Jump to content
Altgzn

Forester 2.0 TD Manuel Yeni Başlayanlar İçin

Recommended Posts

Tourist    41
Tourist
6/28/2020 at 11:25, Altgzn :

Kendi şahsi fikri olan katkı yapabilecek biri var mıdır? Yani yakıt ortalamasını kendisi tecrübe etmiş yakın zamanda kimse yok mudur? 

yakıt şehir içi dikkat etmezseniz 7-8 arası oluyor. ama outback 1700 kg civarı, siz yorumlayın

sakin şehir içi 6,6 -7

sakin şehirler arası 5,5-6,5 (90-110 arası)

benim şu an karışık 6,8-7 civarı sabitlendi (5000 km ortalaması)

DPF in doluluk oranına göre, hava sıcaklığına göre bazen yığılma oluyor.

AC açıkken biraz devirli kullanmak gerekiyor..

sıcakta IC yetersiz kalabiliyor gibi geldi bana, serin havada performans çok farkediyor..

böyle zamanlarda 3000 devir civarı 4. viteste 10 dk gitmek işe yarıyor. ayda bir iki kere denk gelir...

Altgzn    17
Altgzn

Selamlaaaar herkese iyi bayramlar diliyorum. 

Geçen süreçle ilgili biraz bilgi vereyim istedim. 

Geçen sefer yazdıklarıma bir iki yorum gelmişti teşekkür ediyorum. 

Turbo gecikmesi intercooler dan çıkan L borunun yarılması sonucu oluşan kaçaktan sebemiş. Araç dpf lambasını yaktı ve ben arkas çiğli servise yakındım. Özellikle ıslık ve hava üfleme sesini duyduğumu söylememe rağmen hortumun normal olduğunu rejenerasyon için gelmem gerektiğini söylediler. Ertesi gün Eray usta ile kısa bir test sürüşü yapıp patlağı tespit ettik ve değiştirdik. Şimdi çekiş çok iyi yakıt 1lt düştü :)

Dpf lambası sadece dpf doluluğu için yanıp sönmüyormuş tecrübeyle onu da öğrenmiş oldum. Boşuna gazlamanın da alemi yok her zaman :)

Bu arada hala bir takım değişiklikler yapma fikrim devam ediyor. Yazılım ile kesinlikle oynamama kararı aldım ancak egsoz hava filtresi ve bov mutlaka istiyorum. 

Manifold dan egsoz u indirmek için dpf iptali yapmama gerek var mı? 

Downpipe dpf i içeriyor mu? 

Subaru modelleri arasında birbirine uyumlu parçalar var mı örneğin sti egsoz u dizel manifolduna uyar mı? Komple cat back egsoz uygulayan var MI? Uyumlu Aem vb cold air intake sistemler var mı? 

Ve Tabiki blow off tercihiniz ne olurdu? 

Bayram sonrası bunları kesinkeştirip çalışmalara başlayacağım.

Katkılar için şimdiden teşekkürler 

OguzhanK    27
OguzhanK

Sorunuzun çok uğraştırmadan çözülmesine sevindim, Sti manifold u uyar mı bilmiyorum ancak uyacağını zannetmem, downpipe yapıldığı zaman dpf iptal olur, downpipe sonrası aracınızın sesi biraz daha artacaktır o yüzden sırayla gitmek daha makul olabilir malum dizelden  egzoz sesi almak kolay değil, blow dizellerde sağlıklı çalışmaz belli bir süre sonra basınç kaçağı yaşarsınız aracınız benzinli olsaydı HKS SQV yi tek geçerdim. 

Altgzn    17
Altgzn
Posted (edited)
20 dakika önce, OguzhanK :

Sorunuzun çok uğraştırmadan çözülmesine sevindim, Sti manifold u uyar mı bilmiyorum ancak uyacağını zannetmem, downpipe yapıldığı zaman dpf iptal olur, downpipe sonrası aracınızın sesi biraz daha artacaktır o yüzden sırayla gitmek daha makul olabilir malum dizelden  egzoz sesi almak kolay değil, blow dizellerde sağlıklı çalışmaz belli bir süre sonra basınç kaçağı yaşarsınız aracınız benzinli olsaydı HKS SQV yi tek geçerdim. 

Yani önce downpipe sonra manifold dan egsoz şeklinde bir sıradan mı bahsediyorsunuz. Ben işin ses kısmı değil de ara hızlanmalarda daha atak seri bir sürüş istiyorum.

Hava filtresi için bir görüşünüz var mı? 

Dizel de neden blow sorun yaratıyor? Ok anladım sorun değil gereksizlik söz konusu gaz kelebeği olmadığından geri tepen bir hava da yok. Gereksiz şey için vakit kaybetmeye ne gerek. 

Edited by Altgzn

OguzhanK    27
OguzhanK
3 saat önce, Altgzn :

Yani önce downpipe sonra manifold dan egsoz şeklinde bir sıradan mı bahsediyorsunuz. Ben işin ses kısmı değil de ara hızlanmalarda daha atak seri bir sürüş istiyorum.

Hava filtresi için bir görüşünüz var mı? 

Dizel de neden blow sorun yaratıyor? Ok anladım sorun değil gereksizlik söz konusu gaz kelebeği olmadığından geri tepen bir hava da yok. Gereksiz şey için vakit kaybetmeye ne gerek. 

Evet önce downpipe yaptırın duruma göre diğer dediklerinize yönelebilirsiniz ama headers yerine turboyu hibrit yaptırabilirsiniz böylelikle istediğiniz atikliği daha rahat yakalarsınız, bu arada downpipe sonrası ışık yakmaması için ufakta olsa yazılımsal bir müdahale gerekecek.

Dizel için bildiğim cold air intake yok ama yalıtkan malzemelerle custom birşeyler yapılabilir.

Dizelden çok anlamam ancak benzinlide düz boru warexli sistem ile spor susturuculu rezonatörlü egzoz sistemi arasında turbonun dolmasında 500d/d gibi bir fark oluşuyor düz boruda turbo daha geç dolarken susturuculu egzoz sisteminde erken doluyor bu da back pressure denilen olayın ne kadar etken olduğunu gösterir egzoz sisteminizde değişiklikler yapmadan önce bu tarz olayları göz önünde bulundurun.

Altgzn    17
Altgzn
13 dakika önce, OguzhanK :

Evet önce downpipe yaptırın duruma göre diğer dediklerinize yönelebilirsiniz ama headers yerine turboyu hibrit yaptırabilirsiniz böylelikle istediğiniz atikliği daha rahat yakalarsınız, bu arada downpipe sonrası ışık yakmaması için ufakta olsa yazılımsal bir müdahale gerekecek.

Dizel için bildiğim cold air intake yok ama yalıtkan malzemelerle custom birşeyler yapılabilir.

Dizelden çok anlamam ancak benzinlide düz boru warexli sistem ile spor susturuculu rezonatörlü egzoz sistemi arasında turbonun dolmasında 500d/d gibi bir fark oluşuyor düz boruda turbo daha geç dolarken susturuculu egzoz sisteminde erken doluyor bu da back pressure denilen olayın ne kadar etken olduğunu gösterir egzoz sisteminizde değişiklikler yapmadan önce bu tarz olayları göz önünde bulundurun.

Sayende araştırmalarımı derinleştirirken ki bu arada bugüne kadarki en verimli forum paylaşımlarını yaşıyorum, Çok teşekkür ederim, cold air intake kutu içi performans hava filtresi ve standart hava filtreleri arasında yapılmış bir test ve bir forumda paylaşılan bilgilere rasladım. Linki aşağıda paylaşacağım. Açıkçası egsoz sistemini en son düşünürken hava girişinin en başta ne kadar anlamlı / sız olduğunu okumuş oldum. Şimdi bildiğimiz ve düşündüğümüz şeyleri bir kenara mı bırakmalıyız? 

http://www.techturkey.com/forum/makaleler_and_teknik_bilgiler/134929-acik_hava_filtresi_ve_cai_gercekten_ise_yarar_mi_.html

Bu arada hibrit turbo nedir ben bilmiyorum. Superşarj karışımı birşey mi? 

OguzhanK    27
OguzhanK
7 dakika önce, Altgzn :

Sayende araştırmalarımı derinleştirirken ki bu arada bugüne kadarki en verimli forum paylaşımlarını yaşıyorum, Çok teşekkür ederim, cold air intake kutu içi performans hava filtresi ve standart hava filtreleri arasında yapılmış bir test ve bir forumda paylaşılan bilgilere rasladım. Linki aşağıda paylaşacağım. Açıkçası egsoz sistemini en son düşünürken hava girişinin en başta ne kadar anlamlı / sız olduğunu okumuş oldum. Şimdi bildiğimiz ve düşündüğümüz şeyleri bir kenara mı bırakmalıyız? 

http://www.techturkey.com/forum/makaleler_and_teknik_bilgiler/134929-acik_hava_filtresi_ve_cai_gercekten_ise_yarar_mi_.html

Bu arada hibrit turbo nedir ben bilmiyorum. Superşarj karışımı birşey mi? 

Elimden geldiğince bildiğimce yardımcı olmaya çalışırım buranın kuruluş amacı bu zaten, hibrit turbo dediğim kendi turbonuzun dış haznesini kullanarak içindeki emme egzoz pallerinin daha üst seviye pallerle değiştirme işlemidir, daha detaylı anlatımının linkini paylaşıyorum. 

https://www.youtube.com/watch?v=W5_ofO9sLIQ

Açıkçası bu işler dipsiz kuyu. 

Bana sorarsanız turbo,downpipe upgrade ile tatminkar bir performans elde edersiniz tabi + yakıt olarak size dönüşü olacaktır :) 

Altgzn    17
Altgzn
01.08.2020 at 23:01, OguzhanK :

Elimden geldiğince bildiğimce yardımcı olmaya çalışırım buranın kuruluş amacı bu zaten, hibrit turbo dediğim kendi turbonuzun dış haznesini kullanarak içindeki emme egzoz pallerinin daha üst seviye pallerle değiştirme işlemidir, daha detaylı anlatımının linkini paylaşıyorum. 

https://www.youtube.com/watch?v=W5_ofO9sLIQ

Açıkçası bu işler dipsiz kuyu. 

Bana sorarsanız turbo,downpipe upgrade ile tatminkar bir performans elde edersiniz tabi + yakıt olarak size dönüşü olacaktır :) 

Selamlar. 

Yaptığım tüm araştırmalar ve aldığım bilgiler doğrultusunda araca yaptığım her ekleme yazılıma bir müdahale yapmadan sonuçlanmıyor. Bende bu aracın yazılımına müdahale etmek istemediğim için vaz geçtim. Malesef çok sevdiğimiz aracımızı da satamıyoruz. Hanımda gayet mutlu kendime bir benzinli arıyorum. Malum sarı sitede bir 2.5 amerikan atmosferik var. Belki ona yürürüm. Bendeki durumlar şimdilik böyle. 

OguzhanK    27
OguzhanK
10.08.2020 at 18:47, Altgzn :

Selamlar. 

Yaptığım tüm araştırmalar ve aldığım bilgiler doğrultusunda araca yaptığım her ekleme yazılıma bir müdahale yapmadan sonuçlanmıyor. Bende bu aracın yazılımına müdahale etmek istemediğim için vaz geçtim. Malesef çok sevdiğimiz aracımızı da satamıyoruz. Hanımda gayet mutlu kendime bir benzinli arıyorum. Malum sarı sitede bir 2.5 amerikan atmosferik var. Belki ona yürürüm. Bendeki durumlar şimdilik böyle. 

Selamlar,

Amerikan pazarı için üretilen bir araç ve TR de sayılı kaporta yönünden sorun olmaz ancak diğer parçaları bulmak ne kadar kolay olur onu iyi araştırmak gerekli , Anladığım kadarıyla kendiniz için daha performanslı bir araç bakıyorsunuz açıkçası performans istiyorsanız Subaru değil her aracın atmosferiğinden uzak durmanızı öneririm nedenini soracak olursanız

1- Güce alıştıktan sonra biraz daha isteyeceksiniz ve o zaman atmosferik araçtan güç almak kolay değildir FEH (Filtre,Egzos,Headers) yapsanız doğru ürünler kullanmadığınız sürece faydadan çok zarar olur doğrusunu kullanmak isteseniz çok absürt rakamlara ulaşırsınız alacağınız güç 20 beygir bandında olacaktır,

2-Silindir kapağında ki emme ve egzos portlarına polisaj yani sanayide port polish denilen işlemi yapsanız o da  bir dünya para ve katkısı o masrafa değmez.

O yüzden sizi XT her yönüyle tatmin edecektir 2003/2005 2.0 177Hp 2006/2012 2.5 230Hp size fazlasıyla yetecektir en azından ilerde yükleme ve ufak dokunuşlarla güzel cevaplar alabileceğiniz bir aracınız olacaktır.

Atmosferik Subaru olduğu gibi kabul edilmeli o size ayak uydurmaz siz ona ayak uydurmalısınız :)