Jump to content
mehmetcevahir

"97-02 SF5 Forester 4WD>FWD Modu" Muayene Fren Testi ve Farklı Ebatta Lastik Kullanımı Sorunları

Tavsiye Edilen Mesajlar

mehmetcevahir    34
mehmetcevahir

Konu eski ama bilgi eskimez. Araç muayenelerinde yapılan fren testlerinde ya da farklı ebatta geçici lastikler kullanıldığında 4 çeker araç sahiplerinin kafasını kurcalayan bazı sorunlar hakkında faydalı olacağını düşündüğüm bazı bilgileri paylaşmak istedim.  4WD araçlarda bu konu oldukça sık tartışılmış. 

Diğer modeller konusunda bir şey diyemeyeceğim ancak SF5 (97-02) foresterların otomatik vitesli modellerinde bu sorun için çözüm yöntemi basit aslında. Bizim araçlarda motor kaputu altında aracın sol tarafında bulunan sigorta kutusunun içinde FWD  (Yalnızca Ön Tekerlerden Çekiş) moduna geçebilmek için bir sigorta eklenmiş. "FWD Fuse" yazıyor sigorta şemasında. 20 amperlik bir sigortayı boşta bulunan bu sigorta girişine taktığınızda araç FWD (yalnızca önden çekiş) moduna geçmekte ve içerde gösterge panelinde de bu durumu gösteren FWD lambası yanmakta arkadaşlar. Yalnız bu durum sadece otomatik modellerine mahsus. Zira bizim araçların mevcut aktarma sisteminde şanzımandan gücü arka tekerlere ileten bir kavrama sistemi var. Bu kavrama sistemi ise aynı otomatik şanzımanda olduğu gibi seleneoid valfler yardımıyla çalışıyor böylelikle elektronik yolla ön ve arka diferansiyeli birbirinden ayırmak mümkün oluyor.

Ne işe yarar konusuna gelince çoğunlukla muayene istasyonlarında fren testlerinde free roller bulunmadığında elzem hale gelebiliyor. Ya da farklı ebatta bir yedek lastik taktığınızda aktarma organlarının zarar görmemesini sağlıyorsunuz.

Konu hakkında yeteri kadar deneyimim ve araştırmam oldu arkadaşlar. Ayrıntılar hakkında da konuşabiliriz.

Viskoz sistemi bildiğim kadarıyla  yalnızca manuel vitesli modellerde bizdeki kavrama sisteminin yerine bulunuyor ve çalışma sistemi herhangi bir diferansiyelden çok farklı değil. Bu konuda yanılıyorsam düzeltebilirsiniz. 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Erçay    2.093
Erçay

Hayır yanılmıyorsunuz, eski konularda da durumla ilgili paylaşımlar oldu ama bir güncel çekmek de yerinde oldu, elinize sağlık O0

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş×