Jump to content
Oğuz kaplan

LPG'ye Geçiş Süresi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Oğuz kaplan    11
Oğuz kaplan

Son zamanlarda farkettigim bir durum var malum kis aylari sabah klimayi sicak konumunda aciyorum  cok sicak olmasada normalden daha sicak bir hava ufluyor diye ama farkettimli klima acikken gaza gecis daha cabuk oluyor ornek normalde 5-6 km sonra gaza gecen arabam klima acikken 1 yada maksimum 2 km sonra gaza geciyor aradaki baglantiyi kuramadim bikac defa deneme yaptim tesaduf degil gercekten klima acikken erken geciyor gaza.Motor sicakligi gerekli seviyeye gelmemis oluyor bu arada 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.007
Erçay

Bir rulman daha dönmesi motora bir yük daha bindiriyor, bu da lpg geçiş ısısının daha erken oluşmasına sebebiyet veriyor diye bir tez atayım ortaya :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oğuz kaplan    11
Oğuz kaplan

Ayni yorumu bende yaptim hatta kalorifer borusuyla beyin arasindaki  iliskiyle alakali bir tezimde var ama sonucta motor sicaklik gostergesi diye bir gercek var gosterge en dipte sorunmu tabiki hayir sadece merak ettim, deneyip yorum yapacak varmi yoksa benimkinin huyumu onu merak ettim birazda 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
F-Eren    101
F-Eren

Denemek lazım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
foresterist    31
foresterist

Kış vakti motor ısısı kaloriferden alınarak ısıtma yapılır klima açmak ne demek acaba? Araç klimaları ısıtma yapmaz ki? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oğuz kaplan    11
Oğuz kaplan

Konuya odaklan foresterist istersen onunla alakali ayri konus acariz nacizane bir ricada bulundum  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
555    5
555

bende 2006 var klima otomatik acılır.. ve hararet yükseldikce üfleme hızlanır.. klimanın otomatik açılması içerdeki nemi alması ve buğlanmanın en hızlı bir şekilde geçmesini sağlaması içindir.. soğuk havalarda motorun ideal sıcaklığa ulaşması için fazla benzin gönderilir ilk çalıştırmada ciğ benzin kokusu bundan olur. lpg ısı sensörü 30-40 olmalı .. 28 derecede buharlaşan lpg  daha düşük ısılarda olursa motorun içine sıvı olarak gidecektir ve daha kötü sonuçlar çıkabilir. tabi bunların hepsi sizin sorunuza cevap değil ama lpg nin erken geçmeside iyi değildir..bazı lpg regülatörlerinin  benzin enjeksiyon sisteminin sıcaklığını bile ölçtüğünü duydum okudum..bu konuda su sistemin kalorifer sisteminden radyatör sisteminden seri bağlantı paralel bağlantı gibi ayrıca klima peteğinin dolu olması ve ve gerekli soğumayı sağlayamadığından suyun erken ısınması,lpg beynin sigortası motor sigortasından alınması  gibi bir çok konuyu kapsayabilir.. lpg termostatının ve beynin ayarı ideal olması bizim için iyi olaçaktır..   bu arada benim forester benzinli tüp yok :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oğuz kaplan    11
Oğuz kaplan

Eyvallah guzel paylasim ,cok tatmin edici olmus :))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Serhat44    104
Serhat44
23 saat önce, Oğuz kaplan :

Eyvallah guzel paylasim ,cok tatmin edici olmus :))

Oğuz bey numarami msj atiyorum ararsaniz sorunu sebebini ve çözümü anlatayim. Telden baglaniyorum buraya yazmak zor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
foresterist    31
foresterist

555 gerekeni açıklamış

.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    50
Eren YKZ

Klimanın pompasının gücünü direk motordan alıyor olması motoru daha yüksek devirde çalışmaya ve dolayısı ile daha fazla yüke  bindirir.Belki bu sebeple  daha çabuk ısınabilir motor denemek lazım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
goldenchief    110
goldenchief

lpg regülatörünün ısınması için sıcak su kaynağı , bazı araçlarda  termostat evinden giriş çıkış yapan devreden alındığı için termostatı aldatarak bir anda açılmasını engelleyip açılıp açılmama kararsızlığı oluşturur. başka marka aracımda bunu yaşadım. hararet zaman zaman  bir miktar yükseliyordu. ve lpg regülatörünün su ihtiyacını olması gereken yere yani kalorifer devresinden T alınma yöntemiyle yaptırdım. herşey düzeldi.

buradan şu sonuç çıkarılabilir. normal olması gereken yani kalorifer tesistından alınan su kaynağı sebebiyle , siz de kaloriferi sıcak konumda tuttuğunuz için regülatörden sıcak su geçisi daha aktif olup daha kısa sürede regülatör ısınacak ve daha kısa sürede lpg ye geçiş olacaktır. 

diye düşünüyorum. buna önlem olarak , lpg ye geçiş sıcaklığını 40 yaptırın derim. normalde 35 derece olması yeterlidir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oğuz kaplan    11
Oğuz kaplan

Tam olmasada cok benzer bir bilgi verdi guruptan serhat 44 ve ayni dusuncedeyim regulator ihtiyaci olan isiya kavustugu icin aciliyor bunun icin bir onlem almammi gerekirki? Erken aciyor olmasi yani hemen hemen yaz aylarindaki zamanlamada acmasi negibi zarar verebilirki ? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
goldenchief    110
goldenchief

bunun için alınacak önlem , eğer kış aylarında lpg ye daha geç geçmesini istiyorsanız lpg cinize geçiş ısısını yükselttirin. 35 ise 40 yaptırın. çok daha sağlıklı olacağının kanaatindeyim. ve hatta inkanınız varsa profesyonel lpg afr ayarı yaptırın. aracınız lpg de benzin sıhhatinde çalışacaktır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oğuz kaplan    11
Oğuz kaplan

Afr farkli bir konu ama hala tum camia tarafindan kabul gormedi yada gereklilik olarak kabul gormedi diyelim.Afr ayari lpg ayarinin bir ust asamasi anladigim kadari ile amma velakin lpg oyle cins birseyki ariza yapmadigi surece tornavida bile degdirmeye korkuyor insan discii korkusu gibi birsey diyelim :))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
goldenchief    110
goldenchief
19 saat önce, Oğuz kaplan :

Afr farkli bir konu ama hala tum camia tarafindan kabul gormedi yada gereklilik olarak kabul gormedi diyelim.Afr ayari lpg ayarinin bir ust asamasi anladigim kadari ile amma velakin lpg oyle cins birseyki ariza yapmadigi surece tornavida bile degdirmeye korkuyor insan discii korkusu gibi birsey diyelim :))

bu linki inceleyin derim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    275
İrfan ÖZKAN
03.01.2019 at 13:52, Oğuz kaplan :

Son zamanlarda farkettigim bir durum var malum kis aylari sabah klimayi sicak konumunda aciyorum  cok sicak olmasada normalden daha sicak bir hava ufluyor diye ama farkettimli klima acikken gaza gecis daha cabuk oluyor ornek normalde 5-6 km sonra gaza gecen arabam klima acikken 1 yada maksimum 2 km sonra gaza geciyor aradaki baglantiyi kuramadim bikac defa deneme yaptim tesaduf degil gercekten klima acikken erken geciyor gaza.Motor sicakligi gerekli seviyeye gelmemis oluyor bu arada 

doğru tespit yapmışsınız klima motor üzerindeki yükü arttırdığı için erken ısınır. sadece klima değil elektrik yükleride bu duruma katkı sağlar.

Bu arada klimayı kışında açık tutarsanız aracınızın içerisindeki nemi dışarı atmanız çok daha hızlı olur ve klimanızın ömrünü uzatırsınız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş