Jump to content
kenanccc

Forester Vites Geçişinde Tekleme

Tavsiye Edilen Mesajlar

kenanccc    3
kenanccc

Merhaba arkadaşlar,

Normal şehir içi kullanımda 30-45 dk gibi bi süre akıcı trafikte vites geçişlerinde hiçbir sıkıntı yok. Ancak bu kadar süre çok yoğun trafikte kalsam vites geçişlerinde araçta tokatlarcasına bir tekleme görülüyor. Özellikle aracın 2. vitesten 3. vitese geçişinde. Bu olay başıma geldiğinde manuel moda alıp 4. vitese de geçirmemin mümkün olmadığını da gördüm. Yani araç bi nevi kendini 4. vitese kapatıyor. Bu durumların yaşandığı bir günde arabayı evin önüne getirip dinlendirip 1 saat sonra yeniden kullandığımda ise geçişlerde en ufak bir sıkıntı yaşamıyorum. Bu geçici teklemelerin sebebi ne olabilir acaba? Aracım lpgli. 135000 kmde. En son şanzıman yağı değişimi 90000 kmde yapılmış. 2010 model ve 4-eat şanzımana sahip. Yakın bir zamanda da obd cihazı bağlıyıp ne hata aldığıma da bakacağım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
foresterist    41
foresterist

Geçmiş olsun OBD arıza kodunu paylaşırsanız bilgilenmiş oluruz. 

Kendi OBD cihazınız var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.093
Erçay

şanzıman yağı değişiminden emin miyiz? İçersine koyulan yağ nedir biliniyor mu? Yağ değişiminde şanzıman filtresi değişmiş mi? Değişim tam mı yapılmış yoksa sadece karterdeki yağ mı değişmiş ? belli ki yağ ısınıca bir sorunu tetikliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kenanccc    3
kenanccc

Cevaplar için teşekkürler. Aracı aldığımda bana verilen deftere göre tüm yağ bakımları 90000 kmde yapılmış hocam. İçerisine konulan yağın cinsi yazmıyor diye hatırlıyorum.  Filtresi değişmiş mi yine bakmam lazım. Şanzıman yağının ısınma ile ilgili bir sorun olabilir aynen. Geçenlerde servise birkaç sorun ile ilgili gittiğimde yağ değişimine de değinmiştim. Servisteki arkadaş 180000 kmde değişeceğini söyledi. Bu aralık bana uzun geliyor. Optimal bir km aralığı nedir biliyor musunuz? Bendeki obd cihazı ile bir hata var mı ayrıca bakacağım.

kenanccc tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kenanccc    3
kenanccc

Yeniden merhaba arkadaşlar,

Benden önceki sahibinin 3.5 sene önce yaptırdığı bakımın resmini paylaşıyorum. Buradan anlaşıldığı üzere, 5 lt lik bir şanzıman yağı değişimi olmuş. Yağ tipinin ne olduğu yazmıyor.  Şanzıman filtresi değişmiş mi  o da yazmıyor. Bu hususları servise danıştım. Servis bana yağ değişiminin kmsinin yaklaşık geldiğini ve ilk etapta yapılması gerektiğini söyledi. Aracıma obd cihazını bağladım. Hiçbir hatası yok. İlgilendiğiniz için teşekkürler arkadaşlar

344901C5-4891-4A65-9EA4-E2430CDB07B0.jpeg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
foresterist    41
foresterist

O zamanlar fiyatlar ne kadar da uygunmuş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    53
Eren YKZ
21.12.2018 at 11:39, Erçay :

şanzıman yağı değişiminden emin miyiz? İçersine koyulan yağ nedir biliniyor mu? Yağ değişiminde şanzıman filtresi değişmiş mi? Değişim tam mı yapılmış yoksa sadece karterdeki yağ mı değişmiş ? belli ki yağ ısınıca bir sorunu tetikliyor.

Erçay yağ filitresi değişiyor mu ben temizletip geri taktırmıştım.Beyin üzerinde selenoidlerin ordaki filtreden bahsediyoruz bu arada değil mi?

Eren YKZ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
goldenchief    110
goldenchief
5 saat önce, Eren YKZ :

Erçay yağ filitresi değişiyor mu ben temizletip geri taktırmıştım.Beyin üzerinde selenoidlerin ordaki filtreden bahsediyoruz bu arada değil mi?

en ucuz filtre burda. filtre her yağ değişim periyodunda değiştirilmelidir. https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-subaru-forester-otomatik-sanziman-yag-filtresi-571607039/detay

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.093
Erçay

Şanzıman yağ filtresi değişmesi lazım, sağlıklı gibi görünse de gözenekleri büyür. Haliyle yağı daha az filtreler. Bu da kalıntıların mekanik aksam içine girmesine, yağ kanallarını tıkamasına sebebiyet verir 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kenanccc    3
kenanccc

Dedikleriniz doğru bence de. Benim sadece yağ değişti. Filtre değişmedi. Şu an için iyi gözüküyor durum. Servisin yaklaşımı ne kadar doğru bunu zaman gösterecek. Yağ değişimi öncesinde bazen yaşadığım teklemeler yine görülürse selonoidlerdeki kanalların temizletileceği bilgisini de servisten aldım. Böyle bir işleme gidilirse filtre de değişsin diyeceğim. Bilgiler için teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    53
Eren YKZ
28.12.2018 at 23:32, goldenchief :

Teşekkür ederim ama benim dediğim filtre bu değil şanzımanın alttan yağını boşalttığımız yerin altında kalan şanzıman beyni denilen yerdeki selenoidlerin yanında takılı olan değişik bir filtre var hatta pislik tutucu demek daha doğru telli birşey ondan bahsetmiştim teşekkür ederim.

x5_56846600497h.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
goldenchief    110
goldenchief
2 saat önce, Eren YKZ :

Teşekkür ederim ama benim dediğim filtre bu değil şanzımanın alttan yağını boşalttığımız yerin altında kalan şanzıman beyni denilen yerdeki selenoidlerin yanında takılı olan değişik bir filtre var hatta pislik tutucu demek daha doğru telli birşey ondan bahsetmiştim teşekkür ederim.

şanzuman karteinin içinde mıknatıs özellikli bir metal zerrecik tutucu var. ondan mı bahsettiniz? bir videoda izlemiştim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    518
RSBurak

Mıknatıs kutunun güzelce temizlenmesi faydalı olur.Sizin aracınızda ise selenoidlerde sıkıntı var gibi görünüyor. Subaru makinesine bağlayıp detaylı arızaları okuyabilirsiniz. ona göre yorum yaparız. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    53
Eren YKZ
31.12.2018 at 19:54, goldenchief :

Mıknatıs özellikli olduğunu bilmiyordum.Bende aynı şeylerle uğraşıyordum bu dönemde oyüzden sormak istedim filtre olayını.Benim aracımda da arada sırada  P0600-P0700-P1718  arıza kodları yakıyor aynı anda.Ayrıca 2'den 3'e geçerken düşük devirlerde vuruntu oluyordu bu sebeple beyni söküp benzin ile temizledik selenoidlerde dahil.Bu filtreyide benzin ile yıkadık.Geri beyni toplayıp takltığımızda her viteste vuruntu yapmaya başladı.2.0R modele ait şanzuman beyninden selenoidleri alıp benim aracıma taktık vuruntu kesildi ama bu seferde kasılarak vites geçiyor.Ufakta titreme var bu hafta tork konvertörüne de bakacağım artık. Arıza ışığı bazen yine yanıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.093
Erçay

Çapakları tutmak için mıknatıs var, motor yağı karterinde de olur :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    53
Eren YKZ
16 saat önce, Erçay :

Çanakları tutmak için mıknatıs var, motor yağı karterinde de olur :) 

Mıknatıs olayını bilmiyordum öğreniyoruz işte yavaş yavaş.Bir ara görüşelim diyeceğim ama pes ettim artık sana ulaşmak yasal olmayan şeylere ulaşmaktan daha zor ;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    53
Eren YKZ
03.01.2019 at 20:28, Erçay :

Sömestrda gelecem yanına, masayı donat :)

Vuu sen gel gerisi kolay O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş