Jump to content
Basri Amca

Hoş Geldin İmpreza

Tavsiye Edilen Mesajlar

Basri Amca    2
Basri Amca

Herkese iyi forumlar,
Yakın bir arkadaşıma uzun süren araç arayışımız sona erdi, Subaru İmpreza 1.5 AWD aracımızı almış bulunuyoruz. Araç sedan bu arada.

Aracı alalı bir iki hafta oldu heralde, test de ettik biraz da yollarda oynadık genel anlamda epey keyifli bir araç. Araç 2008 model.
Eli yüzü dikkat edilerek çekilmiş fotoğrafı elimde yok, elime geçtiğinde mutlaka buraları yeşillendireceğim.
Sizlere danışmak istediğim bu aracın bakımları hakkında. Aracı aldığımız sahibi bakımlarını yeni yaptırdım cart curt dedi ama biz yine de hem genel bi kontrol hem de kafamız rahat olsun diye bütün bakımlarını yapıp aynı zamanda sıvılarını değiştirmeyi planlıyoruz. Madde madde yazacak olursam;
-Motor yağı
-Hava,polen,yağ,yakıt filtresi
-Şanzıman yağı (bu arada araç otomatik şanzımana sahip)
-Birde şanzıman yağ filtresi (biraz araştırdım yanlış bilgiler edinmediysem bunun da değişmesi gerekiyormuş daha doğrusu daha faideli olur deniliyor)
-Fren hidroliklerini değiştireceğiz buna muhtemelen motul 5.1 veya rbf serisi koymayı düşünüyoruz. (Fren hidroliği ne kadar almalıyız komple değişim için ?)
Yani genel olarak aklıma gelenler böyle benim. Sizin tavsiye edeceğiniz herhangi bir şey var mıdır ? Gerek değişmesi gereken veya değişirtirilirken dikkat edip ustayı uyarmamız gereken ?
Araç şuan 106.000km civarında şuan. Ama tabii ki ne de olsa 11 yaşında ki bir araç.
Motor yağı olarak motulun sitesinde arattığımda 4.2 litre yağ haznesi 0.2 de yağ filtresi aldığını söylüyor yani 4.4 litre yağa ihtiyacım olacak onu da düz 5Litre alırız geriye kalan yağı elde tutarız vs. orası kolay kısmı zor kısmı ise motul araban 150000 km den az ise diyor kilometren sana yakıt tasarrufu sağlayacak olan HYBRID 0W-20 öneriyorum diyor. Diğer seçenekleri göster dediğimde ise 5w-30 5w-40 gibi bir çok seçenek çıkarıyor. Bu araç hangi yağı daha çok sever ? Önce ki koyulan yağı bilmiyoruz açıkçası.
Filtreler anlamında arattığımda önüme birden çok tipte filtre tipi geliyor bunu nasıl doğrusunu bulabilirim internette ? Foruma baktım ama çok da detaylı bilgi sahibi olamadım açıkçası. Yada sanayiden veya yetkili servisten al mı dersiniz sizce ne yapmalı ?
Aynı şekilde şanzıman için de hangi yağı koymalıyım konusunda bilgim yok. Ama öğrendiğim bir bilgi 8L alıyormuş galiba ama tapayı açtığımızda bu 8L direkt olarak boşalmıyormuş. Bu yüzden ya ön iki tekeri askıya alıp boşalması beklenmesi lazımmış yada makinaları varmış direkt bu işi yapan.
Aklımda böyle bana karışık gelen sorular var. Yani subaru ile hiç böyle alakam olmamıştı bu konuda yardımlarınızı istiyorum.
Bu arada araç İstanbul Anadolu Yakasında, tavsiye edebileceğiniz bu usta subaru ustasıdır dediğiniz bu işi iyi bilir fiyat olarak da aşırı üzmez dediğiniz usta/servis tavisyelerinizi bekliyorum.
Şimdiden herkese teşekkür ediyorum..Edit : Bu araçlarda diferansiyel yağı değişmesi gerekiyor mu ? Nasıl değişir ? Hangi yağı koymalı bu konuda da yardımcı olur musunuz ?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Erçay    2.252
Erçay

Fabrika değerlerinde 5w30, bu viskozitede mobil daha verimli, şanzıman yağını motul multiatf (direksiyon hidroliğiniz de bu), fren için  DOT4 ama DOT 5.1 kullanabilirsiniz sadece kaynama noktasını daha yukarı taşımış olursunuz. Şanzıman yağ filtresini değişin evet sağlam görünse bile gözenekleri genişlemiştir onu farkedemezsiniz gözle, genişleyen gözenekten geçmesini istemediğimiz tortular şanzıman içine gider. Bu riske girmeyin. Tam boşaltıldığında 8-9 litreye yakın alır. Makinası var evet. Forumda @mehmetcevahir üyemizin kullandığı yöntemi de kullanabilirsiniz, temelde mantığı aynı sadece işlem  süresi uzuyor :D Konusu mevcut çok da güzel bir anlatımı var okuyun derim. Diğer yönetimi de @doctor rumuzlu özer abi yapmıştı onun da konusu mevcut. Hangi filtreyi bulmakta sıkıntı çekiyorsunuz

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş×