Jump to content
brtk

Hayaldi Gerçek Oldu...Outback

Tavsiye Edilen Mesajlar

brtk    8
brtk

Forumdaşlar merhaba,
malumunuz olduğu üzere bir süredir somutlaştırmaya çalıştığım bir Subaru merakımız var idi. Şükür nasip oldu ve Kırklareli'nde bulunan Cihan'ın aracını birkaç hafta önce devraldık. Epeyce yoğun geçen günlerde bir değerlendirme yazısı yazmak nasip olmadı bu vesileyle ilk gözlem ve deneyimlerimi sizinle de paylaşmak istedim.

1. Sürüş: Daha önce sırasıyla Peugeout 206 (manuel), Toyota Auris (MMT, 2008), Honda CRV (CVT, Otomatik, 2009), Honda Accord (2008,otomatik) kullanmış bir amatör sürücü olarak Outback'in farkını anlamak için kısa bir yolculuk yeterli olurmuş. Ancak, aracı Kırklareli'nden alıp Ankara'ya getirdiğimiz için ilk etapta konfor yüklemesi fazla oldu diyebilirim. Araç oldukça sessiz, son derece güven verici, farklılığını hissettirici ve performansı fazlasıyla tatmin edici. Daha önceki araçlardan daha uzun olan aracın kullanımı da beklediğimden çok rahat. Bir önceki aracım Honda Civic (Vtec, ES, 2006)'ten sonra park sorunu yaşarız rahat olmaz diye düşünürken sanırım aracın direksiyon ve teker sisteminin teknolojik üstünlüğü nedeniyle birçok yere rahatça girip-çıkabildiğimi şaşkınlıkla müşahede ettim.

2. Yakıt: 3.0 AWD bir araç insanı kağıt üzerinde ürkütüyor. Ancak, korkacak bir şey olmadığını memnuniyetle öğrendik. Yaptığım ölçüm değerlerine göre şehirlerarası yolda hız sabitleme (120km) ile klimalı bir seyahat için 12/100km çıkıyor yakıt değerleri. Klimayı kapatıp sabit hız tuzağından çıkıp da 120-140 arasında kendi yapacağınız hız ayarlamasıyla klimasız bir seyahat için 10-11lt/100 arası bir değer görmek mümkün. Günlük kullanımda ise şehirıçı (yoğunlukla Ankara Bulvarı ve Sabancı Bulvarı) kullanıldığında 10/100lt ve 13/100km arası değerler çıkıyor. Son 200km'nin ortalaması 11.lt6/100km iken lpg tankını doldurduğum litre değerlerine baktığımda 12lt/100km'nin biraz üstünde seyreden yakıt tüketimi söz konusu. Ha ben 3.0 AWD ile öyle sakin kullanamam derseniz sizi kesenizle başbaşa bırakabilirim.

3.Estetik: Sanırım benim için en güzel Subaru tasarımı bu. İleride model yükseltmek için bir arayış içine girdiğimde bu tarzda bir araç bulamamaktan çekinir hale geldim bile. Örneğin 2011 sonrası kasalar estetik açısından çok geride ve bildiğim kadarıyla 2008 ve 2009'larda manuel ve dizel araçlar mevcut. Hiç benzlin/lpg 2008 ve 2009 gördüğümü hatırlamıyorum ilanlarda. Aracın rengi ideal, tam istediğim gibi ve çok yakışıyor bu araca. Koltuk döşemelerinin açık (bej) renk olması da benim için tercih sebebiydi ve Ankara'daki sıcakları görünce ne kadar isabetli bir karar verdiğimizi gördüm.

Halihazırda, özellikle yokuşlarda geri vitese takarken vitesin zor geçtiği gibi bir algı oluştu bende; onu da ilk fırsatta bir uzmanına danışacağım inşallah. Ayrıca, aracın genel bir değerlendirmesi ve yaklaşık 10.000km sonrasındaki bakım için usta tavsiyeleriniz yerinde olabilir. Görseller için uygun bir zamanda paylaşım yaparım inşallah.

Kazasız belasız ve güzel vesilelerle haberleşmek ümidiyle..

Bu vesileyle araç alım sürecimizde bize destek olan her bir arkadaşımıza, Erçay kardeşimize araç alım sürecinde gösterdiği yapıcı tavır nedeniyle Cihan'a teşekkür ederim.

Kalın sağlıcakla...

burak

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.976
Erçay

Rica ederim. Hayırlı bir işe vesile olabildiysek ne mutlu, iki tarafa da tekrar hayırlı olsun 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    339
Subim

Durduğunuzda aracı "P" konumuna almazdan önce "N" konumuna alın el freni ile aracı durdurun. ayağınızı frenden çekin, ondan sonra "P" konumuna alıp aracı stop edin.  tekrar bindiğinizde "R" konumuna geçmek için zorlanmayacaktır. bunu yapmanıza rağmen zor geçiyorsa, şanzımanı gösterirsiniz. otomatik viteslerin çoğu için bu durum geçerlidir. aracı direk parka almak yanlış bir kullanımdır. şanzıman üstündeki yük boşaltılıp parka almak gerekiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
brtk    8
brtk
12 saat önce, Subim :

Durduğunuzda aracı "P" konumuna almazdan önce "N" konumuna alın el freni ile aracı durdurun. ayağınızı frenden çekin, ondan sonra "P" konumuna alıp aracı stop edin.  tekrar bindiğinizde "R" konumuna geçmek için zorlanmayacaktır. bunu yapmanıza rağmen zor geçiyorsa, şanzımanı gösterirsiniz. otomatik viteslerin çoğu için bu durum geçerlidir. aracı direk parka almak yanlış bir kullanımdır. şanzıman üstündeki yük boşaltılıp parka almak gerekiyor.

Tavsiye için teşekkür ederim @Subim deneyip sizi de bilgilendiririm inşallah. 

23 saat önce, Erçay :

Rica ederim. Hayırlı bir işe vesile olabildiysek ne mutlu, iki tarafa da tekrar hayırlı olsun 

Amin, inşallah. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Demirdağ    147
Demirdağ

Hayaldi hala hayal olmaya devam ediyor.. Güzel günlerde kullan, eskişehir yolunda ben de çok fazla trafikteyim, sizi görürsem durdurup bir tur binerim haberiniz olsun @brtk, ayrıca ben de yakın zamanda bir outback alacağım, adı geçen arkadaşlardan @Erçay ve Cihan beylerin yardımını talep edeceğim. güzel günlerde kullanman dileğiyle. bu arada araç malum sitede var mıydı acaba, bildiğimiz araç mıydı, merak ettim. resimleri de sabırsızlıkla bekliyoruz..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
brtk    8
brtk

@Demirdağ ilana konmadı araç önce foruma konmuş idi. Birisiyle anlaştığı için ben aramaya devam ediyordum. Mayıs'ta yaptırdığı muayene sonrasında devir için anlaşmışlardı o alıcı kendi ekonomik sorunları nedeniyle caymış bize nasip oldu. Forumdan takip ettiğim ve sahibindende gördüğüm kadarıyla outback düşük km ve temiz pek denk gelmiyor. Araca bakmak isterseniz zaman ayarlayalım buyurun gelin bakın. Haftaiçi Tandoğan; haftasonu etimesgutta oluyorum genelde. Hanım hala kullanmış değil aracı dolayısıyla biz keyfini sürerken fırtına öncesi sessizlik değildir umarım :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Demirdağ    147
Demirdağ

@brtk hem tanışmak hem de aracı tanımak için güzel bir fırsat olur aslında. haftaya haftasonu müsait olursanız görüşmek isterim. dediğiniz gibi ben de malum sitedeki araçları çok takip ettim ancak km olarak yüksekti. tabi tanıdık bildik referansı ile de alabilmek daha güzel.

7 saat önce, Erçay :

Elimizden geleni esirgemeyiz tabiki :) 

aynı şehirde yaşıyoruz, bir de hemşehriyiz neticede. olsun o kadar. :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
brtk    8
brtk

Haberleşelim. Haftasonları Çankaya ve Keçiören civarında olabiliyorum. Ama ortak bir zaman buluruz inşallah. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Demirdağ    147
Demirdağ

tamamdır, ortak zamanda ortak noktada görüşürüz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yabani    62
yabani

Birkaç ay sonraya benim hayal de gerçek olabilir inşallah, 2008 1,5 impreza ile zehiri aldık ama gücünü beğenmedik, 2013 2.0 benzinli forester ile devam ettik, herbirşeyini beğendim ama hayat şartları yüzünden birlikteliğimiz kısa sürdü, Allah nasip ederse 2015 dizel outback ve +1 çocuk ile geri dönebilirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
brtk    8
brtk

hayırlısı olsun. outback sonrası araç beğenme işi iyice zorlaşır gibi gelmeye başladı bana. Allah yardımcınız olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
stormfather    0
stormfather

Aracınız hayırlı uğurlu olsun bende Etimesgut ta ikamet ediyorum Tandoğan da işyerim denk geliriz mutlaka bende de 2007 legacy var 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
brtk    8
brtk
30.06.2018 at 00:27, brtk :

Tavsiye için teşekkür ederim @Subim deneyip sizi de bilgilendiririm inşallah. 

Amin, inşallah. 

Hocam el freni ile alakalı sorunsalı çözdüm. Dediğin gibi ayak freni+N ve el freni sonrasında P konumuna alınınca sorun çözüldü.

Tavsiye için teşekkürler @Subim

06.07.2018 at 19:25, stormfather :

Aracınız hayırlı uğurlu olsun bende Etimesgut ta ikamet ediyorum Tandoğan da işyerim denk geliriz mutlaka bende de 2007 legacy var 

İnşallah Hocam, 165hp mi sizinkisi? Siz de bizim gibi Ankara bulvarı ağırılıklı yol yapıyorsunuzdur. Lpg mi? Ne yakıyor aracınız?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
stormfather    0
stormfather
21 saat önce, brtk :

Hocam el freni ile alakalı sorunsalı çözdüm. Dediğin gibi ayak freni+N ve el freni sonrasında P konumuna alınınca sorun çözüldü.

Tavsiye için teşekkürler @Subim

İnşallah Hocam, 165hp mi sizinkisi? Siz de bizim gibi Ankara bulvarı ağırılıklı yol yapıyorsunuzdur. Lpg mi? Ne yakıyor aracınız?

Merhaba evet 165 bg LPG li ben taktırdım eve giderken Ankara bulvarından gidiyorum işe giderken ise İstanbul yolunu kullanıyorum ev Eryaman tarafında sakin kullanabilirsem 7.4 litre benzin gösteriyor ki öyle kullanamıyorum 9.6 falan genellikle yol bilgisayarı verisi % 20 LPG farkı koymak gerekli şuan ki LPG fiyatları ile 30 35 kuruş arasında yakıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
brtk    8
brtk
14.07.2018 at 13:18, stormfather :

Merhaba evet 165 bg LPG li ben taktırdım eve giderken Ankara bulvarından gidiyorum işe giderken ise İstanbul yolunu kullanıyorum ev Eryaman tarafında sakin kullanabilirsem 7.4 litre benzin gösteriyor ki öyle kullanamıyorum 9.6 falan genellikle yol bilgisayarı verisi % 20 LPG farkı koymak gerekli şuan ki LPG fiyatları ile 30 35 kuruş arasında yakıyorum.

gayet iyi değerler. kazasız belasız kullanın inşallah. LPG kitiniz ne marka idi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
stormfather    0
stormfather
15 saat önce, brtk :

gayet iyi değerler. kazasız belasız kullanın inşallah. LPG kitiniz ne marka idi?

Atiker Grand taktırdım ustalar iyi iş çıkardı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yabani    62
yabani

Benim hayal yalan oldu, forester ve outback olmak üzere birkaç araba beğendim ve en yakın olandan bakmaya başladım, benim araba baktığım zaman doların yükselme zamanına denk geldi. herkes çeşitli bahanelerle satmaktan vazgeçti. normalde araba belirtmezdim ama ayıp ettiği için yazıyorum; çorlu'da bir araç için aradım 184 üzerinden anlaştık ve şu gün yola çıkıyorum diye söyledim, o gün öncesinde tekrar aradım ve aracı sattıklarını söylediler, iyi, nasip diyerek tlf kapattım fakat aracın ilanı fiyatı artırılmış şekilde duruyordu. şu güne geldik ki aradan neredeyse 1 aya yakın zaman geçti ilanı halen fiyatı 205'e artırılmış şekilde duruyor. en baştan fiyatı artırdım deseler olmaz mıydı acaba, duyduğum kadarıyla dolar arttı o yüzden artırmış, ama arabanın sıfır fiyatı artmadı. neyse bir nevi iyi oldu, bana da ufaktan bir aydınlanma geldi :D şu zamanda her yıl değeri düşecek bir araç için bu kadar para bağlanırmı, altımdaki araç ta gittiği yere kadar dedim ve  devam ettim. nasip, her şer'de dahi bir hayır olabilir. bugün olmaz yarın belki daha güzeli olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Demirdağ    147
Demirdağ

biz de bir outback e kafayı takıp imprezayı sattık lakin araç bizi beklemeden satıldı, sonrasında da emsali araçların fiyatı +25000 tl oldu:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
brtk    8
brtk
28.08.2018 at 09:49, yabani :

Benim hayal yalan oldu, forester ve outback olmak üzere birkaç araba beğendim ve en yakın olandan bakmaya başladım, benim araba baktığım zaman doların yükselme zamanına denk geldi. herkes çeşitli bahanelerle satmaktan vazgeçti. normalde araba belirtmezdim ama ayıp ettiği için yazıyorum; çorlu'da bir araç için aradım 184 üzerinden anlaştık ve şu gün yola çıkıyorum diye söyledim, o gün öncesinde tekrar aradım ve aracı sattıklarını söylediler, iyi, nasip diyerek tlf kapattım fakat aracın ilanı fiyatı artırılmış şekilde duruyordu. şu güne geldik ki aradan neredeyse 1 aya yakın zaman geçti ilanı halen fiyatı 205'e artırılmış şekilde duruyor. en baştan fiyatı artırdım deseler olmaz mıydı acaba, duyduğum kadarıyla dolar arttı o yüzden artırmış, ama arabanın sıfır fiyatı artmadı. neyse bir nevi iyi oldu, bana da ufaktan bir aydınlanma geldi :D şu zamanda her yıl değeri düşecek bir araç için bu kadar para bağlanırmı, altımdaki araç ta gittiği yere kadar dedim ve  devam ettim. nasip, her şer'de dahi bir hayır olabilir. bugün olmaz yarın belki daha güzeli olur.

Açıkçası, vaki olanda hayır vardır sözü hayatımın birçok evresinde tecrübe ettiğim bir kelam-ı kibar oldu. Hakkınızda hayırlısı. Almaya niyet ettiğiniz araç hangi yıl idi? Yeni nesillerde yakıt sarfiyatı sahan makul olduğu için muhtemelen keyifle uzun süre biberdiniz. Ya da nasip olur da alırsanız binersiniz diyelim. Bizim nesil araçların en kötü yanı şehiriçi trafik sanırım. Sürekli kısa mesafe ve bol frenli bir güzergah ise tüketim değerleri 15-20lt altında zor. Ancak son tecrübem uzun yol için outback 3.0 h6nın iyi bir yol arkadaşı olabileceğini gösterdi. Ankara Sapanca arasını 130u pek geçmeden makul bir klima değeriyle 9litrenin altında tamamladık(tam olarak 8.6lt). İnanamayıp birkaç kez baktım. Depoyu henüz doldurmadım ancak 300km üzerinde yaptığım yol sonrasında hala yakıt olması zaten değerlerin aşağıda olduğunun kanıtı. Neyse, konuyu biraz mecrasından çıkardık. Size hakkınızda hayırlı olacak bir subaru dilerim. Mevcut arabanızla da güzel yolculuklar...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
brtk    8
brtk
8 saat önce, Demirdağ :

biz de bir outback e kafayı takıp imprezayı sattık lakin araç bizi beklemeden satıldı, sonrasında da emsali araçların fiyatı +25000 tl oldu:)

O kadar oldu mu yahu? Ben arabayı alalı bakmıyorum pek. Koşuşturma içerisinde forumların da uzağında kaldık bir süredir. 2007 h6 ile ilgileniyordunuz sanırım değil mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Demirdağ    147
Demirdağ
29.08.2018 at 11:23, brtk :

O kadar oldu mu yahu? Ben arabayı alalı bakmıyorum pek. Koşuşturma içerisinde forumların da uzağında kaldık bir süredir. 2007 h6 ile ilgileniyordunuz sanırım değil mi?

evet 2007 H6.... şimdi yine bir 2007 outback var, fiyata bakar mısınız. böyle birşey olamaz. bir kaç ay evvel 60 a çok derdik, şimdi 80 e satışa çıkıyor aynı araçlar..biz de durum böyle olunca alamıyoruz tabi, ego candır boxer motor heyecandr diyoruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
brtk    8
brtk
18 saat önce, Demirdağ :

evet 2007 H6.... şimdi yine bir 2007 outback var, fiyata bakar mısınız. böyle birşey olamaz. bir kaç ay evvel 60 a çok derdik, şimdi 80 e satışa çıkıyor aynı araçlar..biz de durum böyle olunca alamıyoruz tabi, ego candır boxer motor heyecandr diyoruz.

O Keçiören'de garajdan diyen bir ilan vardı dolardan önce o uçmuştu zaten. Öngörüyle hareket ettiğini düşünmüyorum araç sahibinin :) şaka bir yana öyle fiyatlara alıcı bulamazlar i. Muhtemelen satılmasa da olur diyenlerdir. Denk gelir inşallah. Satmak durumunda kalırsak forumdan paylaşırız uygun bir dönemine denk gelirse kısmet olur belki...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Demirdağ    147
Demirdağ
18 saat önce, brtk :

O Keçiören'de garajdan diyen bir ilan vardı dolardan önce o uçmuştu zaten. Öngörüyle hareket ettiğini düşünmüyorum araç sahibinin :) şaka bir yana öyle fiyatlara alıcı bulamazlar i. Muhtemelen satılmasa da olur diyenlerdir. Denk gelir inşallah. Satmak durumunda kalırsak forumdan paylaşırız uygun bir dönemine denk gelirse kısmet olur belki...

araçsızlık şimdi okadar zoruma gidiyorki. yani tek olsak neyse, çoluk çocuk, yayla gibi araç hayali kurarken buyur şimdi ne yapacaksak. yok yok ben kafayı 2007-2009 arası outback a taktım ama dur bakalım. bu fiyatlar böyle gitmez. Aracınız çok güzel, güzel günlerde kullanın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş