Jump to content
atakanikal

İmpreza GC8 2.0 GT vs Blobeye 2.0 WRX

Recommended Posts

atakanikal    2
atakanikal

Herkese merhaba. Foruma yeni katıldım. 3 yıldır kullandığım 2017 trafiğe çıkışlı 1.6 TDI Jetta aracımı satıp bir impreza sahibi olma niyetindeyim. Tıp fakültesi son sınıf öğrencisiyim ve aracımı günlük olarak işe git-gel ve nadiren uzun yol şeklinde kullanıyorum, yilda ortalama 20.000 km yol yapiyorum. Kendimi bildim bileli motor mekaniğe çok meraklıyım ve İstanbul'da sanayi çevrem az çok var. Yaşım çok geçmeden biraz güçlü ve ruhlu bir araç kullanmak istiyorum, fiyat olarak da bana uygun olduğu için imprezalara yöneldim. GC8 2.0 GT veya Blobeye kasa 2.0 WRX alma niyetindeyim. Daha önce hiç binmedigim ve hiç bilmedigim bir araç olduğu için sizlere danışmak istiyorum. Yakıt olarak şu an kullandığım araçtan kat kat fazla yakacağının bilincindeyim.

Günlük kullanımda nasıldır, sıcak havada, uzun yolda hararet vs. problemleri var mıdır?

Gündelik olarak kullanmaya uygun araçlar mıdır? 

Kronik olarak çok masraf/zaman alacak araçlar mıdır?

Aracımı hep dikkatli ve titiz kullanırım fakat imprezalara hep kırılgan araçlar derler bu konudaki görüşleri de merak ediyorum.

Son olarak ise usta bulunup bulunmayacağını merak ediyorum. Normalde İstanbul'da ikamet ediyorum, burada ustası bol fakat iç Anadolu'da veya sahil kesimlerinde boxer motor ustası ne kadar bulunur bilinmez.

Değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim, saygılarımla.

Eren YKZ    68
Eren YKZ

Merhaba,

Orjinal stok bir Subaru üzecek bir makine değil kronik diyeceğimiz sıkıntısı  olmasa da Blobeye GC8'den daha yeni olmasına rağmen en yenisi bugün 15 yaşında ve 3 yaşındaki Jetta model aracına göre daha masraflı olacağı kesin.Ancak stok halleri ile günlük kullanıma uygun ve daha sıkıntısız araçlar.Kırılganlık bilinçsiz  yüklenen araçların motor bloğu veya şanzıman kırması vs konuları.Büyük şehirlerin dışında Subaru Servisi bulmak zor ama birçok şehirde yardımcı olabilecek arkadaşlar bulmak kolay.

Serkan-sbr20    27
Serkan-sbr20

Düzgün kullanılmıs temiz stock bir wrx üzmez aksine büyük keyf alır ve ben buncayıl arabaya binmemişim bile diyebilirsin parça konusunda Turkiyenin neresinde olursan ol sıkıntı yaşayacağın bir marka degildir subaru dahaa fazlasi için buradan herturlu yardimi alabilirsin inşallah gönlüne göre olur

atakanikal    2
atakanikal

Değerli yanitlariniz için çok çok teşekkür ederim, sanıyorum ki mesele temizini bulmaktan başlıyor. Motor içi ve yürüyen aksam için 7-8 bin lira gibi bir bütçe ayırıp binmeden önce aracı az çok yenilemeyi de düşünüyorum. Bu şekilde icim daha rahat bir şekilde binebilirim günlük olarak. 

Şu anki arabamdan daha masraflı olacağını kabullenmiş durumdayım :)

Peki temiz araç bulma konusunda nasıl önerileriniz var? Malum sitede genel olarak galeriler üzerinden yürüyor piyasa. Tanıdıktan veya referanslı bir ustanın elinden geçmiş bir araç almak her zaman daha avantajli diye düşünüyorum.

WRX STİ 2.0 lar hakkında ne düşünüyorsunuz peki? 15-20 bin lira daha koyup sti almaya değer mi sizce?

Bir saat önce, Erçay :

Söylenecek söz kalmadı :)

Her türlü yorum ve fikriniz benim için değerlidir hocam, esirgemeyin :)

Erçay    2,435
Erçay

Zevkler renkler tartışılmaz tabi ama Stock hali 280 beygir olan, yaşı itibariyle daha genç, metal yorgunluğu daha az, konfor ve donanım olarak daha zengin olan, sadece japon pazarında satılan ve gümrük ile ülkemize girmiş bir spec b ilanda halihazırda, bilmiyorum tercih eder misiniz ama bı bakın şu ilana, aracı ve sahibini tanımıyorum bu arada :))

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-subaru-gt-spec-b-turbo-280-hp-turkiye-de-esi-yok-sifir-forged-motor-859505107/detay

8 dakika önce, atakanikal :

WRX STİ 2.0 lar hakkında ne düşünüyorsunuz peki? 15-20 bin lira daha koyup sti almaya değer mi sizce?

Buna cevap vereyim tabi, evet değer, sadcee motor içi geliştirme yok, yürür malzeme de üst sınıf :)

atakanikal    2
atakanikal
14 dakika önce, Erçay :

Zevkler renkler tartışılmaz tabi ama Stock hali 280 beygir olan, yaşı itibariyle daha genç, metal yorgunluğu daha az, konfor ve donanım olarak daha zengin olan, sadece japon pazarında satılan ve gümrük ile ülkemize girmiş bir spec b ilanda halihazırda, bilmiyorum tercih eder misiniz ama bı bakın şu ilana, aracı ve sahibini tanımıyorum bu arada :))

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-subaru-gt-spec-b-turbo-280-hp-turkiye-de-esi-yok-sifir-forged-motor-859505107/detay

Buna cevap vereyim tabi, evet değer, sadcee motor içi geliştirme yok, yürür malzeme de üst sınıf :)

Hocam çok teşekkür ederim, aracın da maşallahı var. Aslında station wagonlari çoğu kişinin aksine çok begenirim shootingbrake karoserler hep çok hoşuma gider fakat içimde hep sedan impreza vardı :) o yüzden ben acele etmeden wrx, sti veya 2.0 gt kovalamaya devam edeyim :) İstanbul'da birkaç ustaya da soracağım bu aralar belki referans olabileceği, keyfe keder satmayı düşünen araç sahipleri vardir.

atakanikal    2
atakanikal
52 dakika önce, Erçay :

Yarın bir iki kulağı delik kişilere sorucam :)

Teşekkür ederim :)