Jump to content
ssever

Araç Gaz Alırken İleri Atma ve Bir Defa Stop Etme

Tavsiye Edilen Mesajlar

ssever    6
ssever

Değerli Subaruclub üyeleri , 

Yaklaşık 100 bin km'dir LPG ile kullandığım şu an 200 bin de olan subaru forester otomatik vites aracımız mesela trafik ışıklarında kırmızıda durduktan sonra yeşille beraber gaz verince ileri atma yapıyor genelde belirsiz ve arada yapıyor bu durumu üstüste yapmıyor. Bir defa ışıklarda ileri atamadığı için bir nevi kilitleme yaşamış ve istop etmiş motor ( tüm arıza ışıkları yandıktan sonra motorun durması rölanti devrinin çok düşmesi sonucu olduğu gibi ) Otomatik vites yağını değiştirmiştim bu durum bir süre olmadı ama sonra tekrar etti. 

Diğer bir tespitim ise özellikle rölantide motorun bazen vuruntu yapması yani motorun rutin sesinin daha fazla hissedilmesi ve hafif bir sarsıntı yapması. 

Bu konulardaki bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanız beni mutlu edecektir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serhat01    100
serhat01

100.000 km boyunca hiç subap ayarı yapıldı mı araca

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ssever    6
ssever

Hayır yapılmadı bir kere de sordum hatta gerek var mı diye yok dediler ama arabada verdiği bulguları da iletirseniz bana minnettar olurum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.144
Erçay

yaşadığınız bu problemi araç benzindeyken de yaşıyor musunuz? Bu sorunu yaşamadan evvel araca birşey yapıldı mı? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ssever    6
ssever
yanıtlandı (düzenlendi)

Onu denemedim sanırım ilk adım benzine alıp denemek. Özellikle yabancı siteleri araştırdığımda problem ' rough idle' olarak geçiyor. Vuruntulu rölanti durumları için benzin enjektörlerinin temizlenmesi ve bujilerin değiştirilmesi öneriliyor bujiler en son 80 bin km önce değişmişti acaba lpg daha çabuk deforme olmalarına sebep olabilir mi ? Yakın zamanda yapılmadı Erçay Bey bu sorunu aslında sürekli yaşıyoruz diyebilirim aralıklı. 

ssever tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    55
AhmetKadir

Lpgli araclarda bujiler 60000km civarinda degistirmekte fayda var

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.144
Erçay

Hocam bi benzinde deneyin ona göre konuşalım. Zira Lpg’de Yaşanan bir hadise ise boşa zaman kaybetmeyelim.  Benzinde mevcut sorunu az da olsa yaşıyorsanız. Muhtemelen ateşleme sistemimizde bir sorun vardır. Buji veya bobinlerde sıkıntı olabilir. Zira gazın yanma direnci benzinden yüksektir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Osmançlşkn    19
Osmançlşkn

Dün bendede sallantılı çalışma ve dengesiz devir sıkıntıları oldu, hemen servise gittim. Gaz kelebeğini sprey ile temizleyip birkaç yeride benzin ile yıkadıktan sonra araç düzeldi. Şimdi hiç sıkıntı yok şükür.. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ssever    6
ssever

Erçay hocam teşekkürler sanırım benzinde daha az oldu ama sanki biraz benzin kokusu da aldım gibi arabayı durdurup çıktığım zaman. Bu arada Osman Bey yanıtınız için teşekkürler. Boğaz kelebeği kirlendiği zaman aracın rolanti devri düşüyor ve yokuş yukarı kalkışlar gibi zamanlarda devir daha da düşüp araba istop ediyor. Kelebek temizlenince durum düzeliyor benim de başıma geldi. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.144
Erçay

benzinde daha az hissedilir olmasından da yola çıkarak, bujilerinizi değiştirmenizi tavsiye ederim. Sorununuz düzelmese bile zaten vakti gelmiş bir parçayı değiştirmiş olacağınızdan ötürü de boşa masraf yapmış olmayacaksınız. Bujilerin değişimi esnasında bobinleri de kontrol ettirin. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ssever    6
ssever

Erçay Bey yanıtınız için teşekkür ederim gerçekten forumda her üyenin imdadına koşuyorsunuz. Bujileri değiştireceğim. Bir de subaru konusunda sıkıntım sorularımdan da farketmişsiniz İstanbul Anadolu Yakasında iyi bir usta bulamadım. Burada yetkili servisler lpg'yi görünce direkt 10 - 15 bin ytl masraftan kapıyı açıyorlar. Bu nedenle özel servislere mecburuz biz lpgciler. Bu konuda bir başlık açacağım ana forumda umarım güzel öneriler alırım başkalarına da katkımız olur. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Osmançlşkn    19
Osmançlşkn
06.09.2019 at 22:21, ssever :

Erçay Bey yanıtınız için teşekkür ederim gerçekten forumda her üyenin imdadına koşuyorsunuz. Bujileri değiştireceğim. Bir de subaru konusunda sıkıntım sorularımdan da farketmişsiniz İstanbul Anadolu Yakasında iyi bir usta bulamadım. Burada yetkili servisler lpg'yi görünce direkt 10 - 15 bin ytl masraftan kapıyı açıyorlar. Bu nedenle özel servislere mecburuz biz lpgciler. Bu konuda bir başlık açacağım ana forumda umarım güzel öneriler alırım başkalarına da katkımız olur. 

Se-ta Subaru. Sultanbeyli de , tavsiye ederim. İşini bilen , kazık atma peşinde olmayan bir firma

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ssever    6
ssever

Çok teşekkür ederim yanıtınız için izninizle servisi genel forumda da paylaşayım servis önerisi olarak. 

İyi günler dileklerimle

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Osmançlşkn    19
Osmançlşkn

Rıceederim iyi günler dilerim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kenanccc    8
kenanccc

Merhaba, 

Arabanın boğaz kelebeğini bir ay önce temizletmiştim. Bu temizlik öncesinde yaşadığım kalkıştaki isteksizlik ve giderken çok çok ufak tekleme hissiyatı temizlik sonrası bitmişti. Ancak yeniden benzer hadiseler yaşıyorum aracımla. Yine boğaz kelebeğini temizleyeceğim. Bu boğaz kelebeğinin bu kadar kısa sürede kirlenmesi tabiki acayip. Aracın subap ayarı ve buji değişimi yeni yapıldı. Aracım lpgli. Bi daha temizlesem yine sorunsuz olacağından emin gibiyim ama bu sık temizlik isteği nedendir anlayamıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Osmançlşkn    19
Osmançlşkn

Çok anlamam ama sanırım hava filtresinin kutusuna baktırın. Bendekinin bağlantısı çıkmıştı. Bilmem alakası varmı.. bu arada bugün bendede arıza ışığı yandı. Sanırım sekonder valf ile alakalı.. (değiştirmeyecem ulen seni) :) yada bahsettiğiniz gibi boğaz kelebeği yine kirlendi 

15.10.2019 at 16:18, kenanccc :

Merhaba, 

Arabanın boğaz kelebeğini bir ay önce temizletmiştim. Bu temizlik öncesinde yaşadığım kalkıştaki isteksizlik ve giderken çok çok ufak tekleme hissiyatı temizlik sonrası bitmişti. Ancak yeniden benzer hadiseler yaşıyorum aracımla. Yine boğaz kelebeğini temizleyeceğim. Bu boğaz kelebeğinin bu kadar kısa sürede kirlenmesi tabiki acayip. Aracın subap ayarı ve buji değişimi yeni yapıldı. Aracım lpgli. Bi daha temizlesem yine sorunsuz olacağından emin gibiyim ama bu sık temizlik isteği nedendir anlayamıyorum.

Bu arada subap ayarı vs maliyet ne oldu? Ve hangi servis. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kenanccc    8
kenanccc
yanıtlandı (düzenlendi)

Merhaba, Şaşmaz Subaru Home serviste 1500 tl civarında yaptırmıştım. Ben de bugün muhteşem üçlü ışığı yaktırdım :) Maf sensörü temizlenmek istiyor doğru düzgün değer okuyamıyor diye düşünüyorum. Gaz kelebeğinin de çıkmasını taktıracağım gibi. Tamir olabilirse ne ala. Hava filtresi civarına bi bakacağım kaçak var mı diye. Tavsiye için teşekkür ederim. Boğaz kelebeğini ankarada tamir edebilecek bir servis bilgisi alabilirsem çok mutlu olacağım.

kenanccc tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ssever    6
ssever

Boğaz kelebeğini farklı şekilde temizleyebiliyorlar bir balata spreyi sıkıp da temizleyen var anladığım kadarıyla ama söküp detaylı temizleyen de. Ben en son Se-Ta subaru Namık ustada yaptırdım tepkisi çok iyi bence başında durarak söktürüp temizletmeniz daha iyi olur. Bu arada LPG kullanan subarularda LPG ustası da çok önemli. Esentepe - Kartal Mucip Otogaz'da bu sefer LPG bakımını yaptırdık LPG Benzin performansına eşitlendi ve kalkışta itekleme gibi yukarıda bahsettiğim problemler ortadan kalktı. LPG sistemi kurum yapmış dediler muhtemelen lpg enjektörlerini temizlediler. Güvenilir LPG ustalarını da listeye eklemek lazım...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş