Jump to content
5w4g6y

WRX/STI Yedek Parça ve Bakım Hakkında bir Soru

Tavsiye Edilen Mesajlar

5w4g6y    0
5w4g6y

Impreza WRX almayı düşünüyorum pek yakın olmayan bir zaman diliminde, araştırmak için bol bol vaktim olduğundan aklımda bazı gerek türkiyeden ötürü gerek bilgi eksikliğinden sorular oluşuyor, zaman zaman sizi bazısı basit bazısı zor sorularla rahatsız edeceğim :) 

Internette gördüğüm kadarıyla istanbulda servis/usta bulmak çok sorun olmayacak fakat daha çok yedek parça bulmak ve getirmek dertmiş. Fakat çoğu yerdede stok motorlu ve fazla oynanmamış wrx/sti ların çok güvenilir olduğu ve yıllar içinde fazla sorun çıkarmadığı yazılmış. Bu aracı daha önce öyle yada böyle kullanmış olan arkadaşlar servis/bakım a ne kadar ayırdınız ? yedek parça ile alakalı çok zorluk çektiniz mi ? hem fiyat hem getirtme süresi olarak ?

Yanlış alt başlığa gönderdiysem kusura bakmayın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    43
AhmetKadir

Parca sikintisi yasamazsiniz. Istanbulda bir cok firma var. Hem servis hem modifiye olarak. Hele ki wrx, sti parcasi olarak hic yasamazsiniz. 

Bazi kosullarda stok motor iyidir, bazi kosullarda referansli bir garajda motoru yenilenmis arac iyidir. Bu tamamen araca ve fiyatina gore degisir. Afaki konusmaktans kafaniza yatan bikac arac varsa onlar uzerinden gidebiliriz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5w4g6y    0
5w4g6y

Motorun değişmiş olduğu durumlarda genelde araçta iç modifikasyon da yapılmış oluyor, ben de aldığım aracın elime kısa bür sürede patlayıp fazla bir masraf yapmasını istemiyorum. Buna ek olarak da bir arabada birşey değişicekse sanırım bunu kendi isteğim ve bütçem ile yapmayı tercih ederim, bu sebepten stok ve mümkünse hiç oynanmamış bir araç arıyorum.

Parça ve usta konusunda sıkıntı olmaması durumu sevindirdi, türkiyede fazla marketi olmayan bir araç için özellikle, sanırım en büyük sorunum parçaların getirtilmesi olucak. Baktığım bazı başka marka ve model araçlarda bu büyük bir sıkıntıydı maalesef. 

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    43
AhmetKadir
7 saat önce, 5w4g6y :

Motorun değişmiş olduğu durumlarda genelde araçta iç modifikasyon da yapılmış oluyor, ben de aldığım aracın elime kısa bür sürede patlayıp fazla bir masraf yapmasını istemiyorum. Buna ek olarak da bir arabada birşey değişicekse sanırım bunu kendi isteğim ve bütçem ile yapmayı tercih ederim, bu sebepten stok ve mümkünse hiç oynanmamış bir araç arıyorum.

Parça ve usta konusunda sıkıntı olmaması durumu sevindirdi, türkiyede fazla marketi olmayan bir araç için özellikle, sanırım en büyük sorunum parçaların getirtilmesi olucak. Baktığım bazı başka marka ve model araçlarda bu büyük bir sıkıntıydı maalesef. 

Teşekkürler.

Mesela arkadasim 2008 wrx satiyor. Bilinen bi garajda kaliteli markalarla ciddi bir mebla harcayarak topladi arabasini. Eger wrx alacak olsam standart alacagima onunkini alirdim. Yillardir motor yapma isi ortamala 5000 ile 7000dolar civari. Eskiden makul bi rakamdi ama suan mebla buyuk. Hesaplari iyi yapmak lazim. Ha diyorsaniz para sikinti degil o zaman no problem:) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5w4g6y    0
5w4g6y

Paranın sıkıntısından çok, adam akıllı öğreneceğim ilk araba olacağı için herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsam kendim yapma taraftarayım. Zaten tek seferde 10klık bir değişiklik yapacağımı zannetmiyorum. Ilk hedefim coilover ve koltuk olucak, duruma göre ekstra lastik ve jant düşünebilirim ama düşük bir ihtimal olarak duruyor sadece.

Geç cevap için kusura bakma : ) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    43
AhmetKadir
31 dakika önce, 5w4g6y :

Paranın sıkıntısından çok, adam akıllı öğreneceğim ilk araba olacağı için herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsam kendim yapma taraftarayım. Zaten tek seferde 10klık bir değişiklik yapacağımı zannetmiyorum. Ilk hedefim coilover ve koltuk olucak, duruma göre ekstra lastik ve jant düşünebilirim ama düşük bir ihtimal olarak duruyor sadece.

Geç cevap için kusura bakma 

Estağfurullah ama ortalama bi coilover 1500 2000 dolar kargo gümrük haric. Coil olan araba almak mi mantikli, olmayani mi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.028
Erçay
28.02.2019 at 16:55, AhmetKadir :

Bazi kosullarda stok motor iyidir, bazi kosullarda referansli bir garajda motoru yenilenmis arac iyidir. Bu tamamen araca ve fiyatina gore degisir. Afaki konusmaktans kafaniza yatan bikac arac varsa onlar uzerinden gidebiliriz

aynen katılıyorum. Yapılan işlemler referanslı bir yer tarafından yapıldıysa nema problema :D Ha ben her zaman stock motor ve yürürden yanayım o ayrı :D  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    43
AhmetKadir
2 dakika önce, Erçay :

aynen katılıyorum. Yapılan işlemler referanslı bir yer tarafından yapıldıysa nema problema :D Ha ben her zaman stock motor ve yürürden yanayım o ayrı :D  

Stock amortisor yerine bilsteinli bi legacy olsa fena mi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.028
Erçay
29 dakika önce, AhmetKadir :

Stock amortisor yerine bilsteinli bi legacy olsa fena mi :)

Aslında Bilstein amaortisör'de her Legacy'de stock olarak mevcut değil 8) Ama olsa tabi ki fena olmaz ahahahahah :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    43
AhmetKadir
57 dakika önce, Erçay :

Aslında Bilstein amaortisör'de her Legacy'de stock olarak mevcut değil 8) Ama olsa tabi ki fena olmaz ahahahahah :D 

O yuzden her modifiyeli kotu degil. Illa ki stock olsun yerine en az stock kalitesinde olsun olarak dusunebiliriz. Mesela istanbuldan bi arkadasimin 2005 sti i var. Oem butun malzemeleri garajda durur. Diger yandan ohlins coilover, 2008sti turbo, advan rs jantlar var. Satıyor olsa piyasadaki standart bir araba yerine 10 15 fazla verip bunu almak daha mantikli bana gore. Jantlar 4000,turbo 1000, coilover 2500 dolar. Ustune kargolar gumrukler gitti 45 50 bin lira :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.028
Erçay

Bunların çoğu benim gözümde aksesuar niteliğinde, olması iyi yoksa da aramam :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş