Jump to content
Forfores

Subaru start buton - Anahtarsız çalıştırma sorunu ve çözümü

Tavsiye Edilen Mesajlar

Forfores    12
Forfores

Merhaba arkadaşlar. Başımdan geçen olay şöyleydi.  Anahtarsız çalışan cvt araçlarda motoru çalıştırmak için frene basmak arkasından güç düğmesi üzerindeki gösterge ışığının yeşil yanması beklemek(1 kaç saniye kadar) ve güç düğmesine basmak gerekiyor. Fakat yeşil yanmayan güç düğmesi problemi sonucu arasıra aracım çalışmadı. Önce anahtar pilinden sandım, sonra immobilizer derken araç beyni mi acaba... sonra kendiliğinden düzeldi derken bu defa da ufak bir frende Yokuş kalkış - abs - esp  ışıkları bir anda yandı ve araç denge dinamiklerini kontrol ettirin uyarısı verdi. Deneme yaptım gerçekten devre dışı. Aç - kapa düzeldi ,ufak bir frende tekrarladı. Akü başını söktüm resetleme yapmaya çalıştım düzelir gibi oldu. Sorunun kaynağını akü zayıflığında aradım akü kontrolü yaptım akü zayıftı, değiştirdim. Birkaç ay sorun yoktu, güzeldi; sonra bir sabah ilk hamlede fren ayağıma sertleşmiş geldi ve ne etsem de araba çalışmak bilmedi. Yine mi akü dedim ölçtüm voltaj zayıf ama elektrikli bağaj cam falan çalışıyor... kaçak akım ölçümü ,sigortalar şu bu bir çok şey yaptım, her şey normal. Acaba marş dinamosu kömürü mü dediğim bile oldu. En sonunda yabancı kaynaklarda aynı soruna ulaştım. Anahtarsız çalışmayı çalıştırmayan ve arıza ışıklarının sorumlusu fren sensörü - fren müşürü imiş. Çıkardım, temizledim ,taktım (bu işlemi de bir yerde okumuştum) ve çok şükür çalıştı. Frendeki sertlikte kayboldu.Büyük bir sorundu ama çözümü de bir o kadar kolay. 

20190412_143449.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.047
Erçay

Çok faydalı bir paylaşım, eline sağlık ve tabiki geçmiş olsun ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forfores    12
Forfores

Teşekkürler Erçay. Umarım birilerine faydam dokunur. Bu sayede aracın çalışmadığı 2 hafta boyunca ilkbahar sabahlarında  yürüyüş yapmanın tadına vardım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.047
Erçay

Yazıların daha bir fit duruyor zaten. Birşeyler olduğunu anlamıştım :)) 

muhakkak faydası olacaktır. Tekrar eline sağlık 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş