Jump to content
RoadRunner

2015 Forester Geri Görüş Kamera Arızası

Tavsiye Edilen Mesajlar

RoadRunner    7
RoadRunner

Merhaba,

2015 Forester 2.0 Dizel sport modeli aracımdaki geri görüş kamerasında sıkıntılar yaşıyorum.

Sorun önce görüntüde bozulmalar, hoplamalar şeklinde başladı. Sonrasında görüntü bir süre ekranın ortasında küçük bir karede görünür oldu. stop edip tekrar çalıştırınca düzeliyordu.

Ara ara yine görüntüde renk kaymaları, çizgilenmeler oluyordu. Sürekli olmuyordu ama beni tedirgin ediyordu. Kamera bağlantılarında oksitlenme olabilir diye düşünüyordum ve periyodik bakımda servise gösteririm diye bu şekilde kullanmaya devam ettim.

Sonra görüntü tamamen gitti. Bir süre siyah ekran verdi. Daha sonrasında ise hiç bir şekilde kamera ekranına geçmez oldu. Geri vitese aldığımda sadece müzik sistemi ekranında duruyor. Radyo, multimedya ekranlarında ve fonksiyonlarında bir problem yok. Sadece geri vitese alınca artık kamera ekranı hiç gelmiyor.

Çok nadiren de olsa belki 2 haftada bir kez çalıştırdığımda geri vites kamerası çalışıyor ama sonra stop edip tekrar çalıştırdığımda yine bir görüntü olmuyor.

Yetkili servise 110.000 bakımına götürdüğümde bu sorunu anlattım. Bir gün boyunca serviste kaldı. Servis müdüründen aldığım bilgiye göre Geri görüş kamerası ve teyp sistemi komple sökülüp bakılmış. Arızayı tespit edememişler. Sistemi komple değiştirmeyi önerdi fakat fiyat çok astronomik olacağı için önermedi. Sanayide araç ses ve görüntü sistemleri üzerine uzmanlaşmış ustalara göstermemi önerdi.

Ben hala kararsızım. Sanki bir yerlerde temassızlık varmış da çözümü basitmiş gibi bir his var içimde. Yine de sizin değerli görüşlerinizi almak isterim.

İnternetten yaptığım arştırmalarda aracın üzerindeki multimedya sistemiyle birlikte Harman-Kardon amfinin de değiştirilmesi gerektiğini gördüm. Üzerindeki amfiyi bırakıp sadece multimedya cihaz konması durumunda araç canbus üzerinden iletişim kurduğu için amfiyi ve sistemini eşleştiremiyormuş. Araya bir mikroçip devresi konarak bu sorunu çözebilen yerler varsa da bunlar genellikle yurtdışında olan yerler.

Önerileriniz için şimdiden teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.132
Erçay

Yani bunun şifasını buradan bulmak zor. Çünkü cihazın sökülüp bazı ölçümlerin yapılması şart. Olasılıklar üzerinde gidecek olursak, Geri vitese alınca cihazda hiçbir tepki yoksa bunun sebebi cihaz kamera moduna girmiyor demektir. Cİhazın bu bölümü kontrol edilmeli. Devreye girip görüntü almıorsa kablo veya kamerada sorun aranabilir tabiki. Kablolarda sorun olduğunu düşünüyorsanız bir multimetre ile devamlılık testi yapıp kabloların sağlamlılığını ölçebilirsiniz. Bu cihazlar karışıktır. Karışık derken içindeki entegrelerin bağlantı şemaları farklıdır. Misal şöyle bir örnek vereyim size; newfrom marka bir cihaz geldi akrabamın dükkanına; üzerinde yazan sorunlar kamera devreye girmiyor-sd kart okumuyor-radyo çalışmıyor. Yapılan ölçümlerde radyonun ana entegresi yanmış çıktı. Yanık entegreyi sökünce, kamera da devreye girdi, sd kart da çalıştı. Tabi radyonun çalıması içine entegrenin değişmesi gerek :D ama bu arızalı parça diğerlerinin çalışmasına da mani oluyor voltaj yüzünden. Uzattım konuyu biraz kusura bakmayın. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş