Jump to content
isaalp

Yağ Tercihi Kafam Karıştı

Tavsiye Edilen Mesajlar

isaalp    1
isaalp

bazı servisleri arayarak yağ filitresi yağ değişimi için fiyat araştırması yaptım bazısı 650 bazısı 600 dedi ve ben 5/40 istiyorum dedim servis çalışanı 5/40 subaru yakamıyor tıkanıklık yapıyor araçta teklemeler oluyor ve sorunlar oluşuyor diye bilgi verdi kararsız kaldım yaz sezonunda izmire taşınacağım ne önerirsiniz  (aracımda şuan 5/30 mevcut )

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.086
Erçay

Yağ eksiltme gibi bir sorununuz yoksa 5w30 ile devam etmenizde bir sakınca yok ama illa 5w40 kullanacağım derseniz de bir sorun yaşamazsınız

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
isaalp    1
isaalp

anlıyorum 2017 de değiştim yağ çubuğun un alt çizisinde sayılır çok eksiltme mi acaba 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.086
Erçay

Değişimleri 10 bin km ya da 1 yı olArak yapın, hangisi önce dolarsa, yağ çubuğundaki 2 iki çizgi bir litreyi temsil eder, alt çizgideyse 1 litre eksiltmiştir, çizginin altındaysa 1 litreden fazla demektir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    67
ceyhunugur
yanıtlandı (düzenlendi)

Sizin aracınız 2008 1.5 impreza degil miydi, km kaç binde, hangi servis hangi usta 5-30 yağ koydu aracınıza 

Birde izmir diyorsunuz sıcak bir bölge ince yağ koyarsaniz o yağ o sıcakta motor sıcağı ile bildiginiz su gibi olur aşınma çok artar

Aracınızın yağ numarası 10-40 dir sadece marka seçmek  size kalır 

Sizin isteginizle  farklı yağ koyamazsınız 

ceyhunugur tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
isaalp    1
isaalp

evet aracım 2008 1.5 aslında 10-40 vardı sonra ben değiştirdim ceyhun bey haklısınız uyarınız dikkate alıyorum 10-40 geri dönüyorum 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.086
Erçay
2 saat önce, isaalp :

evet aracım 2008 1.5 aslında 10-40 vardı sonra ben değiştirdim ceyhun bey haklısınız uyarınız dikkate alıyorum 10-40 geri dönüyorum 

Aracınız için önerilen  fabrika değeri 5W30’dur. Ve 5w30 bildiğiniz üzere tam sentetik yağ sınıflandırmasındadır. 10w40 ise yarı sentetik yağ olarak geçmektedir. Yağ seçiminde muhakkak yaşanılan yerin iklim şartları göz önünde bulundurulmalı lakin fabrika değerinin de çok ötesine geçilmemeli. İzmirdesin yani çölde yaşamamıyorsunuz. İzmir’de 5w30, 5w40 ile yürüyen araç yok mu yani? Ben yerinizde olsam tam sentetik olmayan bir yağ tercih etmezdim. 5w40’ta tam sentetik yağdır. 10w40’ın krank hareketini zorlayarak yakıt sarfiyatınızı arttırmasını ve performansı düşürmesini geçtim, istenilen yağlamayı da sağlamayarak motora zarar vermesi de muhtemeldir. Yine de siz bilirsiniz tabi...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş