Jump to content
leventlevent

2004 XT Yanık kokusu

Tavsiye Edilen Mesajlar

leventlevent    3
leventlevent

Arkadaşlar herkese merhaba, 

2004 Forester XT 2.0 otomatik aracımla bugün bir problem yaşadım. Yaklaşık 100km yol yapıp araçtan indikten sonra kaputtan ve aracın altından baya bir sıcaklık ve yanık kokusu geldiğini fark ettim. Yanık kokusunu nasıl tarif edebilirim bilmiyorum ama plastik ve yağ arası gibi bişeydi ve aracın içinde koku yoktu. Yani araç manuel olsa direkt baskı balata derdim. Hararet normal,  motor yağı tam ve temiz... Daha önce başına gelen ya da tavsiye verebilecek kimse var mıdır? Çok teşekkürler şimdiden.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    339
Subim
15 saat önce, Erçay :

Hortumlardan ya da contalarda damlayan ya da sızan yağ/hidrolik egzoz manifolduna geldiğinde yanar, dumana veya kokuya sebebiyet verir. Bu bir ihtimaldir. Kontrol ediniz. Elektriksel bir sorun olur olabilir, bunu da ancak gözlemle bulabilirsiniz, geçmiş olsun

bunlara ek olarak, ön aks körüklerinden birinin delinmesi veya kenarlardan sızdırması sonucu gres yağını direk egzoz manifolduna atabiliyor, buda yanık yağ kokusu yapar.  bende külbütör kapak contası aşındığı için yanık yağ kokusu olmuştu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
leventlevent    3
leventlevent

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Sorunum, dediğiniz gibi muhtemelen herhangi bir yerden sızlan yağın egzoz elemanlarından birine damlayıp yanması. Zira kokuyu ve ısıyı en iyi bu açıklıyor. Haftaya servise götüreceğim aracı, sorun çözülünce bilgi vereceğim. Tekrar teşekkür ederim.  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Borris    0
Borris

Levent Bey sorunu çözüme kavuşturdunuz mu neymiş problem?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
leventlevent    3
leventlevent
13.11.2018 at 16:32, Borris :

Levent Bey sorunu çözüme kavuşturdunuz mu neymiş problem?

Evet çözdük hocam. Aslında Hiç beklemediğim bir yerdenmiş problem.

Devirdaim pompasında kaçak varmış, oradan sızan su da egzoz sistemine damlıyordu. Daha önce antifriz kullanılmadığı için su epeyce paslanmış. İlk mesajda belirttiğim koku da bu paslı sudan geliyormuş. Devirdaim pompası ve termostat değişti. Problem şimdilik çözülmüş görünüyor ama uzun vadede hortumlar, hatta radyatör sıkıntı çıkartabilir, zira inanılmaz paslanmış bütün sistem.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
foresterist    23
foresterist

Hortumlar filan kolay kolay sıkıntı çıkarmıyor hocam en önemlisi termostattı değişti ise çok iyi olmuş, çoğu usta açıp devir daimi değiştirip termostatı değiştirmiyor araç hararet yapıp conta yakıyor.

Çok geçmiş olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
acigul    3
acigul

oncelikle gecmis olsun bende de ayni koku var birde bu aks korugu olayi kafami karistrdi ses yapar mi bu durum ozellikle sag taraftan ugutlu seklinde bi ses var saga dogru viraja girdigimde ses cogaliyo sola dogru ise azaliyo hatta kesiliyo buna benzer bi problem yasayannz oldu mu ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
leventlevent    3
leventlevent
8 saat önce, acigul :

oncelikle gecmis olsun bende de ayni koku var birde bu aks korugu olayi kafami karistrdi ses yapar mi bu durum ozellikle sag taraftan ugutlu seklinde bi ses var saga dogru viraja girdigimde ses cogaliyo sola dogru ise azaliyo hatta kesiliyo buna benzer bi problem yasayannz oldu mu ?

Merhaba,

Ben problemimi ilk dile getirdiğimde, kokunun aks körüğünden kayaklanabileceğini de söylemişlerdi. Körükte olası bir çatlak ya da yırtıktan sızan yağ da buna neden olabilir yani. 

Bir de; Forester ile henüz başıma gelmedi ama Fluence'de yaşamıştım buna benzer bir ses problemi. Aks kafası neredeyse yağsız kalmıştı, çok fazla zarar vermeden kolayca sorun halledilmişti. Ses sadece virajlarda ya da belli hızlarda geliyorsa "şimdilik" büyük bir problem olacağını sanmıyorum ama işler daha tatsız bir hal almadan bir ustaya göstermekte fayda var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
acigul    3
acigul
21.11.2018 at 18:13, leventlevent :

Merhaba,

Ben problemimi ilk dile getirdiğimde, kokunun aks körüğünden kayaklanabileceğini de söylemişlerdi. Körükte olası bir çatlak ya da yırtıktan sızan yağ da buna neden olabilir yani. 

Bir de; Forester ile henüz başıma gelmedi ama Fluence'de yaşamıştım buna benzer bir ses problemi. Aks kafası neredeyse yağsız kalmıştı, çok fazla zarar vermeden kolayca sorun halledilmişti. Ses sadece virajlarda ya da belli hızlarda geliyorsa "şimdilik" büyük bir problem olacağını sanmıyorum ama işler daha tatsız bir hal almadan bir ustaya göstermekte fayda var.

aynen bahsettignz gbi belli hizlarda gaza basinca geliyo ayagimi gazdan cekince ses kesiliyo umarim basit biseydir tesekkurler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.976
Erçay
21.11.2018 at 10:15, acigul :

Sesi duymak lazım ama sürekli varsa porya bilyasının bozulmuş olması muhtemel

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
acigul    3
acigul
7 saat önce, Erçay :

Sesi duymak lazım ama sürekli varsa porya bilyasının bozulmuş olması muhtemel

yok surekli degil 60km hizla 90 km hizla gidrken bariz belli viraja grdgmde sol yatrsam sesi kesiyo bu arada arka sag amortisorumun gazi kacti :) akkar oto ile nam varmis en iyi galiba var mi oneriniz aradan onuda cikartciyim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.976
Erçay

İkisi de olur, akkar otoya gidenler olmuştu, konuyu gorurseler yazarlar muhakkak. N'ye aldığınızda sesin kesilip kesilmedigini bir test eder misiniz 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
acigul    3
acigul
1 saat önce, Erçay :

İkisi de olur, akkar otoya gidenler olmuştu, konuyu gorurseler yazarlar muhakkak. N'ye aldığınızda sesin kesilip kesilmedigini bir test eder misiniz 

smdi argostayim abbas usta bakti ses gelmedi entresan bi sekilde liftte tekrar bakacak 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    339
Subim
21.11.2018 at 10:15, acigul :

merhaba, probleminiz tam olarak sağ aks kafasında. benim körükten gres yağı sızdırıp akmış. aks yağsız kalınca hem uğultu yapıyor, hemde bozulan tarafa dönüşlerde ses artıyordu. birde özellikle 60-70 arası bir hızda gaza basınca ses artıyordu. vakit kaybetmeden gres basın, eğer geçmezse değişecek mecburen.

sağ aks kafası bozukken sola dönerken ses kesiliyor, sağa dönerken ses artıyor? :)

sebebi direksiyon sola dönükken sağ aks kafası 180 derece açıya geçiyor yada yaklaşıyor, dolayısıyla bilyalar yuvada çok fazla hareket etmiyor, sağa dönerkende tam tersi açı artıyor bilyalar yuvada bayağı yol gidip geliyorlar. subarularda düz giderken ön aks kafası yaklaşık 160, arka afs kafası yaklaşık 170 derecelik bir açıda duruyor.

videonun 1.07 saniyesinde ne demek istediğim daha net anlaşılır zar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
acigul    3
acigul

akslari uer degistrdi sag ile sol aksi ugultu sesi ve titreme sallanti gecti ama smdide 120-130 la giderken otobusler saft freni yaptiklarinda cikab bi vardr bilirsinz o ses geliyo :) anlamadim kendi haline biraktim :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    83
bougoss
2 saat önce, acigul :

akslari uer degistrdi sag ile sol aksi ugultu sesi ve titreme sallanti gecti ama smdide 120-130 la giderken otobusler saft freni yaptiklarinda cikab bi vardr bilirsinz o ses geliyo :) anlamadim kendi haline biraktim :D

Tam olarak 120 ile 140 arasında geliyor o ses :) uzun yolda ya 119la ya 141 ile gidiyorum:))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş