Jump to content
BJK455

2008 1.5 AWD aracım yağ yakıyor normal mi

Recommended Posts

BJK455    1
BJK455

İmpreza hb 1.5 aracımda yağ yakma sorunu var 5bin km önce değiştirdim şu an sıfıra yakın 10.40 motul 6100 Yağ kullanıyorum bilgisi olan var mı aracım 180bin km de son bakımda motor gayet sağlıklı demişti usta 

Erçay    2,308
Erçay

Koyduğunuz yağ yanlış, fabrika verisi 5w30. Yağ takmanın temel sebebini bulmanız lazım. Araç yağ yakıyor ise yanma odasına yağ giriyor demektir bu durumda egzozdan da mavi duman atması lazım. Yanma odasına yağ sekmandandan mi geçip geliyor yoksa subab yağ keçelerinden mi sızıp geliyor? Ona göre işlem yapılmalı 

BJK455    1
BJK455

5 30 daha fazla eksiltme yapmaz mı hocam ben ilk sahibinden aldım o tavsiye etmişti motul 10.40 ı

Erçay    2,308
Erçay
8 saat önce, BJK455 :

5 30 daha fazla eksiltme yapmaz mı hocam ben ilk sahibinden aldım o tavsiye etmişti motul 10.40 ı

Tam sentetik yağ 5w30, sizin koyduğunuz 10w40 ise yarı sentetik bir yağ. Daha kalın olması da krank ilk hareketinde aşınımı arttırır. Şuan 5w30'a dönün diye yazmadım zaten bilin diye yazdım. Onun dışında aracın yağ yakmasının potansiyel sebeblerini ifade ettim. Siz aracın  yağ yaktığını sadece yağ eksiltiyor diye mi düşündünüz. Aracın yağ yaktığı tespiti nasıl yapıldı? 

BJK455    1
BJK455

Yağ alttan falan eksiltmiyor hocam o yüzden yaktığını düşündüm bu kadar çabuk bitmesi kronik mi 1.5 lerde diye bir sorayım dedim demek ki kronik değil teşekkürler bilgi için 

Erçay    2,308
Erçay

Rica ederim. Siz önce yağın eksilme sebebini iyi araştırın, motor suyuna da bakın, oraya yağ karışmış mı? MAvi duman atma var mı? Birşekilde bir yerden kaçak olup olmadığından emin olun

Senih    11
Senih

Yanılmıyorsam motorunuz 3.jenerasyon  EL15 olması lazım AVCS ve DOHC olması lazım hatırladığım kadarıyla. Eğer bir ara hararet yaptıysa, contalardan soğutma suyuna veya yanma odasına kaçırma yapıyor olabilir. Ankara için 5W40 tam sentetik veya 10W60 tam sentetik uygun olur bu kilometre için. 5W30 sıcakta yağ yırtılması dediğimiz olaya yakındır. Naçizane tavsiyem dediğim yağlar. Marka Motul 8100 serisi ya da Mobil super 3000 serisi olabilir. Ama LPG varsa diyeceğim bir şey yok maalesef.

BJK455    1
BJK455

Eyvallah teşekkür ederim daha götürüp gösterme şansım olmadı sonucu paylaşacağım inşallah ağır bir masrafı yoktur