Jump to content
aybarssurucu@gmail.com

Uzun Vadeli LPG Kullanımı

Tavsiye Edilen Mesajlar

aybarssurucu@gmail.com    1
aybarssurucu@gmail.com
Oluşturuldu: (düzenlendi)

Aracım Forester XT 2.0Lt Turbo 2004. 5000km önce motoryapılmış durumda, rodajı ilk servisten çıktığı hafta Istanbul>Kayseri yapılmış, zaten 500km sonra ben aldım. Satıcı arkadaşım dürüsttü, her detayı belge ve fotoğraflarla açıklayabildi, sorulan her soruya düzgün ve tutarlı cevaplar verdi.

Aracın motorunu yapan usta ısrarla ilk 3000km LPG kullanma diye diye beni uyardı. Ben de onu dinledim. 4000km olduğu anda da İzmir'de iyi bilinen bir mühendis / araba meraklısı Özdin Varol abimizle aracın tüm yakıt değerlerini, mapping ve davranışlarını kontrol ettik. Sonuç : mükemmel bir çalışma sergileyen LPG sistemi oldu. O da bana yüklenmeden LPG kullanımına başlamamı ve sürekli OBD üzerinden aracı kontrol altında tutmamı tembihledi. 

Yaklaşık 1200km'dir LPG ile kullanıyorum. Ayarlarım iyi durumda; hatta egsozdan LPG kokusu bile gelmiyor :) Uzun kilometrelerdir LPG kullanan Forester ve diğer modellerden Subaru'larınızın kaç yıldır + kaç kilometredir LPG ile çalıştığını kısaca yazarsanız sevinirim.

aybarssurucu@gmail.com tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
aybarssurucu@gmail.com

81 görüntüleme, sıfır 0 cevap... :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
hiyelata    2
hiyelata

2012 den beri (lpg 2008 takılma) kullanmaktayım. Yaklaşık 50 bin km yaptım. 

Bugün itibarıyla sübap sorunu nedeniyle foresterım sanayide. 7500 tl masraf söylendi. Lpg ye bağlı olma ihtimali yüksek deniyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
aybarssurucu@gmail.com
4 dakika önce, hiyelata :

2012 den beri (lpg 2008 takılma) kullanmaktayım. Yaklaşık 50 bin km yaptım. 

Bugün itibarıyla sübap sorunu nedeniyle foresterım sanayide. 7500 tl masraf söylendi. Lpg ye bağlı olma ihtimali yüksek deniyor. 

Mesaj için teşekkürler. Yüksek bir meblağ söylenmiş, umarım yanlış hesaptır; daha az bir masrafla kurtarırsınız. Olayın gidişatını da paylaşır mısınız? Ne oldu, nasıl bir arıza ortaya çıktı? Hangi sanayide, hangi ustadan fiyat aldınız?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
aybarssurucu@gmail.com

Yurtdışından bulduklarım;
image.thumb.png.ba1d6492489a94948827ef62ab859da0.png

TR'den bir arkadaşımız 65.000Km yapıp satmış.

Bir başka yabancı forumdan; 40.000Mil - 65.000Km
image.thumb.png.c05e7caeb03945f7083ab0e1d166e38f.png

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
hiyelata    2
hiyelata
yanıtlandı (düzenlendi)

uzun yolda başıma geldi. denizi geçtim derede boğuldum desem yeridir.

son 70 km arabada bi titreme başladı. tabi ben aydın otobanında 130 u zorluyorum o anda. 

yavaşladım 70- 80 arasına, basıyorum titreme artıyor. sağa çektim. motor bana ben ona baktık bi süre.

googledan baktım. şanzıman sorunu gibi göründü bana. d yerine 3. vites ile yolu tamamladım. 

hemen sabahında da ustasına gittim. rölantideki titremeye bakarak en kolayından başladılar bakmaya. 

bujiler kontrol edildi, biri çalışmıyor dendi, sökülüp denendi, değilmiş. bujiler de en iyi en pahalı bujilerdenmiş bu arada. iyon mu dediler, lityum mu öyle bişey laf arasında. 

buji olmayınca iş büyüdü. motora bakmak gerek deyince Kemal Ustanın adı geçti. onunla görüştük sabah. (İzmir 3. sanayiden auto garage )

teşhis doğru silindir/subap sorunu dedi. normal araba olsa üstten kapağı kaldırır hallederiz ancak boxer motorda kapaklar yanda ve iki tane olunca motoru kaldırmak gerektiğinden iş büyüyor diye ekledi. e motoru sökünce triger kayışı gidiyormuş, subap kapakları değişiyormuş, yağların hepsi boşaltılıyor, filtreler yenileniyor. yine bu işlemler normal arabalarda belki daha az maliyetle halledilebilir ancak subaruda katlanıyor maliyet.

jaspadan fiyatlara baktım. 300- 500 den aşağı parça yok, +KDV(%18).

ustaya da söyledim," kullanması çok keyifli ve rahat bir araç ancak arızası da bi o kadar can sıkıcı."

hiyelata tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.028
Erçay

"motor sökülünce triger kayışı gidiyormuş" böyle bişi yok, Triger yeniyse aynen takılabilir. zaten zamanı geldiyse tekrar işçilik vermemek adına değişmesi daha doğru, eskiyi her türlü sökecek, toplarken yeniyi takacak. 

Buji de iridyumdur muhtemelen :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    344
Subim

muhtemelen

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
foresterist    34
foresterist

Somunlarını bile altın fiyatına satarlar işçilik kdv dahil maalesef...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aydın Gündüz    38
Aydın Gündüz
yanıtlandı (düzenlendi)

lpg de sorunsuz 57bin yaptım, benimki de şu an benzer süreçte ağır bakım görüyor

Aydın Gündüz tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
aybarssurucu@gmail.com
Bir saat önce, Aydın Gündüz :

"lpg de sorunsuz 57bin yaptım, benimki de şu an benzer süreçte ağır bakım görüyor."

Geçmiş olsun. Neler çıktı malzeme listesinde?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aydın Gündüz    38
Aydın Gündüz
21 dakika önce, aybarssurucu@gmail.com :

sizden farklı olarak sorun yaşamadan sanayiye gittim, sadece rolantide ufak bir titreme vardı,

amacım subap ayarı + triger değişimi yapmaktı,  aşağıdaki başlıkta ayrıca var konu,  

neyse motor açılmadan önce yol testi yapıldı, 4. silindir egzos zayıf sinyali verdi,  

motor açıldı, emme ler de problem az  gibi ama özellikle egzos 4. de subaplar iyi olmadığı için alayı değişiyor,

subaplar, silindir yan kapak kapak conta, emme conta ve triger ve diğer kayışlar seti

içinizi rahatlacaksa takribi maliyetimiz aşağı yukarı aynı

)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serebral    8
serebral

Ben de şimdilik 20.000 km devirdim henüz bir sorun görünmüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    43
AhmetKadir
2 saat önce, Aydın Gündüz :

lpg de sorunsuz 57bin yaptım, benimki de şu an benzer süreçte ağır bakım görüyor

Nerde yaptiriyorsunuz aracinizi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aydın Gündüz    38
Aydın Gündüz

eski bayraktar ve tork çalışanı mustafa var, arkadaşım ona teslim ettim,

klass oto - şaşmaz  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
aybarssurucu@gmail.com

Herkese iyi haftasonları, katkılar için teşekkürler. Haftada 300km ancak yapıyorum; haftasonu gezi amaçlı, o yüzden 60.000km bana yuvarlak hesap 3 seneye denk gelir. LPG olmazsa şu anki şartlarda arabayı evin önünden ayıramayız :) Ama iyi bakım, şans, kaliteli gaz derken 60.000i geçersek ne mutlu...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
hiyelata    2
hiyelata

ben 45 bin km yaptım hiç sıkıntısız. bakımlarını bazen aksatsam da önünde sonunda yapmışımdır. 

tek sebebe bağlamak mümkün değil tabi ama Aydın otobanındaki 130- 140 km hızım mı sebep oldu diye düşünmeden edemiyorum. bütün yolu 90- 110 arası geldim, otobanda adına yakışsın diye bastık.  

nerde okudum bilmiyorum, biri, kaldırıma çıkmak için zorlarken yakmış subapları.  son noktayı hatırlıyoruz işte. 

neyse şu an sanayide arabam. iki hafta sürüyor yaklaşık tamiri.

Kemal Usta gösterdi motoru, subabın tırnak ucu kadar bi yeri aşınmış, bütün şamata ondan. mühendislik o kadar ince hesaplar üzerine kurmuş ki sistemi, en ufak hata büyük sorunlara sebep oluyor, sistemi işlemez hale getiriyor. e tabi sürüş güvenliğini, konforunu sağlayan da yine bu ince hesaplar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Olkan    1
Olkan

Aracınız atmosferik motor mu yoksa turbolu mu ? 7 binlik fiyat bana da çok geldi açıkcası.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş