Jump to content
Aydın Gündüz

Legacy Anahtar Kontaktan Çıkmıyor

Tavsiye Edilen Mesajlar

Aydın Gündüz    29
Aydın Gündüz

arkadaşlar son zamanlarda yaşadığım bir sorun,

standart şekilde el freni çekip vitesi "P" yapıp kontağı kapatıyorum, ancak 2 kademeli kontağın ilk kademesinde takılı kalıyor ve anahtar yuvasında çıkaramıyorum,

daha önce birkaç defa yapmıştı, son zamanlarda çok fazla oluyor ne kadar kibarca denesem de nafile,

sadece kontağı açıp (motoru çalıştırmadan) 50-60 sn bekliyorum, sonra nazikçe denediğimde çıkıyor bazen de yine çıkmıyor delirtiyor anlayacağınız

bilgi sahibi veya tecrübe & çözüm önerisi olan var mı

anahtar yuvasına azıcık wd40 sıktım, çözüm olmadı

aklımdakiler

immobilizer sorunu olabilir, yedek anahtarla denemedim henüz,

anahtarın pilinde sorun yok, uzaktan açıp kapatıyor, pili yeni değiştirdim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aydın Gündüz    29
Aydın Gündüz

ses ver subaruclub.tr :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.917
Erçay

Pilden kaynaklı bir sorun olduğunu sanmıyorum. P konumundayken topuza sertçe bir vurun bakalım aynı istikamette, olmAzsa N ve P konumunda vites değişimi yapın bir iki kez öyle deneyin. O da olmAzsa p konumundayken stop etmeden bir süre bekleyin, öyle deneyin çıkıyor mu diye, bunların hepsi aracın p konumunu algılıyor mu diye yapacağımız uygulamalar :) olmazsa yuvada mekanik bir sıkıntı var. Söküp bir bakmak gerek 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aydın Gündüz    29
Aydın Gündüz
20 saat önce, Erçay :

Pilden kaynaklı bir sorun olduğunu sanmıyorum. P konumundayken topuza sertçe bir vurun bakalım aynı istikamette, olmAzsa N ve P konumunda vites değişimi yapın bir iki kez öyle deneyin. O da olmAzsa p konumundayken stop etmeden bir süre bekleyin, öyle deneyin çıkıyor mu diye, bunların hepsi aracın p konumunu algılıyor mu diye yapacağımız uygulamalar :) olmazsa yuvada mekanik bir sıkıntı var. Söküp bir bakmak gerek 

hocam, "P" konumunu algılamasında sorun yok, 

sanırım sıkıntı anahtar yuvasında

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    315
Subim

eski kasa corolla da anahtar yuvasında immobilizer için yaylı bir mekanizma vardı. eğer anahtar yuvası aynı ise o yay basılmasında sıkıntı olabilir. onun için 2 konumundan 1 e, oradan 0 pozisyonuna geçerken anahtarı hafif yuvanın içine ittirin, o ittirme boşluğunda (3-4 mm) yayın ittiği metal parça geriye giderse mekanizma serbest kalıp anahtarın dönmesine izin veriyor. eğer bu dediğim şekilde kontağı çıkarmak mümkün oluyorsa, yuvayı açıp mekanizmanın takıldığı yeri törpülemeniz gerekecek. yayın esnekliği bozulmuşsa onuda değiştirirsiniz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aydın Gündüz    29
Aydın Gündüz

güncel durum,anahtar arasıra çıkmamaya devam ediyor, erçay dediğine yakın birşey yapıyorum, 

motor kapalı kontak açık "p" konumundayken sağa itip sola elimle çekince anahtar geliyor

teşekkürler 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
basscanabi    19
basscanabi

Merhaba

Ben de bir kez yaşadım bu durumu. Aracımı koyduğum yerde arnavut kaldırım vardı. Aceleyle araçtan inerken direksiyondan tutunup inince mekanizma kilitlendi sonra anahtarı çıkarmadığımı hatırlayıp içeri girip denedim ama nafile... Anahtarı çıkarabilmek için en sonunda direksiyonu tam sola zorlayarak çevirdim ve anahtarı öyle çıkarabildim.  Eve gidinde direksiyonun alt kapağını açıp kilit mekanizmasını yağladım. Bir daha yaşamadım bu sorunu. 

İyi günler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş