Jump to content
olgblr

P0030 hatası

Tavsiye Edilen Mesajlar

olgblr    0
olgblr
Oluşturuldu: (düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba, yeni almış olduğum 2007 model Forester ZL ile aranıza katılmış bulunmaktayım.

Aracı aldıktan birgün sonra motor ikaz ışığı yandı. Eski sahibi ekspertiz yaptırırken dynoya girdiği için motor lambası yakmış olabileceğini söyledi. İkaz kodu P0030. Bir hafta içinde iki kez sördürmeme rağmen ikaz lambası yeniden yandı. Araçta 165 bin km'de ve 80 bin km'dir lpg var. Çanakkalede bu işten anlayan usta bulamadığım için buraya konu açmayı uygun buldum. Sorun acil müdahale edilmesi gereken bir sorun mudur sizce? Ne yapmamı önerirsiniz? 

 

olgblr tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
mehmetcevahir    73
mehmetcevahir
yanıtlandı (düzenlendi)

Oksijen sensörü arızası yaşıyorsunuz sanırım. Tabi obd ile bağlanıldığında arıza kodu açıklamasına bakmak lazım.

Eğer "Isıtma kontrol devresi" gibi bir açıklama varsa oksijen sensörünüzün arızalı olması kuvvetle muhtemeldir. Ancak zengin, fakir, verimsiz gibi açıklamalar varsa muhtemelen aracınızın hava yakıt karışımında bir sorun vardır ki genellikle yanlış lpg ayarlarından kaynaklanır.

Eğer sensör arızalı ise aracınızın yakıt tüketimi ve performansı bundan olumsuz etkilenir. Kısa vadede sorun olmaz ama uzun süre bu şekilde kulllanmanız katalizörünüz ve bujilerniz için pek iyi olmaz. Değiştirmenizi öneririm.

Yok arıza değil de "zengin karışım, fakir karışım, verimsiz çalışma, eşik değerin altında ya da üstünde" gibi uyarılar alıyorsanız obd bağlantısında, arızayı sildikten sonra aracı bir kaç gün benzinle kullanırsınız. Benzinde arıza lambası yanmaz ise lpg ayarlarını işten anlayan birine yaptırırsınız. Yok benzinde de aynı arıza uyarısını veriyorsa (zengin fakir, verimsiz gibi) o zaman benzin enjeksiyon sistemini incelemeniz gerekecek.

Kısacası önce obd arayüzünden arızayı doğru tespit etmeniz gerekiyor.  Bu arada aracın dyno'ya çıkması ile bir ilişkisi olamaz bu arızanın.

mehmetcevahir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş×