Jump to content
afsy

Bakım İçin Tavsiye

Recommended Posts

afsy    25
afsy

Merhaba arkadaşlar, yaşadığım bazı sıkıntılardan sonra fırsat bulup foruma girebildim, özlemişim forumu okumayı. 2016 Şubat ayında aldığım 2008 Forester'ımla 4 yılı tamamladım. Geçen yıl yaptırdığım bakımın üzerinden 15 ay geçti, henüz 5 bin km olsa da bakım yaptırmak istiyorum. Araç 178 bin km'de 30 bin km'dir lpg ile kullanıyorum. Aslında ekonomik durumum iyi değil ama ağır bakım yaptırsam mı diye aklımdan geçiriyorum. Sizlerden tavsiye almak istedim, yağ olarak Motul 5/30 düşünüyorum. Fikirlere açığım, şimdiden teşekkürler...

Senih    12
Senih

Motul 5W/40 8100 serisi tam sentetik.

afsy    25
afsy

Motul 8100 X-Cess 5W-40 Motor Yağı LitreMotul 8100 X-CLEAN 5W40 4 LitreBunların farkı nedir?

Erçay    2,379
Erçay

Araç üreticilerinin belli standları oluyor, şu sertifikaya sahip yağı tercih edin diye içinde barındırırdiklari sertifikalar farklı, iki yağında teknik veri sayfasına girer aralarında ne gibi farklar var bakabilirsiniz, büyük farklar yoktur ama... Google'a motul 8100 xcess 5w40 TDS yazarsanız teknik veri sayfasına gözatabilirsiniz. İki yağ arasındaki farktan ziyade aracınızın ne istediği önemli, gerçi Subaru'da özel koda pek rastlamadım belki üst modellerde olabilir genelde sadece yağ sınıflandırması istiyor. Mesela benim aracım için API standarinda SM olması lazım, SM ve daha üstü demek bu, üst standart alttakileri de karşılar, daha yeni teknoloji yani, örnek vermek gerekirse attığınız yağ SN sınıfi, ben kullanabilirim ama SL sınıfında olsaydı kullanamazdim. :)

Bu arada sonn bakımda da Motul XCess 8100 5w40 kullandım, onu da belirteyim deidm :)

Biraz beyin yakar ama güzel konudur :)

mustafayk    35
mustafayk
16 saat önce, Erçay :

Araç üreticilerinin belli standları oluyor, şu sertifikaya sahip yağı tercih edin diye içinde barındırırdiklari sertifikalar farklı, iki yağında teknik veri sayfasına girer aralarında ne gibi farklar var bakabilirsiniz, büyük farklar yoktur ama... Google'a motul 8100 xcess 5w40 TDS yazarsanız teknik veri sayfasına gözatabilirsiniz. İki yağ arasındaki farktan ziyade aracınızın ne istediği önemli, gerçi Subaru'da özel koda pek rastlamadım belki üst modellerde olabilir genelde sadece yağ sınıflandırması istiyor. Mesela benim aracım için API standarinda SM olması lazım, SM ve daha üstü demek bu, üst standart alttakileri de karşılar, daha yeni teknoloji yani, örnek vermek gerekirse attığınız yağ SN sınıfi, ben kullanabilirim ama SL sınıfında olsaydı kullanamazdim. :)

Bu arada sonn bakımda da Motul XCess 8100 5w40 kullandım, onu da belirteyim deidm :)

Biraz beyin yakar ama güzel konudur :)

Yanacak beyin yoksa ne yapacaz