Jump to content
kenanccc

Subaru Forester Ateşleme Bobini

Recommended Posts

kenanccc    11
kenanccc

Merhaba arkadaşlar,

Son bir hafta içinde motor ışığı, traction kontrol ve yanıp sönen cruise kontrol ışıklarını iki defa yaktırmamdan ötürü arabanın önce maf ve boğaz kelebeği temizliğini yaptırdım. Sonrasında yine yakınca bu sefer bobin-buji değişimi geldi mi diye düşündüm. Hata kodu 1. silindirde ateşleme hatası veriyordu. Bujiler 15000 km öncesinde değiştiği için araba da 160bin kmyi devirdiği için bobini değiştirdik. Usta ateşlemenin iyileştiğini söyledi. Şu an için henüz bir hata daha almadım. Bobin değişimi kaç kmde bir yapılabilir onu sormak istedim. Malzemeler pahalı olduğu için değişim erken mi olmuş diye düşünmüyor değilim :) Araçta daha önce 90 bin civarında değişmiş sanırım ve bu 2. değişimi diye hissediyorum. Maf sensörüyle de sorunum var. Düzgün okumuyormuş eleman. Onun da ülkede gerek orjinali gerekse 2. eli çok pahalı olduğu için aliexpressten parça numarasıyla sipariş verdim. Fiyatı 2. elin onda biri fiyatına. Umarım iş görür de o beladan da kurtulurum :)

Edited by kenanccc

Erçay    2,494
Erçay

Öncelikli geçmiş olsun, çıkan bobinler orijinal miydi yoksa yan sanayi mi? Bobin ve akışmetre gibi önemli parçaların yan sanayisini kullanmak pek sağlıklı değil ömürleri de çok uzun olmuyor 

kenanccc    11
kenanccc

Merhaba Erçay Hocam,

Şu anda takılı olan ve yanlış okuyan hava akış metresi orjinal ama çıkan bobini bilmiyorum. Taktırdığım bobin de orjinal. Şansıma fiyatının piyasaya göre ucuz olduğu bile söylendi.  Bobine bu kadar para verince çok da sevinemedim doğrusu :)

Aliexpressten getirteceğim hava akış metresi denso marka gözüküyor muadil ürün. Ömrü isterse 1 sene olsun yine alırım diye düşünüyorum o derece iyi fiyata. Yorumlarında kullananların memnun olduğu arabalarının düzeldiğini söyleyenler var.

Erçay    2,494
Erçay

Orjinal denso ise yine iyi ama geneli orijinal çıkmıyor diye uyarmak istedim. Herşey gönlünüzce olsun inşallah. Geldiğinde tecrübelerinizi yazın ki arkadaşlar da üründen istifade etsin veya uzak dursun :)

kenanccc    11
kenanccc

Çok saolun Erçay hocam. İnşallah düşündüğüm gibi olur da hem kendime hem de gruptan ulaştıklarımıza faydası dokunan bir iş yapmış olurum.

Erçay    2,494
Erçay

İnşallah, akısmetre karışımın önemli bir parçası, yoksa kendi içinde çok karmaşık bir devre yapısı yok :)

mustafayk    52
mustafayk

Bilgiler için teşekkürler erçay bey