Jump to content
ssever

Forester 2009 Atiker LPG Arızalarının Ayrıştırılması

Tavsiye Edilen Mesajlar

ssever    1
ssever

Değerli forum üyeleri 

Subaru forester 2009 Otomatik aracım var dönüşümü Maltepe Emre Mühendislikte Vahap Usta tarafından yapıldı. Arıza ışığı veya çekim problemleriyle karşılaşmadım ama yakın zamanda 1 ay ara ile olmak üzere motorun stop etmesi ( tüm arıza ışıklarını yakarak ) ve arabanın kapatılıp açılmasından sonra düzelmesi sorunun yaşadım. Burada yaşadığım sorunlar ve çözümlerini de başka arkadaşlara da faydası olması açısından listelemek isterim belki şu anda yaşadığım duruma da bir ışık tutar : 

- Bakım sonrası rölanti ve stop etme problemi : Triger kayışı değişiminden sonra rölantinin düşmesi ve buna bağlı stop etme problemi yaşadım. Otomatik vitesten dediler korkuttular bunun üzerine araştırdım ve testler sonucu sorunun yokuşlarda rölantinin düşmesi ve stop etmesi olduğu anladım. Boğaz kelebeğinin temizlenmesi problemi çözdü. 

- Rölantide titreme - vuruntu : Uzun yolda eşimin başına geldi motor titreme yapmış ve ses gelmiş motora baktığımda sanki sübaplardan geliyor gibiydi. Motor arıza sinyali de yanmıştı. Bayraktar çekmeköy resmi serviste gösterdik krank sensöründen geldiğini söylediler ve sinyali söndürdüler tekrar yanmadı. Tekrarlarsa sensörün değişmesi gerektiği söylendi. Rölantide sallama ve vuruntu devam ediyordu. Taksici bir şöför arkadaşla giderken ' Abi benim de başıma gelmişti Lpg filtresindendir o değiştirdim düzelmişti ' demesi üzerine daha önce bu süreçte götürdüğümüz ve sorun görmedikleri Maltepe Emre Mühendisliğe aracı tekrar götürdük ve zorla filtreyi değiştirdik araç düzeldi derin bir nefes aldı. 

- Rölantide hafif titreme - 1 ay ara ile motorun seyir halindeyken stop etmesi : Son dönemlerde başımıza geldi araba 1 ay arayla yaklaşık seyir halindeyken stop etti araç kapatılıp açıldıktan sonra hemen düzeldi. Artık takıntı haline getirdiğim için motoru dinlerken sanki hafif bir titreme oluyor. Bu arada en son götürdüğümüz servis sübap ayarlarıyla ilgili bir sorun olmadığını belirtmişti. 

Sanıyorum LPG konusundaki en büyük sıkıntı öncelikle LPG sistemindeki sorunların tespit edilip düzeltilmesi gerektiği çünkü yetkili servisler zaten biz önermiyoruz LPG diyor aradan sıyrılıyor ve sorunu LPG'ye atıyorlar. LPG ateşleme sorununa yol açarsa zaten zamanlaması bozulan motor hemen kendini korumaya geçip stop ediyor diye düşünüyorum. Emre mühendislik iyi ama çok yoğunlar yeterli vakit ayıramıyorlar sanıyorum Pendikte bir servis varmış oraya göstereceğim ama anadolu yakasında Atiker LPG konusunda deneyimli usta önerilerinizi de rica ederim. 

Teşekkürlerimle

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    507
RSBurak

Lpg sisteminde arıza olsa aracın stop etmek yerine benzine geçmesi gerekir. Yolda giderken stop etmesi kabul edilebilir değil. Sorunun kaynağının lpg olduğundan eminseniz lpg servisine gösterin ancak başka mekanik bir sıkıntıdan şüphe duyuyorsanız tuzla akfırat mahallesinde subaru park servisi var aracınızı kontrol amaçlı götürebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ssever    1
ssever

Cevabınız için teşekkürler maalesef o servis artık sadece yedek parça satıyormuş :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş