Jump to content
metin.dogan

Subaru XV ve Çekme Karavan, Çeki Demiri vs. Konuları

Tavsiye Edilen Mesajlar

metin.dogan    6
metin.dogan

Merhabalar,

Subaru'mun arkasına bir çeki demiri ve ardından çekme karavan takmak istiyorum. Forumlarda görebildiğim ve Subaru'nun teknik açıklamalarından görebildiğim kadarıyla limitlerim aşağıdaki gibi. Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olanlar varsa paylşamasını rica ediyorum.

Teşekkürler.

Frensiz, Frenli %8 ve Frenli %12 için ayrı ayrı değerler verilmiş.

Römork çekme kapasitesi 650 kg/1400 kg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
metin.dogan    6
metin.dogan
8/1/2019 at 11:21, bougoss :

http://www.crawler.com.tr/urun/crawler-izz-428-off-road-karavan_1 böyle bir seçenek var değerlendirilebilir.

muhtemelen biliyorsunuzdur ama çeki demiri tadilata girdiğinden proje + ruhsat işleme işlemleri gerekiyor. hatırlatma amaçlı..

7/31/2019 at 23:43, Chemaster :

Towcar sitesine bakabilirsiniz

Bilgiler için teşekkürler.

Aslında sorum daha çok bu işlere bulaşmış kimse var mı? Deneyimleri nelerdir vb. şeklindeydi? XV'lerimizin 150/3600 NM/rpm tork değeri keyif, sorunsuzluk  ve yakıt sarfiyatı anlamında çekme karavan deneyimini ne kadar mümkün kılıyor? Yoksa bir çok yerde okuduğum gibi Forester'daki 350/1600-2400 Nm/rpm değerlerini veya başka marka/modeldeki buna yakın değerleri mi kovalamak gerekecek?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozan doğan    22
Ozan doğan

Xv İle çekme karavan arayışına girmiştim bir ara. Adria karavanlar çok hoşuma gidiyor bir kaç görüşmemde 5 mtr uzunluğunda 1500 kg üzeri karavanlar xv İle verimsiz olacağını anladım yokuş performansı yakıt ve simetriğini zorlayacaktır . Benim düşüncem 1300 kg yeterli araçlarımıza uygun . 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
metin.dogan    6
metin.dogan
8/8/2019 at 14:51, Ozan doğan :

Xv İle çekme karavan arayışına girmiştim bir ara. Adria karavanlar çok hoşuma gidiyor bir kaç görüşmemde 5 mtr uzunluğunda 1500 kg üzeri karavanlar xv İle verimsiz olacağını anladım yokuş performansı yakıt ve simetriğini zorlayacaktır . Benim düşüncem 1300 kg yeterli araçlarımıza uygun . 

Teşekkürler.

www.towcar.info sitesinden de baktığım zaman Adria'nın Aviva 360 DD ve Aviva 360 DK modelleri için iyi eşleşme ve uygunluk sonucunu veriyor. Sanırım bu yolda ilerleyeceğim :)

Öncelikle tabiki aynı modellerin ve/veya önceki yıllardaki versiyonlarının 2.elleri için de bakacağım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Konukseven    3
Konukseven
21.08.2019 at 16:59, metin.dogan :

Teşekkürler.

www.towcar.info sitesinden de baktığım zaman Adria'nın Aviva 360 DD ve Aviva 360 DK modelleri için iyi eşleşme ve uygunluk sonucunu veriyor. Sanırım bu yolda ilerleyeceğim :)

Öncelikle tabiki aynı modellerin ve/veya önceki yıllardaki versiyonlarının 2.elleri için de bakacağım.

Metin bey merhaba,

Ben de bir XV (2018) kullanıcısıyım ve bu aralar bir çekme karavan almayı düşünüyorum fakat araçlarımızın tork değerinin düşük olması beni çok düşündürüyor. Bu konuda bir girişiminiz olduysa tecrübelerinizden faydalanmayı ve bilgi almayı çok isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

Hakkı Konukseven

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    363
Subim

Soruyu Metin beye sormuşsunuz ama geçmişte biraz ilgilendiğim konu olduğu için cevap vermek istiyorum :rolleyes:

XV de yurtdışında 2.0i ve 2.0d motorlu versiyonlar mevcut ve onlarda karavan çok önerilmese de kullanılıyor. Karavan ağırlığı Max 1400 kg a kadar, çeki demiri yükü 80 kg geçmeyecek şekilde. Ama ne yazık ki 1.6 benzinli motora uygun karavan çok küçük olmalı, çeki demiri yükü yine max 80 kg olur. Üzgünüm ama karavan takmaya uygun bir araba değil bence. 

https://www.thetowcarawards.com/

Bu siteden inceleyebilirsiniz. 

Metin beyin dediği modeller (aviva 360) 2.0 motorlara uygun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
metin.dogan    6
metin.dogan
yanıtlandı (düzenlendi)

Merhabalar,

@Subim @Konukseven

Feyzeddin Bey'in de birebir tarif ettiği gibi maalesef ki bizim araçlarımız (1.6i) benim işimi görecek bir karavan çekmeye uygun değiller. Düşük tork değerleri ve olası yüksek yakıt tüketimleri ile kısa sürede beni mutsuz edecekler. 300 ve üzeri tork değerine sahip ve bu rakamlara 1750-2000 devir aralığında ulaşan araçlar ki dizel'e tekabül ediyor çok daha konforlu bir karavan macerası sunuyorlar. Aynı rakamlara benzinli araçlarla ulaşabilmek için 2000cc ve üzeri araçlar gerekiyor.

Dolayısıyla ben rotamı bu yönde değiştirdim maalesef aracımı çok sevsem de :( Yine Subaru olacaktır ama Forester ve/veya Outback ile değiştirmek ve üstüne karavan parası ödemek bu planlarımızı ertelememize neden oldu. Hala çadır ile takılıyoruz :)

metin.dogan tarafından düzenlendi
İmla Hataları

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Konukseven    3
Konukseven

Feyzeddin bey / Metin bey,

Cevaplar için çok teşekkürler.

Araç değerlerinde sizin de dediğiniz gibi 1.400 Kg çekebilir yazıyor. Ben de Adria Altea 402 PH için aracı towcar 'da eşleştirmiştim. Çekebilir diyor fakat çok randımanlı olmayacağı ve dediğiniz gibi bizi mutsuz edeceği belli ama insan yine de eğer varsa bu işi tecrübe etmiş birinden duymak istiyor :) 

Maalesef ben de aracımı çok sevmeme rağmen eğer karavan alacaksam değiştirmek zorundayım galiba :( 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş