Jump to content
Agun

Tam Sağ veya Sola Dönüşlerde Tekerlek Kilitleniyor

Tavsiye Edilen Mesajlar

Agun    8
Agun

Merhaba arkadaşlar,

direksiyonu sağa veya sola çevirdiğimde (yarım turdan sonra) ekranda "araç dinamikleri kontrol sistemi devrede" uyarısı geliyor ve aynı zamanda tekerleklerde sıkışma oluyor (karda lastik boşa düştüğünde frenleme yapması gibi)

subaru yol yardıma danıştım bir yorum yapamadı, servise gelin inceleyelim dediler.

Sizin değerli görüşlerinize ihtiyacım var..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    340
Subim

benim 2005 forester da hold tuşu basılıyken dediğin durumu asfaltta yaşıyorum. araç dinamikleri aynı aks üzerindeki iki tekerin dönüş farkını engellemeye çalışıyor (bu sayede giremeyeceği kar çamur yok). hold tuşunu kapatınca herşey normale geliyor. sizin araçtada böyle bir özellik varsa olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Agun    8
Agun

BENDE X MODE VAR LAKİN AÇIK YADA KAPALI VE HATTA VDC YİDE KAPASAM BİLE AYNI ŞEYİ HEP YAPIYOR

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    340
Subim
14.12.2018 at 16:20, Agun :

BENDE X MODE VAR LAKİN AÇIK YADA KAPALI VE HATTA VDC YİDE KAPASAM BİLE AYNI ŞEYİ HEP YAPIYOR

bir sıkıntı var o zaman.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Agun    8
Agun

Sıkıntı var evet ancak bugün servisteydim, onlarda da bir sıkıntı görünmüyor. 

-şanzımanı söküp bakacağız

- ee nesine bakacaksınız

- bilmiyoruz sıradan başlayacağız dağıtmaya bakalım ne çıkarsa

- de gett, telim edermiyim size şanzımanı

aldım arabayı çıktım tabiki

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forester66    15
Forester66

Selamun aleykum kardes ayni sikintidan benzer benim aracdada var tam donus yaptığımda kasilma zorlanma oluyor senin aractami ayni sekil yapiyor 

Benim araştırmam sonucu sanziman selonidi diyorlar

Arac kac model 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Agun    8
Agun

Aynen öyle, yavaş hızlarda 0-10 km gibi. Siz bulabildinizmi sorunu. Kaç model araç dizel mi benzinöi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Agun    8
Agun
22 dakika önce, Forester66 :

Selamun aleykum kardes ayni sikintidan benzer benim aracdada var tam donus yaptığımda kasilma zorlanma oluyor senin aractami ayni sekil yapiyor 

Benim araştırmam sonucu sanziman selonidi diyorlar

Arac kac model 

Önceki bir yazında selenoid i söküp baktığını, bir sorun olmadığını yazmışsın. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forester66    15
Forester66

Kardes ben soktum selonidi sonra arka viskos desiklerini soktum ama selonidin bir tanesi garip calisiyordu ben normal saniyordum sonra ankarada sanzimanciya gittim adam bana dedigi selonid agrizasi 1 tanesi bozuktur dedi direk ben olayi anlatmadan digerleri bozuk cikarsa dedim bozuk olsa daha cok sikintilari olur dedi bende onumuzdeki ay ali expires den ismarliycam allah izin verirse :)

Benzjnli

Seninki dizelmi

Ama ben sanayici oldugumdan sokuyom takiyorum cok zahmetli is hatayi bulmak ama iyibir ustana goster benim bu sikintiyi cozmek icin bir sanzimani indirmedigim kaldi walla :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forester66    15
Forester66

Ankarada sanzimanci ustanin dedigi cikmasini 1 tanesini 450 tl almis baskasina ali expires de 550 tl 6 adet sifir var

Forester66 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forester66    15
Forester66

Otomatik Solenoid 31939-AA191 4EAT iletim solenoidler kiti 6 pc için Subaru 31939AA191 Forester 2.5 Outback
https://s.click.aliexpress.com/e/ryP4P7oH9

Kardesim burda birtanesi farkli ben saticiyla konustum farkli olani dogruyla degistirecek gonderecek 5 tanesj doru biri farkli

Bak buda benim 2009 forester sanziman beyni 

Screenshot_20181214-161829_Gallery.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.007
Erçay

bunlar olmaz, aynı şanzımanı kullanmıyorsunuz, sizdeki 4eat tork konvektörlü, Agun'daki araç cvt şanzıman... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forester66    15
Forester66

Walla aracin ne oldugunu bilmiyorum abi arkadasin ben basimdan geceni ifade ettim ama iyibir ustaya gostermesi lazim 

Forester66 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.007
Erçay
1 saat önce, Forester66 :

Walla aracin ne oldugunu bilmiyorum abi arkadasin ben basimdan geceni ifade ettim ama iyibir ustaya gostermesi lazim 

tam turda selenoidlerden birinin görevini yapmayıp diferansiyeli kitlediği teşhisi yanlış değil, olası bir sebeb, ama şanzımanlar aynı olmadığı için gönderdiğiniz linkteki ürün uyum sağlamayacak demek istedim yanlış anlamayın :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Agun    8
Agun

sanırım bugün itibari ile sorunun kaynağını bulduk, şanzımanın arka kuyruk kısmında balataya benzer bir şey varmış, çok düşük hızlarda aracın 2 tekere dönüşmesini sağlayan bir ayraç, eski kasalardaki sigortadan 2 çekere dönüştürme gibi, bu ayraç görevini yapamıyor ve bu vesile ile aynı aks üzerindeki lastiklerde tur farkı çıkıyor, bu da kasılmaya sebep oluyor. Parça siparişini verdik.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forester66    15
Forester66

Inşallah sıkıntıyı cozuldummu haber vermeyi unutma kardes malum bu gibi sıkıntılar oluyor bilgilendirmekte fayda var 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.007
Erçay

Düşük hızlarda 2 çekere düşürme gibi bir özellik benim bildiğim yok. Öyle birşey varsa bilgilendirin muhakkak, neymiş öğrenelim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
foresterist    31
foresterist

Ben de düşük yüksek her hızda 4 çeker diye biliyorum, belki frene basınca şanzımanı devreden çıkaran bir şey vardır diye düşünüyordum.

Ama böyle düşük hızlarda iki çekere düşürme durumu varsa paylaşın biz de öğrenelim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    510
RSBurak

O plakanın ismi mpt forumda konusu mevcut ancak basitçe yola göre ayar yapıyor. Asfalt üzerinde giderken yüzde 70 yüzde 30 arka şeklinde gidiyorsunuz tekerlerden biri farklı turda dönünce o plakalar görevini yapıp gücü olması gerektiği gibi dağıtıyor. Yanlama, awd sistemini çok zorlama farklı ebatlarda jant kullanma lastik havalarının dengesiz olması gibi sebeplerden bozuluyor geçmiş ola.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Agun    8
Agun

Malesef kötü bir tecrübeyle öğrendik ancak merak ettiğim şu yazdıklarından sonra. 225/55/18 lastiklerin kışlıklarını 225/60/18 taktım, ondan mı oldu diyorsun (4 lastikde aynı marka model ebad)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.007
Erçay

Bundan olacağını sanmıyorum. Ek bir bilgi vereyim kış lastiğinde yanağı daraltmak daha verimli sonuç alır, araç yere daha sağlam tutunur 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forester66    15
Forester66

Ercaay abi benim sıkintiyi çözdüm sanziman selonidi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.007
Erçay
5.01.2019 at 17:04, Forester66 :

Ercaay abi benim sıkintiyi çözdüm sanziman selonidi :)

Geçmiş olsun kardeşim, darısı @Agun ‘un başına :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş