Jump to content
Ozkan Bulut

2009 Forester X Şanzıman Yağ Sıcaklık ışığı

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut

Selamlar,

Forester 2009 X Benzinli Otomatik Aracım 133.000 KM ye geldiginde bakım için gerekli parçaları İstanbul JASPA servisten sipariş ederken Differansiyel ve Şanzıman yağlarının da değişiminin önemli olduğunu söylediklerinden onları da ne kadar ne gerekiyorsa sipariş edip Burada (BODRUM) tüm işlemleri hallettim. 5 bin km herhangi bir sıkıntım olmadı .

Bu sabah vites geçişlerinde bir öksürme hissettim ve sonrasında hızlı giderken 3 ten 4 e geçerken ciddi bir küt sesi ile vites geçince korktum.Sanayide kontrol ettik herhangi bir vuruntu olmadı , döndüm.Arabayı birkaç saat sonra çalıştırdığımda Motor , Şanzıman Yağ sıcaklık arıza sembolleri yanmaya başladı ve hemen durdurdum. Şu an olduğu yerde duruyor.

Burada yetkili servis olmadığı ve o şanımanı açıp  bakıp ne gibi bir durumu olduğunu anlayacak usta olmadıgından İZMİR Bayraktar yetkili servise çekici ile götürmek ve tüm kontrolleri yaptırıp kaderime razı olmak gibi bir durumdayım.Bu da tabii ciddi bir para ve zaman harcaması demek olacak.

Önerilerinizi almayı isterim ...

herkese sevgiler 

Özkan Bulut

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    72
ceyhunugur

Gecmıs olsun

her zaman olmuyor ama sanzıman ve dıfrensıyel yagları degısınce yazılım guncellemesı yapmak gerekıyordu sanırım sız yaptırmamıs sadece yag ve fıltre degısmıssınız umarım bır tarafı kırmamıssınızdır

Yagları degısen usta cok kucuk bır hata bıle yapmıs olsa bu gıbı durumlar ortaya cıkabılır

Yanlıs anlamayın ama bu suc  tamamen sızın ısı bılmeyen ustalara subaru emanet edılmez

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut
yanıtlandı (düzenlendi)

Ben zaten kendimi çok suçluyorum ama eğer dediğiniz gibi gerekli ve bu tip bir şeye yol açabilecek yazılım güncelleme gibi bir şey olsaydı bunu bana malzemeleri gönderen ve her detayı anlatan yetkili Subaru servisi söylemez miydi? 

gene de yapacak bir şey yok başa geldi çekilecek :=)

Ozkan Bulut tarafından düzenlendi
ek

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut

Bugün bilgisayar ile arıza kodu olarak P0768 görüldü. Sanırım çekiciyle İstanbula göndereceğim arabamı 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    72
ceyhunugur

Aldıgınız yer jaspa degıl mıydı orası ozel bır yer, yetkılı servıs degıl ayrıca onlarda sanzıman kodlaması oldugunu sanmıyorum aracınızda selonoıd valf arızası vermıs sanzıman gucu tekerlere aktaramıyor demekkı

Cadde kı barıs ustaya gıdın derım sorununuzu en makul hızlı sekılde cozebılır tekrar gecmıs olsun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut

Bodrumda yaşadığım için daha zor bir süreç beni bekliyor.Bakalım belki çekiciyle istanbula götürmek en akıllıcası olabilir ama o da dünya masraf :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    72
ceyhunugur

Sigorta sırketınız ıle anlasın derım cok makul fıyatlara aracınızı servıse goturebılırler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut

1000 TL ye kadar ödüyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    54
Eren YKZ

Öncelikle geçmiş olsun yanlış yağ ve miktarı olmadıkça ustadan kaynaklanacak bir durum veya yağ değişimizde  yazılım vs atılmıyor.Şanzıman altında yer alan beyin diye tabir edilen kutu içinde selenoidler bulunmakta.Muhtemelen sıkıntınız bunlardan meydana geliyor.Değişimi sonrası sıkıntın çözülür inşallah.Ancak selenoid bulmakta sıkıntılı sıfırı zaten parçacılarda yok ya ikinci el sağlam çıkma bulacaksın yada yurt dışından getirelecek.Bazı yerler oyüzden komple şanzıman beyni değişmeli diyebilir bilginiz olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    72
ceyhunugur

Yetkili servise ugrayin derim bu bilgiler benim şahsıma ait degil japonlarin egitim seminerlerinde veriliyor

Sanzimana yazılım atılmaz zaten

Yag in akış degerlerini ayarlayan guncel kodlama verileri girilir 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut

Selamlar,

Sorun Şanzıman beyninin (çıkma) ve elektrik sisteminin (sıfır) değiştirilmesi ile çözüldü

yorumlar ve destek için teşekkürler

özkan

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kenanccc    6
kenanccc
yanıtlandı (düzenlendi)

Merhaba Özkan Hocam,

Aynı sorun benim 2010 model aracımda da var. Ben de o ışıkların beyin + elektrik sorunundan çıktığını düşünüyordum. Araç şehir içinde 1 saat trafikte kalmazsa sorun yapmıyordu. Biraz tekletse bile ışık yakmıyordu. Uzun yolda da o kadar uzun yol gitmeme rağmen yine bi sıkıntı yaşamamıştım. Ta ki haftasonu yolculuğuma kadar. Geçen otobanda Ankaraya giderken Gerede yakınlarında oil at temp, abs ve esp ışığının üçü birden yandı. Bu ışıklar yanmadan hemen önce manuel modda 3. ve 4. vitesleri kullanarak aracı kullanıyordum. En son bir yokuş çıkmak için 3. vitese aldım ve araba yaklaşık 15 dk boyunca 4. vitese yükseltme opsiyonunu kaldırdı kendiliğinden. Neyse dedim 3. vitesle de gidiyoruz ne de olsa. Bir süre sonra araba 4. vitese yükseltme opsiyonunu geri getirdi ancak o esnada dediğim 3 ışık birden yandı. Biraz aracı dinlendirip yoluma devam edeyim dedim. Yeniden başlattığımda arıza ışıkları sönmüştü tahmin ettiğim gibi. Yolun devamında 4. viteste manuel moda alıp uzun bir mesafe gittim yine. Bir ara 3. vitese aldım sonrasında yine araba 4. vitese kapattı kendini :) Yolun devamında da böyle gideyim dedim ve araba hiç ışık yakmadı. Şehir içinde 2. vitese düştüğümde güçlü sarsıntıları hissetmeye başladım. Araba ışıkta dururken yine manuelde vites geçişinde noluyor diye vitesle 1. ve 2. viteste bir oynayayım dedim. Yolun devamında şanzıman kendine geldi nasıl olduysa. Tüm viteslere sarsıntısız geçmeye başladı. Her ne kadar şanzımanla barışık yaşasam da, aracı şu an şehir dışında kullanmama kararı aldım :). Şehir içinde henüz ışık yakma olayı olmadı. Ankarada bu şanzımanı gösterebileceğim, beyin ve elektrik problemini hallettirebileceğim bir yer var mı? Size zahmet söz konusu tamirat ne kadar tutuyor onu da yazabilir misiniz?

kenanccc tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    36
Tourist

öncesinde gaz pedalının altındaki kickdown switch i kontrol edin.

ara sıra switch takılı kalıyor ve vites yükseltmeye izin vermiyor.

gaza çok sert basınca olabiliyor :)

uzun yolda gazı çok mu ezdiniz? :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kenanccc    6
kenanccc

Merhaba Tourist Hocam,

Yokuş çıkarken gaza yükleniyorum ama kickdowna kadar köklemiyorum. Bu arabada kökleyince zengin karışımı gösteren 3 ışığı yaktırmıştım bir keresinde. O gün bugündür köklemekten kaçıyorum. Yokuşu hızlı çıkmak için uzun süreli bir yüklenme olmuş olabilir. Genelde arabayı uzun yolda böyle kullanıyorum. Genel olarak şanzımanda bir sorun yok. Sanayiye götürdüğümde ustalar şanzımanın iyi olduğunu ancak beyininin ara sıra sıkıntı verebildiğini söylüyor. Sanırım yakın zamanda o beyini temizleteceğim. Bakım gerektirmez denen filtresini de değiştireceğim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    54
Eren YKZ
22.05.2019 at 21:23, Ozkan Bulut :

Selamlar,

Sorun Şanzıman beyninin (çıkma) ve elektrik sisteminin (sıfır) değiştirilmesi ile çözüldü

yorumlar ve destek için teşekkürler

özkan

Geçmiş olsun sıkıntınızın çözülmesine sevindim.Size maliyeti ne oldu ayrıca elektrik sistemi dediğiniz selonoid valfler mi değişti?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    519
RSBurak

Uzun süredir şanzıman yağı değiştirmediyseniz karteri söküp karterin içindeki mıknatıslı filtreyi temizletin. Yeni yağ koyunca yağa karışıp hasar verebilir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kenanccc    6
kenanccc

Merhabalar Hocam,

Geçen hafta sonu arabayla birlikte şehir içi ve dışı bayağı bir yol yaptım ve vites geçişlerinde bir sıkıntı olmadı. Nadiren başıma gelen olaylardan kurtulmam için şanzımandaki yağ filtresini değiştirmem ve mıknatıslı filtreyi de temizletmem gerekiyor sanırım. Bunu Ankara’da yapabilecek bir servis varsa paylaşabilir misiniz? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    54
Eren YKZ

Merhaba Şaşmaz'da Subaru home yasin usta var 0551 590 2353

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut
5/28/2019 at 18:07, Eren YKZ :

Geçmiş olsun sıkıntınızın çözülmesine sevindim.Size maliyeti ne oldu ayrıca elektrik sistemi dediğiniz selonoid valfler mi değişti?

Çıkma bir beyin yani selenoidlerle bütün takım ve sıfır km bir elektrik bağlantısı takımıyla ve işçilikle 10 bin TL verdim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
foresterist    46
foresterist
19.07.2019 at 17:25, Ozkan Bulut :

Çıkma bir beyin yani selenoidlerle bütün takım ve sıfır km bir elektrik bağlantısı takımıyla ve işçilikle 10 bin TL verdim

Parçalar 5 bin, işçilik 5 bin mi acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş