Jump to content
Altgzn

Forester 2.0 TD Manuel Yeni Başlayanlar İçin

Recommended Posts

Altgzn    16
Altgzn

Herkese merhaba, 

2010 TD Manuel aracımı bugün aldım. 150k km de. Komple yetkili servis bakımlı. Orjinal bir araç. Galeri eline düşmeden aldığım için mutluyum. Bu araç benim ilk 4 çeker aracım. Buna gelene kadar 10 un üzerinde araç değişmişimdir. En yakın yol tutuşu Alfa Romeo Giulietta vermişti. Viraj içi gaz açması ve viraj frenlemesinde arkanın öne gelmemesi AWD nin muhteşem avantajları olarak görüyorum. Bu başlık altında özellikle TD araçlar için konuşulmayan anlatılmayan konuları konuşmak istiyorum. Deneyimi ve tecrübesi olan kişilerle bilgi alışverişi yapmak en değerli şey benim için. Şu an için aracın hiç kullanılmamış Orjinal teybini yeniden taktırıp deri koltukların bakım ve tamirini yapmayı planlıyorum. Katkılarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyor iyi forumlar diliyorum. 

Erçay    2,308
Erçay

Hayırlı olsun hanenize, deri koltuklarla ilgili benim de bir çalışmam olacak yakında :)

Altgzn    16
Altgzn

Ben izmirdeyim çok iyi döşemeciler var. Bakalım nasıl tamir edebiliriz 

Senih    11
Senih

Selamlar, hayırlı olsun. Zamanında ben de çok araştırdım. 3.Sanayide Ercü Deri döşeme var konusunda Türkiye'deki sayılı döşemecilerden, ayrıca araçları iyi tanıyor. Daha önce Outback'imin direksiyon ve vites topuzunu yaptırdım, Bayraktar bile orjinal sandı. Çok hassas çalışıyor, tavsiye ederim.

Altgzn    16
Altgzn

Tanımam mı yarın oradayız zaten

Altgzn    16
Altgzn

Selamlar, Ercü bir ev fiyatı istedikten sonra işi arka sokakta başka bir ustaya verdim. 1/3 fiyata. Perşembe sabahı başlayacağız işe. Rengi ve deriyi ben seçeceğim Tabiki. Ayrıca orijinal l teybi taktırıp kameralı gereksiz dokunmatik ekranı çıkardık. Çok daha iyi ve kaliteli oldu. Aracın ses sistemi bas hoperlörü tatminkar. Kaliteli kayıtlarla iyi müzik dinlenebilir. Yaklaşık 150km de yol yaptım otoban ve şehir içi karışık. Hatta evin orada bir dere geçişi bile yaptım. Bir keyifli araç. Cruise kullanımı güzel. Ses düğmeleri ben hep sağda kullandım araçlarımda, alışmak zaman alacak. Kapı kilitleme sistemini çözmem yarım günümü aldı :/ pandizotu hal çözemedim. Çekip kapatıyor. Ancak arkasında ki kısım sarkıyor ne işe yarıyor anlamadım. O konuda fikir istiyorum. Araç Nissan micradan daha kolay manevra yapıyor. Dar sokaklar araç arası geçişler vs valla direksiyon muhteşem ve turu çok iyi. Sanki olduğu yerde dönüyor. Hanım da 2 dk da alıştı maşallah dünden hazırmış hızlıca araziye çıktı. :) yarın bir iki kaporta işim var özellikle ön tampon sökülüp bir oturtma istiyor. Birde çektirme yaptıracağım vakit olursa. 

Erçay    2,308
Erçay

Benim deri işi boyama üzerindeydi, sizdemi köklü değişimmis. Tekrar hayırlı olsun, sonucu paylaşmayı unutmayın. 

Tourist    39
Tourist

hayırlı olsun 

2.0 TD lerde genel olarak çıkabilecek kronik sorunlar:

- DPF tıkanması (ışık yanar). biraz yüksek devir kullanarak 15-20 dk da çözülür. uzun süre tıkalı kullanılınca DPF in sökülmesi ve temizlenmesi gerekebiliyor.

- DPF ışığı yanıp sönüyorsa, serviste söndürebiliyorsunuz. Bakımda yağ değişim sayacının sıfırlanması ile alakalı.. sayaç sıfırlanmazsa sorun yokken bile yanıp sönebiliyor. basit bir uygulama ile araçtan siz de yapabiliyorsunuz ama önce bir servise göstermenizi öneririm.

- Kızdırma bujisi. araç üzerinde gelenler uzun ömürlü olmuyor. 100K sonrası arıza veriyor. bu da cruise, ESP gibi özellikleri iptal ediyor. sizinki 150K da ise muhtemelen değişmiştir. Servisten bilgi alabilrsiniz.

- Motor sesi. motor sesini azaltmak için teybin sesini açmalısınız :) başka çözüm yok.

- Baskı balata volan. Genelde bunlar beraber değişiyor. Servis dışında değiştirirseniz sorun yaşama şansınız var. Pahalı olsa da sevisi tercih edin.

afiyetle kullanın :)

Altgzn    16
Altgzn

Baskı balata Bolan takım olarak değişmiş. Bir tek triger zincir kaydını bulamadık serviste. Ancak sahibi değiştiğini söylüyor. Ses vs sorunu yok. Dizel sesi gerçekten beni rahatsız etmedi. Ses sistemi iyi fikir ama :) bunun dışında her konu ser is kayıtlı ampül değişimi bile serviste yapılmış arabanın 

Senih    11
Senih

Pandizotun sarkması normal hali. Kenar destekleri orta ağırlık noktasıdır ve gergin kısım ile tutma kısmı belli bir salınıma müsaade eder. dümdüz olursa gergin kısmın salınımını sönümleyecek karşıt ağırlık olmaz ve kamyonet brandası gibi ses yapar. Ayrıca cama ve aşağı doğru hafif sarkıyormuş gibi görünür ama hem bagajın görünmesi biraz daha engellenir hemde dikiz aynasından arka cam tam görünür. Diye uzar açıklaması, Japonlar birşey yapıyorsa boşa yapmazlar, Japon sitelerinden çevire çevire Japoncayı sökecem yakında :)

Ercü pahalıya yapar doğru ama sağlam yapar. Ben Ercü'yü çalışırken gördükten sonra istediği ücret hakkıdır dedim kaç kere. Tabi ki insan cebini de düşünmeli, lafımı yanlış anlamayın sakın ama benim işim düşse yine Ercü'ye giderim.

Altgzn    16
Altgzn

Pandizotun genel durumu değil onu çok iyi anladım ayrıca genel Japonca çevirin içinde ayrıca teşekkür ediyorum. Pandizotun demiri ve koltuk arasında sarkan bir parça var. Onu çözemedim. 

Ercü evet çok iyi daha önce çok iş yaptırımışımdır. Arkadaşlarımda yaptırmıştır. İş bittikten sonra fotoğrafları paylaştığımda artık yeni bir yerimiz olduğunu bilmek zevk verecektir. :)

Altgzn    16
Altgzn

Toplu resim nasıl yükleyebilirim? 

Erçay    2,308
Erçay

Dosyaları seçmek için tıklayınız yazan bölümden resimlerin tamamını seçerek 

Altgzn    16
Altgzn

IMG_20200612_123847.jpg

IMG_20200612_123903.jpg

IMG_20200611_085824.jpg

Senih    11
Senih

Açıkçası çok güzel görünüyor ne yalan söyleyim, güle güle kullanın. Pandizot olayında ise bir fotoğraf koyarsanız olayı çözebiliriz diye tahmin ediyorum. 

leondede    18
leondede

Aracınız hayırlı olsun. 

İzmir"de yaşıyorsanız ve ilk Subarunuzsa size bakımlar için direk Eray Ustayı tavsiye ederim.

Eray konusunda gerçekten iyi ve Subaru yetkili servisinde uzun süre görev almış biri. Kendi yeribi açtı geçen sene.

Garantisi devam eden aracımın periyodik bakımını yetkili serviste yaptırdıktan sonra bir de ona götürüyorum sırf içim rahat etsin diye. 

Yeri Gaziemir - Optimum arkasındaki otosanayide. 

0(555)5517947

Subim    385
Subim

koltuğun eski haline bakılırsa senden önceki sahibi tazmanya canavarı filan besliyormuş galiba :) 

Altgzn    16
Altgzn
11 dakika önce, Subim :

koltuğun eski haline bakılırsa senden önceki sahibi tazmanya canavarı filan besliyormuş galiba :) 

Valla haklısın :)

Bir saat önce, leondede :

Aracınız hayırlı olsun. 

İzmir"de yaşıyorsanız ve ilk Subarunuzsa size bakımlar için direk Eray Ustayı tavsiye ederim.

Eray konusunda gerçekten iyi ve Subaru yetkili servisinde uzun süre görev almış biri. Kendi yeribi açtı geçen sene.

Garantisi devam eden aracımın periyodik bakımını yetkili serviste yaptırdıktan sonra bir de ona götürüyorum sırf içim rahat etsin diye. 

Yeri Gaziemir - Optimum arkasındaki otosanayide. 

0(555)5517947

Çok teşekkür ediyorum öneriniz için. Kesinlikle tanışmak isterim. Tabi bir iş yaptırırsam onu da kontrol için 2. Sanayi de Sabri ustama götürürüm herhalde :) Alışkanlıklar :) Muhtemelen bayram öncesinde bir ara taksim yağ değişikliği yaparım. Birde 3. Sanayi de bayraktardan daha önce ayrılan bir arkadaş varmış galiba onunla da tanışacağım. Bilen varsa onunda telefonu adresini almak isterim. Çünkü arabamı hazırlayın bir yada iki bakımı onda yapılmış. Akıl akıldan tecrübe tecrübeden üstündür. 

Senih    11
Senih

İzmir için Eray'ı tek geçerim. Bayraktar'da iken Outback ve Forester aracıma o bakıyordu şimdi kendi yerini açtı ve yine ona götürüyorum. Subaru İzmir servisi Bayraktar'dan Arkas'a geçti ve Subaru Tofaş muamelesi görmeye başladı. Zaten Eray da o zaman kendi yerini açınca problem çözüldü. Az ve öz Eray bu işi iyi biliyor.

Eray'ın Here maps konumu: https://her.is/2ZcfXb5

Eray'ın koordinatları: 38,344662, 27,139760

Altgzn    16
Altgzn

Çok iyi, 

46 dakika önce, Senih :

İzmir için Eray'ı tek geçerim. Bayraktar'da iken Outback ve Forester aracıma o bakıyordu şimdi kendi yerini açtı ve yine ona götürüyorum. Subaru İzmir servisi Bayraktar'dan Arkas'a geçti ve Subaru Tofaş muamelesi görmeye başladı. Zaten Eray da o zaman kendi yerini açınca problem çözüldü. Az ve öz Eray bu işi iyi biliyor.

Eray'ın Here maps konumu: https://her.is/2ZcfXb5

Eray'ın koordinatları: 38,344662, 27,139760

Çok iyi. İlk fırsatta gidip tanışacağım. İyi ettiniz bilgi vererek. 

Senih    11
Senih

İzmir Otomotiv, Eray TURHAN, 0555-5517947, 574 Sk. No:4, 6.Sanayi Sitesi, Gaziemir-İzmir

Kartını yeni buldum çantamda

Altgzn    16
Altgzn

Selam iyi akşamlar, 

Aracımı kullanmaya başlayalı 2000km oldu. Şimdi bir kaç konuyu ve isteğimi paylaşmak istiyorum. 

1. Yakıt olarak 8.5 ortalamadayım. Buna sebep bugünlerde şehir içi seyahat etmem sebep olarak düşünüyorum. Hadi biraz da ben bol gazlı kullanıyorum. Normal midir? 

2. 145k km de bakım olmuş şimdi 155k de 160 bekliyim mi yoksa bayram öncesi yağ değişikliği yapayım mı? (Sene dolmadı.)

3. Turbo gecikmesi yaşıyorum. Şöyleki bunu aracı tork aralığında kullanırken de üzerinde kullanırken de yaşıyorum. Ben bunu motorun büyük hacmine bağladım. Bugüne kadar hep 1.6 TD araç kullanmıştım. Çoğu da otomatikti. Neyse, sanki turbo gücü vites değişimi sonrası 2-4sn sonra geliyor. Burada biraz güncellemeler yapma düşüncesindeyim. 

3.a hava filtresi değişikliği K&N 

3.b blow off valf montajı

3.c turbo revizyonu

3.d yazılım

3.e egsoz

Bunları kendimce maliyet ve risk sıralamasına koydum. Bu uygulamalara egsoz hariç ne kadar bütçe ayırmalıyım? 

Biraz daha canlanma yaşar mıyım?

Motor için fayda/risk bağlamında ne yaşarım? 

Bendeki konular bunlar bugünlerde. Biraz da kaşıntı diyebiliriz. İnsan hep daha fazlasını istiyor. :)

leondede    18
leondede

Eray ile görüşmeden araç üzerinde herhangibir mekanik işlem  yapmayın derim. 

Altgzn    16
Altgzn

Kendi şahsi fikri olan katkı yapabilecek biri var mıdır? Yani yakıt ortalamasını kendisi tecrübe etmiş yakın zamanda kimse yok mudur?