyordu ben de başka bir XV'den çıkan ve benimkilere göre baya yeni olan G95'leri almıştım.

Asfalt kullanımınız daha çok olacaktır mutlaka, sonuçta şehir içi kullanımı için başka bir aracınız yoksa mecbur XV gündelik aracınız olarak da hizmet edebilmeli. En azından benim için öyleydi ve asfaltta güven vermeyen bir lastik kullanmak istemedim o yüzden. Ben G95'leri epey zorladım hem 5-6 yaşına gelmiş haldeyken, abartı gelebilir ama Körfez pistine bile çıktım :) o yaştaki hali bile asfalta gayet iyi tutunuyordu sadece ıslak kuru geçişinde veya yağmurun ilk başladığı dakikalarda biraz kayabiliyor ama yağmur sağnak şeklinde yağarken lastikler de artık iyice ıslandıysa yine gayet iyi yolu tutabiliyor.

Muadil olarak ben de Michelin Latitude Cross ve Continental CrossContact düşünüyordum ama Continental'e daha yakındım açıkçası, kullanan bir arkadaşım da olduğu için.