Jump to content
hamzaergl

İmpreza 1.6 GL'ye Yazılım Atmak Uygun Mudur ?

Tavsiye Edilen Mesajlar

hamzaergl    1
hamzaergl

aracım subaru impreza 1.6 gl 95hp 1998 model 180.000km de sedan bir araç ve performans açısından yetersiz geliyor zaten 1.6 bir araçtan uçmasını beklemiyorum ama yazılımla biraz daha güçlendirmek istiyorum acaba böyle bir şey yaptığımda ne gibi sorunlarla karşılaşırım ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.152
Erçay

Aracın ecusu yazılıma uygun mu bilmiyorum, Daha önce yaptıranı da duymadım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sinanaksoy    1
Sinanaksoy
yanıtlandı (düzenlendi)
13.07.2019 at 18:32, hamzaergl :

aracım subaru impreza 1.6 gl 95hp 1998 model 180.000km de sedan bir araç ve performans açısından yetersiz geliyor zaten 1.6 bir araçtan uçmasını beklemiyorum ama yazılımla biraz daha güçlendirmek istiyorum acaba böyle bir şey yaptığımda ne gibi sorunlarla karşılaşırım ?

Subarudan ziyade daha genel bir konu bu yazılımlı araçların bağzı kıstasları vardır  şöyle örnek vereyim aracınız fabrika tarafından optimum tüketim ve performans için ayarlanır bu şu şekilde açıklanabilir motor toplam gücünün %70 i kullanılarak minimum yakıtla maksimum performans sağlar yazılım ise ateşleme sürelerini giden yakıtı değiştirerek ve sıkıştırma oranı üzerinde oynanarak performans artışı sağlatır buda geri kalan %30 performansı kullanmanıza izin verir

buraya kadar anladıysanız iyi gibi gözükebilir ama fabrikanın bu gücü kısma sebepleri vardır bu sebepler motor ömrünü uzatmak yakıt tüketimini düşürmektir

zira aracınıza geri kalan %30 gücü eklediğiniz zaman normal şartlardakinden hızlı biticektir ömrü yıpranmalardan dolayı ve yakıt tüketiminiz artıcaktır buda hoş olmayan sorunlarla karşılaşmanız demektir neler arza yapabilir dersenizde her parça diyerek cevaplaya biliriz çünkü artan performans fazla ısı fazla yakıt pompalanması fazla rüzgar ve fazladan şaseye ve yürüyen aksama yük demektir daha piston v.s iç aksamdan bahsetmiyorum bile

Ne yapıla bilir ?

cevap ise şudur düzgün iş yapan bir yazılımcı bulup orjinal verileri yedekledikten sonra olan yakıt tüketimini sabit tutup veya dahada düşürüp performansı %8 ila %10 oranında arttırmaktır bunun için ileri seviye teknikler ve yazılımlar kullanılmalı ve sürekli dayno ve ısınma testleri altında incelenmelidir buda pahalıya patlayacaktır bunu göze almalısınız

%30 u kullanıcam derseniz ise bir sleeper car elde etmiş olursunuz sleeper car yazarak youtube ve forumlardan bilgi toplaya bilirsiniz ama kısacası şu şekildedir 

iki başlığa ayrılır orjinal motor ve swap olarak 

orjinal motor adındanda anlanacağı gibi aracın üzerindeki motoru yazılım ve turbo ile güclendirip tenekeden bozma aracı 200+ süratlere cıkarabilir

swap ise dahada basit olarak tofaş şahine bmw motoru takmaktır

saygılarımla.

Sinanaksoy tarafından düzenlendi
yazım yanlışları

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş